Strona główna / Bezpieczeństwo / Cloud computing - antywirusowy program za darmo
niedziela 21 czerwiec 2009 | Jan Petersen
Cloud computing - antywirusowy program za darmo
Istniejące zastosowania technologii cloud computing doczekały się rozszerzenia na sferę bezpieczeństwa. Obecnie zamiast obciążać system ciężkim programem antywirusowym - firma może skorzystać z modelu "ochrony w chmurze". 

Wprowadzona przez Panda Security nowatorska technologia ochrony Kolektywna Inteligencja, oparta na modelu cloud computing pozwala na codzienną analizę średnio 50 tys. podejrzanych plików, z czego 35 tys. okazuje się być złośliwym oprogramowaniem. Informacje o zagrożeniach - zbierane od społeczności internetowej - trafiają do zewnętrznej bazy on-line, dzięki czemu minimalnie wykorzystywane są zasoby systemowe komputera.

Superlekki – bezpłatnie

Obecnie baza danych Kolektywnej Inteligencji przechowuje około 26 milionów próbek złośliwego oprogramowania. Model ochrony „w chmurze” Panda Security zastosowała ostatnio w ultralekkim, bezpłatnym programie antywirusowym Panda Cloud Antivirus. Pojawienie się milionów nowych odmian złośliwego oprogramowania spowodowało, że tradycyjne mechanizmy wykrywania zagrożeń przestały być efektywne. Procedura udostępniania użytkownikom szczepionki była żmudna, czasochłonna i znacznie wykorzystywała zasoby komputera.

Kolektywna inteligencja

Kolektywna Inteligencja – gromadzi na bieżąco informacje na temat złośliwego oprogramowania od społeczności internetowej i przechowuje je na serwerach on-line, z którymi użytkownik łączy się podczas połączenia z Internetem. Dzięki temu procesy bezpieczeństwa, jakie zachodzą na komputerze minimalnie go obciążają. Teraz - dwa lata po wprowadzeniu nowego modelu ochrony do walki ze złośliwym oprogramowaniem - Panda Security zaoferowała nowe, lekkie rozwiązanie: bezpłatny Cloud Antivirus.

Panda Cloud Antyvirus

Panda Cloud Antivirus to pierwszy program antywirusowy wykorzystujący model cloud computing. Rozwiązanie nie obciąża zasobów komputera, gdyż analiza działania systemu i uruchomionych w nim procesów, gromadzenie i przechowywanie informacji o plikach oraz ich skanowanie odbywają się na serwerach zewnętrznych. Aplikacja dostępna jest dla wszystkich internautów bezpłatnie.

Ogólnoświatowe laboratorium

Dzięki Kolektywnej Inteligencji informacje o zagrożeniach są zbierane na bieżąco od społeczności internetowej. Teraz, każdy nowo powstały złośliwy kod trafia do Laboratorium PandaLabs w ciągu zaledwie 6 min. Łącznie, każdego dnia przychodzi tam około 50 tys. plików, z czego 35 tys. okazuje się być nierozpoznanym zagrożeniem. Około 99,4% złośliwego oprogramowania jest analizowane automatycznie, natomiast 0,6% poddawane jest analizie przez inżynierów. Obecnie baza danych Kolektywnej Inteligencji zajmuje ponad 18 tys. GB i przechowuje około 26 milionów próbek złośliwego oprogramowania.

„Gdyby cała zgromadzona przez nas wiedza była przechowywana na komputerach użytkowników, moglibyśmy powiedzieć, że mamy do czynienia z idealnym antywirusem. Jednak nie starczyłoby już pamięci na nic innego. Kolektywna Inteligencja jest odpowiedzią na nieustanny wzrost ilości złośliwego oprogramowania, zapewniając jednocześnie minimalny wpływ na pracę komputera członka społeczności Panda Security” – mówi Luis Corrons, dyrektor techniczny laboratorium Panda Security. 

Kolektywna Inteligencja w liczbach

  • W pierwszym kwartale 2009 r. Kolektywna Inteligencja poddała analizie 4 474 350 plików
  • By tę pracę wykonać manualnie należałoby zaangażować 1 898 techników i poświęcić na nią 926 347 godz.
  • Baza Kolektywnej Inteligencji obejmuje obecnie 18 tys. GB lub 148 bilionów bitów
  • Gdyby tę ilość informacji zapisać w pliku tekstowym, byłby to ekwiwalent 727 373 tomów encyklopedii Britannica, co dałoby prawie 33 bilionów stron
  • Gdyby kartki encyklopedii rozłożyć tak, aby stykały się krótszymi bokami rozciągnęłyby się na 9 milionów km. Ten dystans jest równy 12-krotnej podróży na Księżyc tam i z powrotem
  • A gdyby spróbować przesłać te informacje przez standardowe połączenie ADSL zajęłoby to 1 045 dni.

Antywirus dla Windows 7

Podobne artykuły
zobacz więcej
Nazwa.pl
więcej
Video
więcej
Video"
więcej