Strona główna / Bezpieczeństwo / Zagrożenie fałszywymi antywirusami rośnie
piątek 12 marzec 2010 | Serwis prasowy/E2H
Zagrożenie fałszywymi antywirusami rośnie
Najwięcej szkód w 2010 może spowodować scareware. Tak właśnie nazywa się fałszywe oprogramowanie antywirusowe, któremu ulega ponad 1 milion komputerów dziennie. Można zapisać się do bezpłatnej usługi mailowej informującej o zagrożeniach.

 

 

W ramach nowego programu ostrzegania konsumentów (‘Consumer Threat Alert’) McAfee ostrzegła właśnie klientów, że tzw. "scareware" – czyli fałszywe oprogramowanie antywirusowe – może w 2010 roku przynieść najwięcej szkód fizycznych i materialnych. W ramach nowego programu informacyjnego firmy McAfee konsumenci mogą otrzymywać ostrzeżenia o najnowszych i najbardziej niebezpiecznych zagrożeniach online wraz ze szczegółowymi informacjami pochodzącymi prosto z laboratoriów McAfee Labs. Konsumenci zainteresowani otrzymywaniem bezpłatnych emaili z ostrzeżeniami mogą zapisać się na stronie http://www.mcafee.com/consumer-threats-signup.

„Najbardziej doświadczeni użytkownicy komputerów mogą paść ofiarą cyberprzestępców. Kampania ostrzeżeń pozwala uprzedzić konsumentów o czyhających na ich zagrożeniach. Przekazujemy użytkownikom naszą wiedzę pochodzącą z działań w pierwszej linii obrony” – twierdzi Jeff Green, wiceprezes McAfee Labs.

Scareware=milionowe straty

Scareware”, to jedno z najbardziej rozpowszechnionych, niebezpiecznych i wyrafinowanych oszustw internetowych, które dotyka około miliona osób dziennie. Według informacji McAfee Labs, na całym świecie cyberprzestępcy zarobili na nim już ponad 300 milionów dolarów. Fałszywe oprogramowanie antywirusowe wyświetla na ekranie użytkownika okno ostrzegające jakimś zagrożeniem. Oszustwo jest uwiarygodniane logiem firmy, która w rzeczywistości nie istnieje. Program proponuje następnie nic nie podejrzewającemu użytkownikowi przeskanowanie komputera, a nawet zakup rzekomego „oprogramowania bezpieczeństwa”. Jeżeli użytkownik przystanie na tę ofertę, przestępcy uzyskają dostęp nie tylko do jego komputera, ale też do karty płatniczej i konta bankowego. Według firmy McAfee, liczba fałszywych antywirusów wzrosła o 660% w ciągu dwóch ostatnich lat, a w ciągu ostatniego roku liczba zgłaszanych oszustw wzrosła czterokrotnie.

„To nieprawdopodobnie opłacalny proceder. Pewna firma, działająca jako 'Innovative Marketing', tylko w jednym roku sprzedała swoje rzekome oprogramowanie bezpieczeństwa czterem milionom konsumentów zarabiając na tym blisko 180 milionów dolarów" – twierdzi Francois Paget, ekspert McAfee Labs, który badał firmy produkujące fałszywe oprogramowanie antywirusowe.

Nowa kampania ostrzega konsumentów przed najpoważniejszymi zagrożeniami

Firma McAfee uruchomiła specjalny program ‘Consumer Threat Alert’, który ma pomóc konsumentom wyprzedzić nieustannie zmieniające się i coraz bardziej wyrafinowane zagrożenia. Subskrybenci będą otrzymywać emailem okresowe ostrzeżenia na temat rozpoznawania i unikania najnowszych zagrożeń online. Informacje będą prezentowane prostym językiem (po angielsku), będą zawierały przykłady, wskazówki, jak uniknąć zagrożeń oraz specjalne informacje dla osób podejrzewających, że mogły stać się ofiarami podobnych działań.

Fałszywe poczucie bezpieczeństwa

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej