Strona główna / Bezpieczeństwo / Zagrożenie gospodarki EU
wtorek 10 czerwiec 2008 | Cezary Tchorek-Helm
Zagrożenie gospodarki EU
Wzrost zagrożenia cyberprzestępstwami referuje Europejska Agencja ds. Bezpieczeństwa Sieci i Informacji (ENISA). Agencja  zaprezentowała dane informujące o wzroście działań cyberprzestępczych, które bezpośrednio zagrażają interesom ekonomicznym Unii Europejskiej.

Agencja zaznaczyła na konferencji, że trudno jest dokładnie określić ilościowo skalę problemu, przedstawione dane pokazały jednak powagę zagrożenia: około 6 milionów komputerów na terenie UE zarażonych i podłączonych do botów i narzędzi spamujących kosztuje unijny biznes około 65 miliardów euro.

Badania firmy AVG podobne

Również AVG Technologies dostawca oprogramowania zapewniającego bezpieczeństwo w Internecie dla użytkowników indywidualnych oraz małych i średnich firm, opublikował w tym tygodniu rezultaty własnych badań, przeprowadzonych w marcu bieżącego roku przez firmę badawczą Ipsos, dotyczących wpływu cyberprzestępstw na mieszkańców Unii Europejskiej. Z 7000 przebadanych użytkowników komputerów PC, 22% doświadczyło niektórych form cyberprzestępstw. Najwyższy wynik zanotowali Włosi, którzy zgłosili 32% przypadków cyberprzestępstw, na drugim miejsu byli obywatele Anglii z 31%. Szwecja (84%) i Niemcy (78%) są liderami korzystania z usług bankowości elektronicznej.

2 elementy kluczowe

1 - bardzo duże wykorzystanie Internetu podczas zakupów:

72% użytkowników robi zakupy w sklepach internetowych;

69% użytkowników korzysta z usług bankowości elektronicznej;

55% użytkowników płaci rachunki przez Internet.

2- niski poziom zabezpieczeń i świadomości zagrożeń u domowych użytkowników komputerów osobistych:

18% użytkowników nie ma zainstalowanej żadnej ochrony antywirusowej;

38% użytkowników twierdzi, że brakuje im informacji o cyberprzestępstwach i sposobach przeciwdziałania im.

Strach rządzi Europą

Większość europejczyków uważa, że bardziej prawdopodobne jest zetknięcie się z cyberprzestępstwem (34%), niż z kradzieżą (22%), napaścią (19%) czy rozbojem (25%). Prawie połowa Niemców uważa, że może stać się ofiarą cyberprzestępstwa (47%), przy czym żadne inne przestępstwo nie osięgnęło więcej niż 20%.

“Jest oczywistym, że obydwa raporty – Europejskiej Agencji ds. Bezpieczeństwa Sieci  i Informacji i nasz, wskazują jednoznacznie, że wszyscy mamy dużo pracy do zrobienia w celu ochrony komputerów przed cyberprzestępstwami” - mówi CEO firmy AVG Technologies, JR Smith.

“Na przestrzeni kilku lat, natura tych zagrożeń osiągnęła poziom profesjonalnych działań przestępczych. Naszym zadaniem jest zapewnić bezpieczeństwo, nie ograniczając przy tym możliwości korzystania z innowacji” – dodaje JR Smith.

“W świecie, który staje się coraz mniejszy i bliższy a jego granice zacierają się w sieci, nieodzowna jest powszechna świadomość  konieczności zapewnienia bezpieczeństwa przeprowadzanych transakcji online. Wspieramy inicjatywę ENISA, której celem jest stworzenie w Internecie bezpiecznego miejsca do prowadzenia globalnego biznesu. Kampanie na rzecz ochrony środowiska są naprawdę efektywne kiedy jednostki i organizacje działają razem. Podobnie jest z działaniami na rzecz bezpieczeństwa w sieci, one także muszą być poparte współpracą ze strony rynku. Dlatego głównym składnikiem raportu AVG są informacje pochodzące od użytkowników. Raport ten stał się więc platformą współpracy użytkowników z badaczami rynku, w wyniku której uda się zapewnić kompleksową ochronę.”

Darmowe i płatne rozwiązania AVG

AVG Technologies oferuje zarówno bezpłatne, jak również komercyjne produkty pomagające użytkownikom domowym i przedsiębiorstwom aktywnie chronić ich cyfrowy kapitał przed niepowołanym dostępem czy wykorzystaniem. Domowi użytkownicy mogą wybrać AVG Anti-Virus, AVG Anti-Virus plus Firewall, lub AVG Internet Security, podczas gdy użytkownicy biznesowi moga wybrać sieciowe wersje produktów Anti-Virus i Internet Security, jak również oparte na serwerach plików i emaili Antywirusy. AVG Free oferuje podstawową ochronę przed wirusami i oprogramowaniem szpiegującym oraz umożliwia bezpieczne wyszukiwanie dla indywidualnych użytkowników. Wszystkie produkty oferują nie rzucającą się w oczy najwyższa wydajność ochrony, połączoną z łatwościa użytkowania. Są także wspierane przez międzynarodowe laboratoria dostarczające regularne uaktualnienia bazy wirusów, zapewniające nieprzerwaną ochronę.

ENISA - Europejska Agencja ds. Bezpieczeństwa Sieci i Informacji, została powołana przez Wspólnotę Europejską do współpracy z członkami wspólnoty w celu badania informacji o zagrożeniach bezpieczeństwa infrastruktury sieciowej.

ENISA współpracowała z członkami wspólnoty przy powołaniu CERT, zespołu reagującego na naruszenie bezpieczeństwa w Internecie w różnych krajach UE. W 2007 roku, agencja uruchomiła studium wykonalności zbudowania systemu wczesnego ostrzegania małych i średnich przedsiębiorstw oraz użytkowników indywidualnych o rozwijających się zagrożeniach dla bezpieczeństwa w sieci, takich jak nagłe rozprzestrzenianie się nowych wirusów.

Założona w 1991 z siedzibą główną w Czechach firma AVG jest producentem zabezpieczeń internetowych dla klientów indywidualnych, firm z sektora ŚMP oraz niewielkich przedsiębiorstw. AVG zabezpiecza ponad 70milionów komputerów na całym świecie. Firma posiada regionalne siedziby w Ameryce Północnej, Wielkiej Brytanii i zatrudnia czołowych specjalistów zajmujących się bezpieczeństwem w Internecie, w szczególności zagadnieniami takimi jak badania zagrożenia, analiza i wykrywanie.

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej