We wspóÅ‚czesnej, zglobalizowanej rzeczywistoÅ›ci prawie w każdej rozmowie poruszany jest temat tzw. fake newsów, które mogÄ… skierować na faÅ‚szywe tory dyskurs publiczny dotyczÄ…cy np. wyborów politycznych czy aktualnych wydarzeÅ„ na Å›wiecie.
RównoczeÅ›nie w erze „nadzorowanego kapitalizmu” ciÄ…gle zmienia siÄ™ definicja prywatnoÅ›ci. W rezultacie można bez wiÄ™kszej przesady powiedzieć, że jeÅ›li chodzi o ochronÄ™ naszych danych, stÄ…pamy po polu minowym.
W takich warunkach coraz wiÄ™kszego znaczenia nabiera ochrona danych oraz technologie zabezpieczeÅ„ cybernetycznych, które chroniÄ… przysÅ‚ugujÄ…ce nam prawa czÅ‚owieka w warunkach wojny cybernetyczno-informacyjnej. Ponadto przedsiÄ™biorstwa muszÄ… zapewnić, że bÄ™dÄ… wykorzystywać dane w sposób etyczny, bezpieczny i zgodny z przepisami prawa.
DzieÅ„ Ochrony Danych jest okazjÄ… do zaprezentowania technologii wyznaczajÄ…cych nowe kierunki w walce z dezinformacjÄ… cybernetycznÄ… oraz metod, za pomocÄ… których firmy mogÄ… chronić nasze prawa jako pracowników, konsumentów i obywateli.
Ochrona danych jako prawo człowieka
Być może nie wszyscy wiedzÄ…, że ochrona danych jest jednym z praw czÅ‚owieka. W Europie wÅ‚aÅ›nie z tego powodu obchodzimy DzieÅ„ Ochrony Danych. W tym roku zbiega siÄ™ on z 40 rocznicÄ… podpisania Konwencji Rady Europy o ochronie osób w zwiÄ…zku z automatycznym przetwarzaniem danych osobowych.
Konwencja ta, zwana w skrócie KonwencjÄ… 108, to traktat, na podstawie którego opracowano pierwsze przepisy o ochronie danych obowiÄ…zujÄ…ce w caÅ‚ej Unii Europejskiej, znane dziÅ› jako Ogólne rozporzÄ…dzenie o ochronie danych (RODO).
Ogromne straty finansowe i szkody na reputacji ponoszone przez firmy, które nie zapewniÅ‚y swoim danym odpowiedniej ochrony, sÄ… powszechnie znane. Mimo to media wciąż donoszÄ… o kolejnych takich przypadkach.
Na szczęście nowe metody ochrony danych i technologie cyberbezpieczeństwa zmieniają ten stan rzeczy.
Technologia jako podstawowa broń w wojnie cybernetyczno-informatycznej
Wiele powiedziano już i napisano o roli technologii w rozprzestrzenianiu dezinformacji i zaostrzaniu wojny cybernetyczno-informacyjnej. Z drugiej jednak strony technologia jest naszą najważniejszą bronią w walce z cyberprzestępczością.
W szczególnoÅ›ci zapewnia ona ochronÄ™ przed groźnymi dziaÅ‚aniami cyberprzestÄ™pców. PrzykÅ‚adem jest ransomware – szkodliwe oprogramowanie szyfrujÄ…ce pliki i pamięć masowÄ…. To czÄ™sto spotykane zagrożenie należy do najtrudniejszych przeciwników. Atakuje przedsiÄ™biorstwa we wszystkich branżach i regionach geograficznych.
Hakerzy najczęściej używajÄ… oprogramowania ransomware, aby wyÅ‚udzić pieniÄ…dze. W wielu przypadkach jednak ich celem jest przejÄ™cie dokumentów oraz plików z systemów produkcyjnych i zapasowych. JeÅ›li one też zostanÄ… zaszyfrowane, zaatakowana firma nie bÄ™dzie mieć wyboru i musi speÅ‚nić żądania cyberprzestÄ™pców.
Jak wynika z badaÅ„ przeprowadzonych przez firmÄ™ Veeam na temat ataków ransomware w 2019 roku, do koÅ„ca roku 2021 globalny koszt szkód wyrzÄ…dzonych przez takie ataki wyniesie 20 mld USD. Jeszcze wiÄ™ksze straty sÄ… jednak powodowane przez liczne przypadki naruszenia praw czÅ‚owieka zwiÄ…zane z tym, że sprawcy ataków ransomware coraz częściej grożą wyciekiem skradzionych informacji.
Aby stawić czoÅ‚a takim atakom i nowym zagrożeniom tworzonym przez zorganizowane grupy przestÄ™pcze, producenci technologii powinni organizować wÅ‚asne „armie” i „przymierza”. PrzykÅ‚adem jest porozumienie w sprawie ochrony przed oprogramowaniem ransomware, które firma Veeam utworzyÅ‚a wspólnie z kilkoma partnerami, takimi jak Cisco, AWS, Lenovo, HP i Cloudian.
CyberprzestÄ™pcy oczywiÅ›cie ciÄ…gle szukajÄ… nowych sposobów kradzieży danych. Gdy po wybuchu pandemii COVID-19 przedsiÄ™biorstwa przyspieszyÅ‚y cyfrowÄ… transformacjÄ™, bardzo nasiliÅ‚y siÄ™ ataki na systemy chmurowe. W 2020 roku ich liczba wzrosÅ‚a o 250% w porównaniu z rokiem 2019.
W walce z takimi zagrożeniami szczególnie ważna jest wspóÅ‚praca z partnerami w technologicznymi, którzy nie tylko kÅ‚adÄ… duży nacisk na odpowiednie zarzÄ…dzanie danymi za pomocÄ… dostÄ™pnych obecnie Å›rodków, lecz szukajÄ… nowych rozwiÄ…zaÅ„ zabezpieczajÄ…cych, również chmurowych, tak aby zawsze wyprzedzać cyberprzestÄ™pców o krok.
Używanie danych w sposób etyczny, bezpieczny i zgodny z prawem
DziÅ›, w erze cyfrowej, na przedsiÄ™biorstwach spoczywa szczególnie duża odpowiedzialność za wykorzystywanie danych w sposób etyczny, bezpieczny i zgodny z prawem. Kwestia ta nie może być już traktowana jako opcjonalny dodatek lub punkt niepotrzebnie obciążajÄ…cy program dziaÅ‚ania. Ochrona danych to prawo czÅ‚owieka!
Mimo to wciąż zbyt wiele firm poprzez swoje niefrasobliwe podejÅ›cie nieumyÅ›lnie pomaga cyberprzestÄ™pcom. Wystarczy rzucić okiem na dÅ‚ugÄ… listÄ™ kar nakÅ‚adanych przez krajowych regulatorów, aby stwierdzić, że przedsiÄ™biorstwa nie podejmujÄ… wystarczajÄ…cych dziaÅ‚aÅ„ w celu ochrony obywateli.
Kary i szkody na reputacji oczywiÅ›cie odstraszajÄ…, wciąż jednak ma miejsce zbyt wiele przypadków naruszenia ochrony danych. PrzedsiÄ™biorstwa muszÄ… wÅ‚ożyć wiÄ™kszy wysiÅ‚ek w ograniczenie ich liczby. Również w tej sytuacji kluczowe znaczenie ma technologia.
Każda firma, niezależnie od wielkoÅ›ci, powinna znaleźć rozwiÄ…zanie zapewniajÄ…ce bezpieczeÅ„stwo danych oraz zgodność z przepisami i wymaganiami dotyczÄ…cymi ochrony danych i prywatnoÅ›ci. Nie należy wierzyć dostawcom na sÅ‚owo, że ich rozwiÄ…zania sÄ… bezpieczne. Warto poczytać o doÅ›wiadczeniach klientów, samodzielnie poszukać informacji i zapoznać siÄ™ z ocenami renomowanych firm analitycznych.
W nadchodzÄ…cym roku na czele listy priorytetów przedsiÄ™biorstw znajdzie siÄ™ utrzymanie zaufania klientów. BiorÄ…c pod uwagÄ™ obecnÄ… sytuacjÄ™ na Å›wiecie, oni też majÄ… powody, aby bać siÄ™ o swoje dane.
Warto wiÄ™c zaufać odpowiedniej technologii, która nie tylko pomoże nam chronić nasze prawa, lecz uÅ‚atwi walkÄ™ z cyberprzestÄ™pcami.