Strona główna / Bezpieczeństwo / Ponad 50% nowych zagrożeń działa tylko 1 dobę
środa 19 sierpień 2009 | Serwis prasowy/E2H
Ponad 50% nowych zagrożeń działa tylko 1 dobę
Dynamika zmian oraz dzienne namnażanie się zagrożeń internetowych jest gigantyczna. Ponieważ hakerzy też mają tę wiedzę, stosownych modyfikacji dokonują codziennie. "Internet nigdy nie śpi" - to stare stwierdzenie ma coraz bardzie aktualną wymowę.

Z badań firmy Panda Security wynika, iż każdego dnia pojawia się średnio 37 tys. nowych wirusów, robaków, trojanów i innych zagrożeń internetowych. W lipcu br. liczba wszystkich skatalogowanych złośliwych programów wyniosła 30 milionów osobnych wzorów. By uniknąć wykrycia przez firmy tworzące oprogramowanie zabezpieczające hakerzy codziennie modyfikują swoje złośliwe programy.

 

52% zagrożeń jest zagrożeniem krótkotrwałym

Każdego dnia laboratorium firmy Panda Security - PandaLabs, otrzymuje prawie 37 tys. wzorów nowych wirusów, robaków, trojanów i innego rodzaju zagrożeń internetowych. Aż 52% z nich (to jest około 19 240) rozprzestrzenia się i infekuje tylko przez 24 godziny. Gdy tylko zostaną zastąpione przez inne, nowe odmiany które dołączają do listy nowych próbek, stają się nieaktywne i nieszkodliwe.
Być niezauważonym to cel hakera

Przyczyna tego leży w motywacji hakerów do czerpania korzyści finansowych z tworzenia złośliwego oprogramowania. By je osiągnąć, twórcy wirusów tak projektują zagrożenia, by ich twory były niezauważalne przez użytkowników oraz dostawców rozwiązań zabezpieczających. Zaledwie 24 godziny po wypuszczeniu jakiejś odmiany złośliwego oprogramowania modyfikują jego kod aby mógł kontynuować rozprzestrzenianie się bez wykrycia przez firmy tworzące oprogramowanie zabezpieczające. To tłumaczy znaczący wzrost liczby nowych zagrożeń wykrytych przez PandaLabs: w ciągu 20 lat działalności firmy, do roku 2008, wykryto ich 18 milionów. Do 31 lipca 2009 roku liczba ta podskoczyła aż do 30 milionów.

Według Luisa Corronsa, dyrektora technicznego PandaLabs: „To nigdy nie kończący się wyścig w którym niestety hakerzy ciągle wygrywają. Musimy czekać aż złapiemy złośliwe oprogramowanie które stworzyli, by móc poddać je analizie, sklasyfikować i zwalczyć. W tym wyścigu dostawcy, którzy pracują z tradycyjnymi, ręcznymi technikami analizy, są zbyt wolni by zaszczepić klientów skoro okres dystrybucji oraz infekcji jest bardzo krótki. Nasza nowatorska technologia wykrywania wirusów Kolektywna Inteligencja oferuje ochronę działającą praktycznie w czasie rzeczywistym, znacząco redukując ryzyko infekcji.”

Fałszywe programy ochronne

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej