Strona główna / Bezpieczeństwo / Tylko mobilna przeglądarka jest bezpieczna
piątek 15 maj 2009 | Jakub Krzysztof Szymaniak
Tylko mobilna przeglądarka jest bezpieczna
Nie ma całkowicie bezpiecznej przeglądarki desktopowej - tak wynika z rozstrzygniętego konkursu hakerskiego PWN2OWN na CanSecWest w Vancouver. Dla hakerów, główni gracze rynku przeglądarek tacy jak: Firefox, Safari, Chrome, IE to bułka z masłem. Internetowi włamywacze bez trudu pokonali ich zabezpieczenia.

Przeglądarki niebezpieczne

Apple, Microsoft i Mozilla, będą musiały znowu przysiąść nad bezpieczeństwem swoich przeglądarek Najgorzej wypadła przeglądarka Safari, która poddała się w niespełna 2 minuty. Zaledwie tyle czasu potrzebował ubiegłoroczny zwycięzca, Charlie Miller na przejęcie kontroli nad MacBookiem, dzięki dziurzew Safari. Młody haker wygrał testowany komputer i 5 tysięcy dolarów. Konkurenci z Microsoftu i Mozilli przez chwilę poczuli satysfakcję – radość jednak nie trwała długo. Kolejny mody haker, podpisujący się jako Nils który szybko poradził sobie z Internet Explorerem 8 działającym na laptopie z Windows 7 i, tak jak poprzednik, zainkasował 5 tys. dol. i notebook VAIO P. Ciekawe jak skomentuje to charyzmatyczny CEO Microsoftu, Steve Ballmer, który niedawno zapewniał, że IE8,  "chroni lepiej niż jakakolwiek inna przeglądarka". Haker o ksywie Nils zgasił też przedstawicieli Mozilli, włamując się po raz drugi do Safari, rozpracowując Firefoxa. Za swój „występ”, Nils zarobił  łącznie 15 tysięcy dolarów.

Internet Explorer jednak popularny i używany

Do niedawna użytkownicy sieci alarmowali, aby Internet Explorer zamienić na Firefoxa, który w 90 proc. miał zapewnić bezpieczeństwo i rozwiązać problemy z nim związane. Apele nic nie dały - Internet Explorer nadal jest najbardziej popularną przeglądarką na rynku, a co za tym idzie największym polem do popisu dla hakerów. Duży rozgłos jaki towarzyszył sprawie bezpiecznego „płonącego lisa”, zachęcił hakerów do utarcia nosów zuchwałym. Hakerzy zaczęli atakować złośliwym oprogramowaniem nie tylko  Internet Explorera, ale także inne platformy i przeglądarki, szczególnie wśród mało zaawansowanych użytkowników komputerów. 

Chrome trzyma się mocno…
W konkursie hakerskim na placu boju nie poddała się Google Chrome, która wypada dobrze także w statystykach. Na początku maja tego roku, Google uaktualniło zabezpieczenia Chrome do wersji 1.0.154.64. Stąd wniosek, że najważniejsze wydaje się uaktualnianie oprogramowania na bieżąco. Gwarantuje to mniejsze prawdopodobieństwo powodzenia ataku hakera i włamania się na komputer użytkownika.

…i aktualizuje się bez przerwy

Badania pokazują, że jedynie 24% użytkowników Opery posiada jej najnowszą wersję, 53% dla Safari oraz 85% - Firefox. I znowu najlepszy wynik osiągnął Google Chrome, ~97%. Dlaczego? Wszystkie uaktualnienia w Google Chrome wykonywane są w trybie “cichym”, bez żadnej ingerencji użytkownika. Sprawdzanie nowej wersji odbywa się co 5 godzin - w pełni automatycznie. Instalacja uaktualnień nie wymaga ponownego resetowania przeglądarki. Proces instalacyjny jest także niezależny od użytkownika. Wszystko jest wykonywane za pośrednictwem aplikacji. Na dodatek, jest to funkcja, której nie można wyłączyć.

Jeżeli chcemy poczuć się naprawdę bezpieczni, przekonajmy się do przeglądarek mobilnych. Jak do tej pory ich zabezpieczenia nie zostały złamane.

Źródło: mashable/os news

Nie daj się zmanipulować przeglądarce

 

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej