Strona główna / Bezpieczeństwo / Przestępca przychodzi pod koniec roku
czwartek 11 grudzień 2008 | Stan Praga/Z. Chrząstka
Przestępca przychodzi pod koniec roku
Standardowo pod koniec roku następuje  faza realizacji przestępczych zysków.Tradycyjny okres kupowania wszystkiego kumuluje bowiem działania wszelkiej maści cyberprzestępców. Warto zastanowić się jak podejść do zakupów online aby zredukować do minimum ryzyko strat.  

 Fałszywe elektroniczne kartki z życzeniami, zainfekowane pliki w sieciach P2P oraz fałszywe aukcje online to tylko niektóre zagrożenia, z jakimi mamy do czynienia podczas zakupów.

Przewodnik Panda Security demaskuje główne zagrożenia i pokazuje sposoby zabezpieczenia się przed nimi. Wciąż do najniebezpieczniejszych należą trojany bankowe oraz phishing.

Dynamika handlu w  Internecie przewyższa wszystko  

Internet przypomina dziś wielki dom towarowy, w którym można znaleźć wszystko, nierzadko w bardzo atrakcyjnych cenach. Tylko w Hiszpanii wartość transakcji online w 2007 roku wyniosła 3,74 mld euro, i było to o 50% więcej niż w roku poprzednim. Firma konsultingowa Forrester przewiduje, że do roku 2009 wielkość transakcji online wzrośnie o 12,2%. Niestety, wiele z tych zakupów zostanie dokonanych na fałszywych witrynach WWW.

Dynamika przestępczości internetowej tez rośnie

Według firmy CyberSource liczba fałszywych transakcji wzrasta rocznie o 20%. W roku 2007 cyberprzestępcy zarobili już na tego typu operacjach 3,6 mld dolarów. PandaLabs - specjalizująca się w wykrywaniu złośliwego oprogramowania, przygotowała listę praktycznych wskazówek pomocnych podczas zakupów online. Przewodnik demaskuje główne zagrożenia i pokazuje sposoby zabezpieczenia się przed nimi.

Trojan cię przekieruje

Jednym z najniebezpieczniejszych zagrożeń czyhających na użytkowników są trojany bankowe. Te złośliwe kody są tworzone w celu wykradania poufnych danych, takich jak hasła bankowe, numery kont itp. Informacje te są udostępniane przestępcom, którzy dzięki nim mogą swobodnie korzystać z pieniędzy użytkowników. Spośród programów jakie pojawiły się w roku 2008, ten typ złośliwego oprogramowania stanowił 20% wszystkich nowych zagrożeń.

Bank nie wysyła maili z prośbą o dane

Innym rodzajem oszustwa, na które powinni uważać użytkownicy, jest phishing. W atakach tego typu wykorzystuje się wiadomości email, które tylko z pozoru pochodzą od banków. W rzeczywistości przekierowują użytkowników na fałszywe witryny, na których nieświadomi zagrożenia klienci wprowadzają własne, poufne dane bankowe.

Jak za tanio to podejrzanie

Innym zagrożeniem są fałszywe sklepy internetowe, które także służą wykradaniu danych bankowych użytkowników. Często oferują one produkty w niewiarygodnie niskich cenach, co ma ułatwić zwabienie potencjalnych ofiar.

Fałszywe elektroniczne kartki z życzeniami tworzone w celu rozpowszechniania złośliwego oprogramowania, zainfekowane pliki w sieciach P2P oraz fałszywe aukcje online to tylko niektóre z wielu zagrożeń, z jakimi mogą mieć do czynienia klienci w okresie świąt.

Jak uniknąć ataku?

Zadbaj, aby komputer nie był zainfekowany złośliwym oprogramowaniem

Przed wykonaniem płatności online upewnij się, że komputer nie jest zainfekowany przez wirusy, trojany lub inne zagrożenia, które mogłyby wykraść np. hasło dostępowe, ewentualnie dane z karty kredytowej. Upewnij się, że program antywirusowy, z którego korzystasz, może wykrywać wszystkie rodzaje zagrożeń, i zadbaj o to, aby był zawsze zaktualizowany.

Odwiedzaj tylko bezpieczne witryny WWW

Jeżeli masz zamiar dokonać płatności online, upewnij się, że witryna WWW jest bezpieczna. Sprawdź, czy adres na pasku adresu przeglądarki rozpoczyna się od https. Ponadto na pasku statusu przeglądarki powinna być widoczna ikona z niewielką kłódką.

Sprawdzaj wiarygodność

Zanim dokonasz zakupu w sklepie internetowym, upewnij się, że firma jest wiarygodna. Zrób to, co zrobiłbyś w przypadku zwykłego sklepu: zasięgnij opinii innych klientów. W internecie możesz to zrobić w prosty sposób, wpisując w wyszukiwarce nazwę sklepu i sprawdzając opinie innych użytkowników. Jeżeli okażą się niepochlebne - zmień sklep.

Skorzystaj z niezależnej ekspertyzy

Nawet jeżeli dysponujesz programem antywirusowym, upewnij się, że twój komputer jest rzeczywiście bezpieczny, korzystając z niezależnej ekspertyzy.

Możesz odwiedzić witrynę Infected or Not i wykonaj skanowanie własnego komputera za pomocą bezpłatnego narzędzia ActiveScan 2.0. Wykrywa ono także te zagrożenia, które umknęły uwadze tradycyjnych programów antywirusowych.

Zaufaj instynktowi

Uważaj na okazje w Internecie - jeżeli coś wydaje się zbyt piękne, by mogło być prawdziwe - zachowaj czujność.  Zaufaj instynktowi, jeżeli podejrzewasz oszustwo, zrezygnuj z zakupu.

Więcej informacji na temat bezpiecznych zakupów internetowych w okresie świąt można znaleźć w przewodniku Panda Security.

Podobne artykuły
zobacz więcej
Nazwa.pl
więcej
Video
więcej
Video"
więcej