Strona główna / Bezpieczeństwo / Za darmo ochroni do 5 komputerów
wtorek 14 lipiec 2009 | Zdzisław Chrząstka
Za darmo ochroni do 5 komputerów
Propozycja ta jest skierowana do właścicieli małych firm, bowiem udostępnione oprogramowanie w wersji darmowej zabezpiecza do 5 adresów IP. Sugerujemy więc spora oszczędność...

Firma GFi udostępniła darmową wersję LANguard 9, jednego ze swoich głównych produktów do zapewnienia bezpieczeństwa informatycznego.

Do niedawna było płatne

Według wielu analiz trendów zagrożeń sieciowych, z roku na rok systematycznie wzrasta ryzyko związane z atakami internetowymi. Obecnie programy antywirusowe i zapory ogniowe nie wystarczają już do należytej ochrony infrastruktury informatycznej. Istotniejsze staje się zarządzanie systemem ochrony sieci przedsiębiorstw, na którą składają się serwery, komputery pracowników i urządzenia peryferyjne. Do tego służy właśnie oprogramowanie LANguard, które do niedawna oferowane było wyłącznie na zasadach komercyjnych.

Mikro- i MSP
W Polsce, propozycja ta jest skierowana głównie do mikroprzedsiębiorstw oraz do firm
z sektora MŚP, gdzie administratorzy sieci mogą za darmo przetestować LANguard 9.

„Siłą oprogramowania LANguard jest połączenie w jednym narzędziu funkcji skanowania sieci pod kątem faktycznych i potencjalnych zagrożeń, prowadzenie audytu sieci i oprogramowania oraz zarządzanie aktualizacjami oprogramowania, w tym oczywiście aktualizacjami zabezpieczeń. System jest bardzo wydajny – w czasie jednego skanowania sieci wykonuje ponad 15.000 ocen bezpieczeństwa, kierując się różnymi kryteriami. Analizuje też komponenty działające pod systemami operacyjnymi Windows, Mac, Linux. LANguard oceniony został przez wiele zagranicznych rynków zdobywając prestiżowe nagrody, a na świecie korzysta z niego ponad 20 tys. przedsiębiorstw.” – powiedział Jakub Sieńko z firmy ed&r” – powiedział Jakub Sieńko z firmy ed&r, dystrybutora rozwiązań GFi.

Dlaczego warto stosować narzędzia do ochrony i zarządzania siecią

 Przede wszystkim dlatego, że bez ochrony na poziomie administracji infrastrukturą sieciową, powstaje najwięcej luk, które narażają całą firmę na ataki z zewnątrz. Na przykład otwarte porty to zachęta dla hackerów, którzy mogą wyrządzić firmie duże szkody. To także furtka dla wszelkiego rodzaju złośliwego oprogramowania, które nie zawsze może być powstrzymane lub wykryte przez rozwiązania firewall i antywirusowe. Nieefektywna polityka aktualizacji zabezpieczeń i brak jej skanowania stanowią także duże zagrożenie – zwiększają podatność sieci na ataki oraz powodują ryzyko strat związanych np. z utratą danych lub awarią sprzętu. Kolejna rzecz to ochrona przed konsekwencjami korzystania z nieautoryzowanego oprogramowania – LANguard w trakcie audytu sieci wykrywa każdy przypadek instalacji nieautoryzowanych programów. „Często zdarza się, że pracownicy bez wiedzy administratorów, wbrew polityce bezpieczeństwa firmy, instalują na komputerach służbowych nowe oprogramowanie. Może też być tak, że w wyniku korzystania z Internetu pewne porty na stacjach roboczych pozostają otwarte, a nawet już pewne komputery padły ofiarą ataku złośliwego oprogramowania. Bez odpowiedniego narzędzia do kompleksowego nadzoru i administrowania siecią trudniej wykryć takie przypadki” – przekonuje Jakub Sieńko.

Znany i nagradzany

System GFi LANguard 9 ma jedną konsolę z rozbudowanymi funkcjami raportowania. Z jej poziomu administratorzy mogą skanować sieć, robić audyt bezpieczeństwa, wykrywać zagrożenia i luki w zabezpieczeniach, aktualizować oprogramowanie i łatki bezpieczeństwa oraz usprawniać działanie wszystkich komponentów sieci. Można też generować raporty, które np. wskazują komputery z nieautoryzowanym oprogramowaniem, otwarte porty, zainfekowane komputery lub stacje robocze, na których brakuje aktualizacji. To dość wygodne rozwiązanie przyspieszające i ułatwiające pracę administratorów sieci. LANguard dwa lata z rzędu był wybierany przez użytkowników serwisu Nmap.org jako nr 1. w kategorii najlepszych komercyjnych skanerów sieci; otrzymał też nagrodę Best of TechEd 2007 w kategorii bezpieczeństwo i wiele innych nagród. Darmową wersję oprogramowania można pobrać wprost ze strony internetowej GFi, po uprzedniej rejestracji. LANguard 9, po wygaśnięciu okresu próbnego, automatycznie przełączy się na darmową wersję dla
5 numerów IP.

Polska znów w czołówce zagrożonych

Adres serwisu z darmową wersją to: http://gfi.com/lannetscan/.

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej