Strona główna / Bezpieczeństwo / Piraci wspierają rozwój sieci?
piątek 21 listopad 2008 | Cezary Tchorek-Helm
Piraci wspierają rozwój sieci?
Najnowsze badanie D-Link pokazuje zaskakujące wyniki. Wielu internautów postrzega bowiem ściąganie darmowych plików z Internetu za główną atrakcję sieci. Co więcej, 23 procent przyznaje się do tego procederu.

Najnowsze badania D-Link Technology Trend przynoszą dane na temat stosunku Polaków do zjawiska tzw. piractwa sieciowego. Tylko 21% Polaków uważa bezpłatne ściąganie utworów objętych prawami autorskimi za naganne. Aż 36% Polaków nie widzi w tym nic złego, a 44% nie ma na ten temat wyrobionej opinii. Z kolei na pytanie, co powinny zrobić osoby, które już ściągnęły muzykę lub film z Internetu, tylko 9% badanych odpowiedziało, że powinny kupić legalną płytę z danym utworem. Kolejne 5% namawia do zakupu pod warunkiem, że ściągnięty utwór przypadł ściągającemu do gustu. Natomiast aż 39% badanych wybrało odpowiedź "nic nie muszę robić".

"Najciekawsza jest wielkość grupy osób nie mających wyrobionej oceny ściągania darmowych filmów i muzyki z sieci" - mówi Michał Derdzikowski, szef polskiego biura D-Link. "Wygląda na to, że prawdziwa walka o rząd dusz internautów między zwolennikami wolnej kultury a obrońcami praw autorskich dopiero się rozegra".

Wybór wg możliwości łącza internetowego

Tymczasem możliwość pozyskiwania darmowych plików filmowych i muzycznych jest dla internautów na tyle ważna, że ma zauważalny wpływ na decyzję o wyborze łącza internetowego. Gdyby badani zostali pozbawieni tej możliwości, 10% z nich zdecydowałaby się na tańsze rozwiązanie o gorszej przepustowości, a 6% kompletnie zrezygnowałaby z utrzymywania łącza. Uniemożliwienie ściągania darmowych plików oznaczałoby spadek atrakcyjności Internetu dla 37% respondentów. Tylko 31% uważa, iż Internet w takiej sytuacji nie straciłby na atrakcyjności.

Te opinie przekładają się na konkretne zachowania Do ściągania filmów z sieci przyznaje się 23% ogółu internautów. Wśród nich ponad połowa (52%) udostępnia pliki innym użytkownikom.

"Rozróżnienie na osoby ściągające i udostępniające pliki jest o tyle kluczowe, że w opinii wielu ekspertów tylko udostępnianie plików jest nielegalne. Przynajmniej w świetle obowiązującego w Polsce prawa" - tłumaczy Michał Derdzikowski.

Do ściągania plików audio za pośrednictwem wymiany plików typu P2P (takich jak eMule czy BitTorent)  przyznaje się jedynie 9% internautów. Co ciekawe większy odsetek (11%) deklaruje korzystanie z płatnych serwisów z muzyką.

O badaniu D-Link Technology Trend

D-Link Technology Trend to cykliczne, kwartalne badanie nastawienia Polaków do nowych technologii. Realizowane jest na zlecenie firmy D-Link przez Instytut MillwardBrown SMG/KRC.  Badanie prowadzone jest w oparciu o bezpośrednie wywiady ankieterskie w domach respondentów na ogólnopolskiej próbie ok. 1000 osób, reprezentatywnej dla populacji Polaków w wieku 15+.

Podobne artykuły
Komentarze
comments powered by Disqus
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej