Strona główna / Bezpieczeństwo / EURid odkrywa swoje plany w Krakowie
niedziela 23 listopad 2008 | Grzegorz Miłkowski
EURid odkrywa swoje plany w Krakowie
W Krakowie zakończył się zapowiadany od dawna business lunch, na którym spotkali się polscy rejestratorzy domen .EU oraz EURid.  Podczas spotkania zaprezentowano m.in. plany europejskiego rejestru domen na najbliższe miesiące.
Tagi: domena, firma, internet,

Najważniejszym tematem była kwestia wprowadzenia możliwości rejestracji nazw z narodowymi znakami diakrytycznymi - stwierdził podczas spotkania Giovanni Seppia dyrektor ds. stosunków zewnętrznych EURidu. Rozciągnięcie w czasie całego postępowania podyktowane jest chęcią przeprowadzenia dokładnych briefingów z partnerami EURidu, aby ci byli jak najlepiej przygotowani do rejestracji IDN-ów.

Narodowe znaki w domenach od 9/2009

Obecnie uruchomienie wolnej rejestracji europejskich nazw ze znakami narodowymi planowane jest na wrzesień 2009 roku. Podyktowane jest to chęcią uniknięcia startu w środku okresu urlopowego. Warto dodać, iż wcześniej będzie można starać się o pozyskanie nazwy w fazie Landrush, która tym razem nie będzie poprzedzona Sunrisem.  Jak tłumaczył Giovanni Seppia, w przypadku uruchomienia fazy Sunrise, cały proces mógłby rozciągnąć się nawet do 2012 roku.

Podczas dyskusji pojawił się również wątek rozpraw przed sądem arbitrażowym oraz konieczności zabezpieczenia zastrzeżonych znaków handlowych w domenach IDN. Jako ciekawostkę podano informację, iż około 89 procent wniosków arbitrażowych rozstrzyganych jest na korzyść powoda. Dokładne statystyki znajdują się na stronie http://adr.eu.

Oprócz tematu domen IDN przedstawiono również ogólne statystki europejskiego rejestru. Ciekawie prezentowały się dane dotyczące preferencji klientów podczas wyboru rejestratora tj. lokalnego lub z innego kraju. Tutaj prym wiodą Polacy, którzy w ponad 80 procentach korzystają z usług narodowych partnerów EURidu.  Na kolejnych miejscach znaleźli się Czesi (80%), Węgrzy i Słowacy (około 60%) oraz Rumuni (około 57%).

"Spotkanie w Krakowie pokazało, że EURid jest otwarty na głosy swoich partnerów i stara się prowadzić politykę dialogu. Dzięki takiemu podejściu możliwe jest efektywne promowanie domen .EU na narodowych rynkach" - stwierdziła Katarzyna Gruszecka, specjalista ds. rozwoju produktu w 2BE.P.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele m.in. Home.pl, Domeny.pl, Nazwa.pl, Active24.pl oraz 2BE.PL.

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej