Strona główna / Bezpieczeństwo / 5 powodów kontrolowania pracujących w Internecie
piątek 18 grudzień 2009 | Marek Massalski
5 powodów kontrolowania pracujących w Internecie
Nadużycia, wystawienie na szwank wizerunku firmy, generowanie strat: Firma GFi Software opracowała listę 5 powodów, dla których warto sprawować aktywną kontrolę nad pracownikami pracującymi z wykorzystaniem Internetu.

Firma GFi Software, która na Å›wiecie odpowiada za bezpieczeÅ„stwo informatyczne ponad 120 tys. przedsiÄ™biorstw i organizacji, opracowaÅ‚a listÄ™ 5 najważniejszych powodów, dla których firmy powinny lepiej monitorować zachowania swoich pracowników w sieci. Konkretniej, chodzi o sposób oraz możliwoÅ›ci wykorzystania i dostÄ™pu do Internetu w godzinach pracy oraz zwiÄ…zane z tym ryzyko pracodawcy.

„Kontrola pracy on-line w sieci to zazwyczaj drażliwa kwestia dla wielu pracowników. Praktyka wskazuje, że wiÄ™kszy opór przed monitoringiem Internetu stawiajÄ… te jednostki, które majÄ… coÅ› do ukrycia. Uczciwy pracownik nie potrzebuje kontroli, jednak wobec osób, które nadużywajÄ… system i zaufanie pracodawcy, warto wdrożyć narzÄ™dzia, które zweryfikujÄ… jakość pracy.” – twierdzi David Kelleher z GFi Software, autor poniższego opracowania.

TOP-5 powodów kontroli pracy w Internecie

  • Straty finansowe poprzez nadużycia

CzÄ™sto pracownicy traktujÄ… Internet jako uniwersalne narzÄ™dzie. Przyzwyczajeni do modelu korzystania z sieci w domu, majÄ… tendencjÄ™ do przenoszenia wzorców zachowaÅ„ czy aktywnoÅ›ci do pracy. Nadużycia Internetu w pracy majÄ… kilka kontekstów: przeglÄ…danie stron zawierajÄ…cych niepożądane treÅ›ci, Å›ciÄ…ganie nielegalnych plików lub oprogramowania, robienie zakupów, granie on-line, aktywne uczestnictwo w spoÅ‚ecznoÅ›ciach nie powiÄ…zanych w żaden sposób z wykonywanÄ… pracÄ…, przeglÄ…danie serwisów do celów prywatnych. W rezultacie pracodawca traci pieniÄ…dze, ponieważ znaczÄ…co spada efektywność pracownika. Problem ten jest dotkliwy dla każdej organizacji – niezależnie od skali.

  • Ryzyko informatyczne

JeÅ›li pracownicy nie przywiÄ…zujÄ… wiÄ™kszej wagi do tego, na jakie serwisy internetowe wchodzÄ… lub odwiedzajÄ… wielokrotnie wiÄ™cej adresów, niż jest to konieczne do należytego wykonania pracy, znaczÄ…co wzrasta ryzyko zainfekowania sieci zÅ‚oÅ›liwym lub szpiegujÄ…cym oprogramowaniem. Brak polityki bezpieczeÅ„stwa w tym zakresie jeszcze bardziej zwiÄ™ksza ryzyko. CzÄ™sto bowiem notowane sÄ… przypadki, kiedy zÅ‚oÅ›liwe oprogramowanie, zaszyte w niewinnie wyglÄ…dajÄ…cych serwisach, omija filtry i zabezpieczenia antywirusowe stosowane przez wiele firm.

  • Nadużywanie prywatnej poczty

Swobodny dostÄ™p do Internetu oznacza nieograniczone możliwoÅ›ci korzystania z osobistej poczty w interfejsie przeglÄ…darki. To typowe tylne drzwi, przez które Å‚atwo transferować dane i informacje, a także wprowadzić do sieci zÅ‚oÅ›liwe oprogramowanie. W tym obszarze mieÅ›ci siÄ™ także marnotrawienie czasu pracy na prywatnÄ… komunikacjÄ™. DoÅ›wiadczenia przeszÅ‚oÅ›ci pokazujÄ…, że to wÅ‚aÅ›nie ta „otwarta furtka” wystawiÅ‚a na szwank reputacjÄ™ wielu firm i organizacji – niezależnie od tego, na jakim kontynencie byÅ‚y one zlokalizowane.

  • NieÅ›wiadome błędy lub lekceważenie zabezpieczeÅ„

W sieci systematycznie wrasta liczba zainfekowanych serwisów. Wielu pracowników nie zna zasad bezpieczeÅ„stwa, które zmniejszajÄ… ryzyko strat zadanych przez szkodliwe oprogramowanie i ataki sieciowe. Inni czasem lekceważą zasady, narażajÄ…c pracodawcÄ™ na straty. W ten sposób firmy padajÄ… ofiarÄ… phishingu (przejÄ™cia tożsamoÅ›ci użytkownika) lub oprogramowania szpiegujÄ…cego.

  • Prawna odpowiedzialność i materiaÅ‚y dowodowe

Obecność nielegalnych treÅ›ci na komputerach pracowników, naraża pracodawcÄ™ na odpowiedzialność prawnÄ… i konsekwencje wynikajÄ…ce z przepisów prawa. Monitoring wykorzystywania Internetu w znacznej mierze zabezpiecza pracodawcÄ™ przed ryzykiem pozwów sÄ…dowych. Co wiÄ™cej, w sporach z pracownikami, którzy zostali dyscyplinarnie zwolnieni, a teraz dochodzÄ… swoich praw w sÄ…dzie, pracodawcy potrzebne sÄ… materiaÅ‚y dowodowe. JeÅ›li pracownik rzeczywiÅ›cie pracowaÅ‚ źle, ponieważ nadużywaÅ‚ sieć do celów prywatnych, dokÅ‚adny raport z jego pracy i zachowaÅ„ w Internecie, daje pracodawcy pewien atut i rzeczowy argument.

„W obliczu obecnej sytuacji gospodarczej, a także rzeczywistych zagrożeÅ„, jakie niesie nieodpowiedzialne wykorzystywanie Internetu, można podkreÅ›lić prawo wÅ‚aÅ›cicieli i zarzÄ…dzajÄ…cych firmami do wiedzy o tym, co dzieje siÄ™ w organizacji i jak pracownicy realizujÄ… powierzone im zadania” – podsumowuje raport David Kelleher z GFi Software.

Microsoft przeciwko globalnemu piractwu

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej