To tylko jeden z wniosków, jakie pÅ‚ynÄ… z raportu* „Cyfryzacja, chmura i nowe technologie. MÅšP w drodze do cyfrowej transformacji” opracowanego przez firmÄ™ Polcom i Intel, nad którym honorowy patronat objęło Narodowe Centrum BadaÅ„ i Rozwoju.
Strategia rozwoju
Jak wskazujÄ… autorzy raportu, proces np. adaptacji chmury wÅ›ród maÅ‚ych i Å›rednich przedsiÄ™biorstw wyraźnie przyspieszyÅ‚, a 36 proc. spoÅ›ród firm z sektora MÅšP już dzisiaj z sukcesem zakoÅ„czyÅ‚o wdrażanie tego typu rozwiÄ…zaÅ„. NajważniejszÄ… korzyÅ›ciÄ… wnoszonÄ… przez chmurÄ™ jest możliwość skupienia siÄ™ przez firmÄ™ na podstawowej dziaÅ‚alnoÅ›ci oraz dostÄ™p do nowych, innowacyjnych technologii, bez potrzeby inwestycji we wÅ‚asnÄ… infrastrukturÄ™ IT.
– Jak wynika z raportu Polcom i Intela, migracja do chmury wspomaga firmy, ale może nie wystarczyć, aby zbudować przewagÄ™ konkurencyjnÄ…. Potrzebne jest też kompleksowe podejÅ›cie do zmian w zarzÄ…dzaniu modelem biznesowym. Na szczęście decydenci w MÅšP coraz częściej widzÄ… wyraźnÄ… potrzebÄ™ cyfrowej transformacji swoich organizacji. OkoÅ‚o 34 proc. z nich deklaruje wysoki poziom zaawansowania w procesach cyfryzacji biznesu, zaÅ› kolejne 24 proc. podmiotów jest w fazie wdrażania zaÅ‚ożeÅ„ nowej strategii – mówi Marcin Gwóźdź, prezes zarzÄ…du Polcom.
Zaawansowane inwestycje
Co istotne, firmy inwestujÄ…, nawet pomimo pandemii. Ok. 21 proc. podmiotów jest obecnie w trakcie implementacji rozwiÄ…zaÅ„ chmurowych, 7 proc. przygotowuje wÅ‚aÅ›nie plan wdrożenia, a kolejne 10 proc. ujęło takÄ… inwestycjÄ™ w strategii rozwoju. Wyniki badania pozwalajÄ… wiÄ™c z optymizmem spoglÄ…dać w przyszÅ‚ość, ponieważ wiele firm zdecydowaÅ‚o siÄ™ wyjść poza utarte schematy rozwoju.
– PrzedsiÄ™biorstwa decydujÄ… siÄ™ na rozwiÄ…zania w zakresie przechowywania danych w chmurze, aby rozwiÄ…zać różne problemy. W przypadku MÅšP wykorzystujÄ… one chmurÄ™ np. w celu obniżenia kosztów. Niezależnie jednak od czynników decydujÄ…cych o tym wyborze, wspólnym mianownikiem dla nich jest kwestia bezpiecznego przechowywania i przetwarzania danych – dodaje prezes zarzÄ…du Polcom.
Szeroka adaptacja nowych rozwiązań w IT
Firmy, które zdecydowaÅ‚y siÄ™ na wdrożenie cloud computingu, starajÄ… siÄ™ szeroko i intensywnie adaptować nowe rozwiÄ…zania w swoich Å›rodowiskach IT. OdpowiadajÄ…c na pytanie o sposoby wykorzystania chmury obliczeniowej, respondenci wskazywali przeciÄ™tnie aż 3,82 odpowiedzi spoÅ›ród 6 możliwych.
Aż 91 proc. spoÅ›ród wszystkich pytanych osób wskazaÅ‚o, że wykorzystuje możliwoÅ›ci chmury obliczeniowej w zakresie wsparcia istniejÄ…cych procesów biznesowych. Oznacza to, że cloud computing to optymalne rozwiÄ…zanie w obszarze dostarczania aplikacji biznesowych do obsÅ‚ugi klientów czy zarzÄ…dzania zasobami przedsiÄ™biorstwa.
Dla 67 proc. respondentów chmura to sposób na poszerzenie zasobów IT bez koniecznoÅ›ci inwestowania we wÅ‚asny sprzÄ™t, oprogramowanie i miejsce przechowywania infrastruktury. Zamiast inwestować w kolejne zasoby, firmy mogÄ… korzystać z mocy obliczeniowej w modelu abonamentowym, dostosowanym do bieżących potrzeb danego przedsiÄ™biorstwa. Ogromnym atutem usÅ‚ug chmurowych jest możliwość pÅ‚acenia wyłącznie za wykorzystane zasoby i rezygnowania z nich, kiedy nie sÄ… dÅ‚użej potrzebne.
W zależności od profilu przedsiębiorstwa, cloud computing jest wykorzystywany do budowania i testowania nowych aplikacji i modeli biznesowych (53 proc.) oraz pilotażu i wdrożeń innowacyjnych technologii, np. zakresu sztucznej inteligencji, big data czy uczenia maszynowego.
W podobnym stopniu usÅ‚ugi chmurowe wykorzystywane sÄ… do zapewnienia ciÄ…gÅ‚oÅ›ci dziaÅ‚ania firmy (59 proc.) oraz backupu i archiwizacji danych (56 proc.). W tych zastosowaniach przedsiÄ™biorstwa mogÄ… odkrywać wartość dodanÄ… chmury w postaci ograniczenia kosztów inwestycji oraz uzyskania dostÄ™pu do nowoczesnych technologii.
– Cyfryzacja procesów to już nie trend, a biznesowa konieczność. Dzieje siÄ™ tak nie tylko za sprawÄ… pandemii COVID 19, choć bez wÄ…tpienia stanowi ona akcelerator zmian w tym obszarze. W Å›wiecie, w którym digitalizacja to coraz częściej standard w poszczególnych segmentach rynku, rozwiÄ…zania chmurowe staÅ‚y siÄ™ nieodłącznÄ… częściÄ… prowadzenia biznesu. To jednak, jak zauważajÄ… zresztÄ… autorzy raportu, nie wystarcza – komentuje w raporcie dr inż. Wojciech Kamieniecki, dyrektor Narodowego Centrum BadaÅ„ i Rozwoju, które objęło nad nim patronat honorowy. – DoÅ›wiadczenia Narodowego Centrum BadaÅ„ i Rozwoju pokazujÄ…, że firmy skupiajÄ…ce siÄ™ jedynie na narzÄ™dziach IT poprawiajÄ… co prawda swoje zdolnoÅ›ci operacyjne, ale nie sÄ… w stanie budować trwaÅ‚ych przewag konkurencyjnych. Kluczem do sukcesu jest dążenie do osiÄ…gniÄ™cia trwaÅ‚ej zmiany poprzez wpÅ‚yniÄ™cie na zachowania klientów i sposób konsumowania przez nich dóbr – dodaje.
On-premise vs koronawirus
Mimo, że chmura obliczeniowa jest obecna na rynku od dawna, a adaptacja tego typu rozwiązań znacząco przyspieszyła w ostatnim czasie, co czwarta polska firma (26 proc.) nie korzysta z rozwiązań chmurowych i nie planuje w nie inwestować.
WÅ›ród najważniejszych i najczęściej wymienianych przyczyn braku planowanych inwestycji w rozwiÄ…zania chmurowe sÄ…: obawa o utratÄ™ kontroli nad przetwarzaniem i bezpieczeÅ„stwem danych (74 proc.), brak budżetu na dodatkowe przedsiÄ™wziÄ™cia (56 proc.) oraz brak odpowiednich kompetencji chmurowych (52 proc.).
W tej grupie respondentów znajduje siÄ™ wiele firm, które w ostatnim czasie zainwestowaÅ‚y w infrastrukturÄ™ IT w modelu on-premise (44 proc.). Ich zainteresowanie rozwiÄ…zaniami chmurowymi pozostaje nikÅ‚e, co wydaje siÄ™ zrozumiaÅ‚e, ponieważ wiÄ™kszość z nich musi najpierw skonsumować zakupione zasoby. W tym miejscu nasuwa siÄ™ jednak pytanie, czy w dobie kryzysu rozwiÄ…zania on-premise zapewniÄ… tym firmom odpowiedniÄ… elastyczność, która pozwoliÅ‚aby im na szybkie dostosowanie ich biznesu do zmiennych warunków biznesowych.
*Badanie zostaÅ‚o przeprowadzone w sierpniu 2020 roku na grupie maÅ‚ych i Å›rednich przedsiÄ™biorstw komercyjnych zatrudniajÄ…cych od 80 do 500 pracowników. 58 proc. ankietowanych podmiotów zatrudniaÅ‚o od 81 do 250 pracowników, zaÅ› pozostaÅ‚e 42% od 25 do 500 osób.