Strona główna / Bezpieczeństwo / Polskie firmy płacą za piractwo
środa 07 kwiecień 2010 | Jan Petersen
Polskie firmy płacą za piractwo
Opublikowane najnowsze informacje Business Software Alliance wskazują, że w 2009 piractwo komputerowe kosztowało europejskich przedsiębiorców ponad 16 milionów dolarów. Koszty polskich firm wyniosły ponad 821 tysięcy złotych.

W 2009 roku BSA otrzymało prawie 4 tys. zawiadomień o przypadkach piractwa w firmach i przeprowadziło 2,256 działań prawnych w Europie, w wyniku których europejscy przedsiębiorcy narazili się na koszty w wysokości ponad 16 milionów USD.

  • W Polsce w 2009 roku BSA otrzymało 281 zgłoszeń o przypadkach piractwa komputerowego. W wyniku podjętych działań prawnych zawartych zostało 185 ugód. Największa opiewała na kwotę ponad 72 tys. złotych. Łącznie polscy przedsiębiorcy zapłacili ponad 821 tys. złotych, z czego około 747 tys. złotych to koszty odszkodowań, a 74 tys. złotych to koszty nabycia legalnego oprogramowania.
  • Korzystanie z nielicencjonowanego oprogramowania ma negatywny wpływ nie tylko na działalność pojedynczych przedsiębiorstw, ale także na całą gospodarkę. Według raportu IDC na temat korzyści ekonomicznych wynikających z ograniczenia piractwa oprogramowania komputerowego z 2008 roku (ang. Piracy Reduction Impact Study)  dziesięcioprocentowy spadek piractwa oprogramowania komputerowego w Polsce w ciągu czterech lat zapewniłby niemal 1900 nowych miejsc pracy, pozwoliłby zwiększyć przychody przemysłu lokalnego o 1,1 mld USD oraz zapewniłby rządowi 110 mln USD dodatkowych przychodów z tytułu podatków.
  • Więcej informacji i porad jak skutecznie zarządzać oprogramowaniem, a także darmowe narzędzia do samodzielnego audytu można znaleźć na stronie www.bsa.org. Za pośrednictwem serwisu internetowego BSA można również dokonać zgłoszenia przypadków piractwa.

Jak trwale zatrzeć wirtualne ślady

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej