Strona główna / Bezpieczeństwo / Najpopularniejsze wirusy końca 2008
środa 07 styczeń 2009 | Zdzisław Chrząstka
Najpopularniejsze wirusy końca 2008
Opublikowano wyniki comiesięcznych wykrywanych przez Kasperskiego. Odnotowano niewielką dynamikę zmian. Branża cyberprzestępców tez miała święta i Sylwestra?

Kaspersky Lab producent rozwiązań do ochrony danych, prezentuje listę szkodliwych programów, które najczęściej atakowały użytkowników w grudniu 2008 r. Od lipca 2008 r. lista 20 najpopularniejszych szkodników jest tworzona na podstawie danych wygenerowanych przez Kaspersky Security Network (KSN), nową technologię zaimplementowaną w linii 2009 produktów przeznaczonych do użytku domowego. Dane te umożliwiają firmie Kaspersky Lab nie tylko natychmiastowe uzyskanie informacji o zagrożeniach oraz śledzenie ich ewolucji, ale również wykrycie nieznanych zagrożeń i zapewnienie ochrony użytkownikom tak szybko jak to możliwe.

Pierwszy z rankingów tworzą szkodliwe programy, które były najczęściej wykrywane na komputerach użytkowników przez produkty antywirusowe z linii 2009.

Pozycja

Zmiana

Nazwa

1  

 +3

Virus.Win32.Sality.aa  

2  

 Bez zmian

Packed.Win32.Krap.b  

3  

 Nowość

Trojan-Downloader.WMA.GetCodec.c  

4  

 -1

Worm.Win32.AutoRun.dui  

5  

 +3

Trojan-Downloader.Win32.VB.eql  

6  

 Nowość

Worm.Win32.AutoRun.rja  

7  

 Bez zmian

Packed.Win32.Black.a  

8  

 Nowość

Exploit.JS.RealPlr.nn  

9  

 Nowość

Trojan-Downloader.JS.Tabletka.a  

10  

 -5

Trojan-Downloader.JS.IstBar.cx  

11  

 -1

Trojan.Win32.Agent.abt  

12  

 Nowość

Trojan-Downloader.Win32.Agent.anje  

13  

 +2

Virus.Win32.VB.bu  

14  

 Nowość

Worm.Win32.Mabezat.b  

15  

 Nowość

Worm.Win32.AutoRun.eee  

16  

 Bez zmian

Email-Worm.Win32.Brontok.q 

17  

 -8

Virus.Win32.Alman.b  

18  

 -7

Worm.VBS.Autorun.r  

19  

 Nowość

Trojan-Downloader.JS.Iframe.yp  

20  

 Nowość

Trojan.Win32.Autoit.ci

Szkodliwe programy występujące najczęściej na komputerach użytkowników, grudzień 2008

W listopadzie na pierwszym miejscu uplasował się wirus Sality.aa. W ciągu dwóch ostatnich miesięcy znacznie wzrosła liczba komputerów zainfekowanych tym szkodnikiem. W zeszłym miesiącu analitycy z Kaspersky Lab przewidywali nadciągającą epidemię tego wirusa. Prognozy te sprawdziły się  nowe wersje tego wirusa pojawiały się kilka razy w tygodniu.

W listopadzie GetCodec.c spełniał podobną funkcję co w październiku Wimad.n - wykorzystywał udokumentowaną, ale mało znaną funkcjonalność w formacie ASF. Biorąc pod uwagę fakt, że multimedia stanowią nieodzowną część dzisiejszego świata elektronicznego, z pewnością pojawią się inne, podobne szkodliwe programy.

W rankingu pojawiły się dwa nowe downloadery skryptów - Trojan-Downloader.JS.Tabletka.a oraz Trojan-Downloader.JS.Iframe.yp oraz trzy robaki, z których dwa pochodzą z błyskawicznie rozprzestrzeniającej się rodziny Autorun. Biorąc pod uwagę szybkość rozprzestrzeniania się robaków Autorun, należy spodziewać się wzrostu liczby maszyn zainfekowanych tymi programami. Trzeci z nowych robaków, Mabezat.b, prowadzi również w drugim listopadowym rankingu.

Wszystkie zawarte w rankingu szkodliwe i potencjalnie niechciane programy, jak również programy adware można podzielić na trzy ogólne klasy. Udział trojanów zmniejszył się o kolejne 10%, natomiast udział samodzielnie rozprzestrzeniających się programów zwiększył się z 30% do 45%.

Podział najpopularniejszych szkodliwych programów na kategorie, grudzień 2008

Ogólnie, we wrześniu na komputerach użytkowników wykryto 39 240 unikatowych szkodliwych programów, programów adware oraz potencjalnie niechcianych programów. Bez wątpienia liczba zagrożeń na wolności wrasta. W tym miesiącu wzrost wynosił średnio 4 000 (we wrześniu wykryto 35 103 programów).

Drugie zestawienie pokazuje statystyki dotyczące szkodliwych programów, które najczęściej infekują obiekty na atakowanych maszynach. Większość programów w tym rankingu potrafi infekować pliki.

Pozycja

Zmiana

Nazwa

1  

 Bez zmian

Worm.Win32.Mabezat.b  

2  

 +1

Virus.Win32.Sality.aa  

3  

 +1

Net-Worm.Win32.Nimda  

4  

 -2

Virus.Win32.Xorer.du  

5  

 +1

Virus.Win32.Parite.b  

6  

 +1

Virus.Win32.Virut.n  

7  

 -2

Virus.Win32.Alman.b  

8  

 Bez zmian

Virus.Win32.Sality.z  

9  

 +1

Virus.Win32.Small.l  

10  

 +2

Email-Worm.Win32.Runouce.b  

11  

 -2

Virus.Win32.Virut.q  

12  

 +3

Virus.Win32.Parite.a  

13  

 +4

Worm.Win32.Fujack.k  

14  

 -1

Worm.Win32.Otwycal.g  

15  

 -1

Virus.Win32.Hidrag.a  

16  

 Nowość

P2P-Worm.Win32.Bacteraloh.h  

17  

 Powrót

Worm.VBS.Headtail.a  

18  

 -2

Trojan.Win32.Obfuscated.gen  

19  

 +1

Virus.Win32.Neshta.a  

20  

 -2

Trojan-Downloader.WMA.GetCodec.b  


Szkodliwe programy występujące najczęściej wśród wszystkich wykrytych zainfekowanych obiektów, grudzień 2008

W stosunku do poprzedniego miesiąca w rankingu wystąpiło niewiele zmian: odnotowano jedną nowość i jeden powrót. Potwierdzają się prognozy z zeszłego miesiąca  zawartość listy 20 najpopularniejszych szkodliwych programów jest stosunkowo stabilna.

Nowość na liście, robak o nazwie Bacteraloh.h, został po raz pierwszy wykryty przez firmę Kaspersky Lab w styczniu 2007 r. Robak ten zdołał zakwalifikować się do drugiego rankingu, ponieważ jest wykorzystywany w niektórych modyfikacjach wirusa Sality. Jak już zauważyliśmy wcześniej, rodzina ta jest obecnie bardzo aktywna.

Do rankingu powrócił Worm.VBS.Headtail.a, który wypadł z niego we wrześniu. Robak ten pojawiał się w rankingu i znikał z niego już wiele razy, dlatego można się spodziewać, że podobna sytuacja jeszcze powtórzy się.

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej