Strona główna / Bezpieczeństwo / Botnetowy biznes
poniedziałek 21 lipiec 2008 | Witalij Kamluk
Botnetowy biznes
Botnety istnieją już od około 10 lat. Mniej więcej od tego samego czasu eksperci ostrzegają o zagrożeniu z ich strony. Mimo to skala problemu, jaki stanowią botnety, nadal jest lekceważona.

Botnet to sieć komputerów zainfekowanych szkodliwym programem, która umożliwia cyberprzestępcom zdalną kontrolę nad zainfekowanymi komputerami. Botami nazywamy szkodliwe programy stworzone po to, aby mogły zostać użyte do budowania botnetów. Właściciel botnetu może kontrolować komputery tworzące sieć z dowolnego miejsca na świecie - z innego miasta, państwa, a nawet kontynentu. Internet jest skonstruowany w taki sposób, że możliwa jest anonimowa kontrola botnetu. Właściciel zainfekowanej maszyny zwykle nawet nie podejrzewa, że komputer jest wykorzystywany przez cyberprzestępców. Większość maszyn zombie to komputery PC użytkowników domowych.

Botnety narzędziem w rękach cyberprzestępczości

Botnety mogą być wykorzystywane przez cyberprzestępców do przeprowadzania szeregu różnych działań przestępczych, od wysyłania spamu do atakowania sieci rządowych. Obecnie aby zdobyć botnet, cyberprzestępcy nie potrzebują ani specjalistycznej wiedzy, ani dużych pieniędzy. Każdy, kto chce wykorzystywać botnet, może po niskich cenach zaopatrzyć się na czarnym rynku botnetów we wszystko, czego potrzebuje, łącznie z oprogramowaniem, gotowymi sieciami zombie i anonimowymi usługami hostingowymi. Botnety stanowią jedno z głównych źródeł nielegalnych dochodów uzyskiwanych za pośrednictwem Internetu i potężną broń w rękach cyberprzestępców. Zupełnie nierealistyczne jest oczekiwanie, że cyberprzestępcy zrezygnują z tak skutecznego narzędzia. Eksperci z zakresu bezpieczeństwa z niepokojem patrzą w przyszłość, przewidując dalszy rozwój technologii botnetowych.

Botnet narzędziem presji politycznej

Nie tylko cyberprzestępcy mogą być zainteresowani tworzeniem międzynarodowych botnetów. Botnety mogą wykorzystywać również rządy i osoby prywatne w celu wywierania presji politycznej na swych przeciwników.

Sieci łączące zasoby dziesiątek lub setek tysięcy, czy nawet milionów zainfekowanych komputerów mogą okazać się bardzo niebezpieczne. Na szczęście potencjał ten nie został jeszcze w pełni wykorzystany. Praktycznie cała ta moc cybernetyczna pochodzi z zainfekowanych komputerów domowych, które stanowią przeważającą większość maszyn zombie wykorzystywanych przez cyberprzestępców.

Pełny artykuł dostępny jest w Encyklopedii Wirusów VirusList.pl prowadzonej przez Kaspersky Lab.

Kaspersky Lab jest firmą zajmującą się rozwojem, produkcją i dystrybucją rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa informatycznego, które zapewniają klientom ochronę przed zagrożeniami IT oraz umożliwiają przedsiębiorstwom zarządzanie ryzykiem. Produkty firmy Kaspersky Lab chronią informacje elektroniczne przed wirusami, programami typu spyware i adware, końmi trojańskimi, robakami, hakerami oraz spamem. Przeznaczone są zarówno dla użytkowników domowych, jak i sieci korporacyjnych. Dzięki wiedzy i doświadczeniu zdobytym w wieloletniej walce ze złośliwymi programami firma uzyskała pozycję lidera technologicznego i uznanego eksperta w dziedzinie rozwoju oprogramowania z zakresu bezpieczeństwa informatycznego.

Obecnie produkty firmy Kaspersky Lab chronią ponad 200 milionów użytkowników na całym świecie, a jej technologię wykorzystują największe firmy z branży bezpieczeństwa IT, takie jak Aladdin, BlackSpider Technologies, BorderWare Technologies, F-Secure, FrontBridge Technologies, Microworld oraz Sybari.

Najświeższe informacje o wszelkich zagrożeniach internetowych można znaleźć w VirusList.pl Encyklopedii Wirusów prowadzonej przez Kaspersky Lab.

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej