Strona główna / Bezpieczeństwo / iPod ma pierwszego wirusa!
piątek 06 kwiecień 2007 | Cezary TCHOREK-HELM
iPod ma pierwszego wirusa!
Kaspersky Lab wykrył pierwszego wirusa atakującego odtwarzacze multimedialne iPod. Wirusa, który jest kodem typu „proof of concept” nazwano Podloso.
Tagi: ipod, wirus,

Wirus-demo

Wirus ma postać pliku, który może zostać uruchomiony na odtwarzaczu iPod ale sam w sobie nie jest zagrożeniem lecz jedynie prezentacja metody infekcji. Szczególnie istotne wydaje się to, iż aby wirus pojawił się na iPodzie, najpierw musi być na nim zainstalowany system Linux. Po uruchomieniu przez użytkownika urządzenia wirus instaluje się w folderze zawierającym wersje demonstracyjne programów. Podloso nie ma ,ożliwości samoczynnego uruchomienia się bez udziału użytkownika.

You are infected...

Po zainstalowaniu i uruchomieniu wirus infekuje wszystkie pliki wykonywalne przez iPoda w formacie .elf. Po uruchomieniu pliku na ekranie pojawia się następujący komunikat: „You are infected with Oslo the first iPodLinux Virus.”

Programy typu „proof of concept są tworzone jedynie w celu pokazania, iż zainfekowanie określonej platformy jest możliwe; nie wykonują one jednak żadnych szkodliwych działań. o, Podloso nie rozprzestrzenia się automatycznie - użytkownik musi sam zapisać kod do pamięci iPoda.

Uważaj na urządzenia mobilne

Interesująca wydaje się opinia Piotra Kupczyka z firmy Kaspersky Lab, który twierdzi, że Podloso jest kolejnym dowodem, „...że cyberprzestępcy coraz poważniej myślą o wykorzystaniu do swoich celów urządzeń przenośnych.”

Wydaje się nam, że dokładnie najbliższą fazą przestępczości będzie właśnie ta skierowana na sektor urządzeń mobilnych gdyż ten rozwija się najdynamiczniej - również w sferze biznesu i bliskich zainteresowaniom Komputera w Firmie małych i średnich przedsiębiorców.

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej