Strona główna / Bezpieczeństwo / Rejestratorzy domen .EU w Krakowie
czwartek 23 październik 2008 | Grzegorz Miłkowski
Rejestratorzy domen .EU w Krakowie
Już za miesiąc - 21 listopada 2008 - w krakowskim hotelu Grand odbędzie się konferencja zorganizowana przez EURid – operatora domen .eu. Polskę reprezentować będą akredytowani przez EURid rejestratorzy domen europejskich. Podczas spotkania poruszony zostanie m.in. temat nazw ze znakami narodowymi, których rejestracja będzie możliwa najprawdopodobniej już w 2009 roku.
Tagi: domena, internet,

„Organizacja w naszym kraju tego typu spotkania potwierdza tylko fakt, iż Polska zajmuje ważne miejsce na europejskim rynku domenowym. Najlepszym poświadczeniem tego stanu rzeczy są statystyki ilości rejestracji domen .eu, która regularnie pnie się w górę” - stwierdza Katarzyna Gruszecka z 2BE.PL, akredytowanego partnera EURidu w Polsce. „Spotkanie to umożliwi nam zapoznanie się z planami  EURidu na najbliższe lata oraz podyskutowanie z osobami odpowiedzialnymi za ich wdrażanie” - dodaje.

Polska rośnie w domenach

Analizując publikowane przez EURid raporty, widać wyraźnie systematyczny wzrost roli Polski na europejskiej arenie domenowej. Z liczbą ponad 160 tys. zarejestrowanych nazw z rozszerzeniem .eu prześcignęliśmy Włochy i zajęliśmy piąte miejsce w zestawieniu. Niekwestionowanym liderem są Niemcy, którzy - z blisko 900 tys. domen .eu - zostawiają daleko w tyle pozostałe kraje (rys. 1). Na podium znalazły się jeszcze Holandia oraz Wielka Brytania, jednak w ich przypadku nastąpiło przetasowanie, gdyż w stosunku do poprzedniego kwartału państwa te zamieniły się jedynie pozycjami.

Analizując zestawienie procentowej ilości populacji Unii Europejskiej, jaką stanowią wybrane narody, do liczby zarejestrowanych przez te społeczeństwa domen, prym wiodą Niemcy oraz Holendrzy. Na przeciwnym biegunie znaleźli się Francuzi, Hiszpanie i Włosi.  

EU. też rośnie

Jak zauważa EURid, adresy z rozszerzeniem .eu znacząco zyskują na popularności w krajach Europy Środkowo – Wschodniej oraz w samej Unii Europejskiej. W drugim kwartale 2008 roku nastąpił 40 procentowy wzrost rejestracji w stosunku do analogicznego okresu w roku 2007 – efektem był zanotowany latem tego roku rekordowy skok ilości rejestracji. Podczas gdy średnia miesięczna liczba nowych domen .eu waha się w granicach 50 – 70 tys., w czerwcu br. podskoczyła do jednego z najwyższych wskaźników w historii – blisko 130 tys. Więcej - według statystyk publikowanych przez EURid - odnotowano jedynie w maju 2006 roku.

Ciekawie również prezentują się dane dotyczące tzw. „odnawialności domen”, czyli przedłużania ich ważności po pierwszym okresie abonamentowym. Ostatni raport pokazuje, iż zaczynają one stabilizować się na standardowym dla pozostałych typów domen poziomie, który wynosi ponad siedemdziesiąt procent. W ubiegłym roku – czyli w czasie gdy nastąpiła pierwsza seria przedłużeń europejskich adresów – liczba ta była wyższa o około 10 punktów procentowych.

Niezagrożony dot com

Obecnie zarejestrowanych zostało niecałe 3 miliony europejskich domen, co daje 9 pozycję w zestawieniu najczęściej wybieranych rozszerzeń dla nazw. Niezagrożoną pozycję utrzymuje ciągle domena .com, w której istnieje ponad 77 milionów adresów internetowych (rys. 3).

„Domeny .eu dostępne są od blisko trzech lat, w związku z czym zdążyły już okrzepnąć i wywalczyć stabilną pozycję. Po początkowej euforii, która nastąpiła w 2006 roku okazało się, że na rynkach wtórnych nie osiągają one znaczących kwot. Natomiast firmy wykorzystywały je raczej do tworzenia „nazw wspomagających”, pozostawiając prymat domenom narodowym i globalnym. Jednak w ostatnich miesiącach coraz więcej podmiotów obecnych na europejskim rynku przekonuje się do tego rozszerzenia, można więc postawić tezę, iż domeny .eu wkraczają w fazę dojrzałości” - podsumowuje Katarzyna Gruszecka.

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej