Strona główna / Bezpieczeństwo / Bezpieczeństwo i wygoda w biurze - poradnik
sobota 17 kwiecień 2010 | Serwis prasowy/940
Bezpieczeństwo i wygoda w biurze - poradnik
W biurach spędzamy około 8 godzin dziennie, co stanowi dużą część naszego życia. Wyposażenie biura, jego umeblowanie, atmosfera i wygoda oraz zastosowanie w nim nowoczesnych technologii dopasowanych do potrzeb pracowników - to wszystko ma wpływ na nasze samopoczucie w miejscu pracy i poza nim. Istotny jest również dobór odpowiednich narzędzi, które pozwolą na zwiększenie nie tylko poziomu naszego komfortu, ale przede wszystkim bezpieczeństwa podczas wykonywania codziennej pracy.

Według obowiązujących norm natężenie dźwięku w przestrzeni biurowej powinno wynosić nie więcej niż 85 dB. Zazwyczaj jest ono niższe, ale dźwięki w przestrzeni biurowej są długotrwałe i monotonne, co negatywnie wpływa na samopoczucie pracowników i wydajność ich pracy. Źródłem hałasu w biurze są pracujące urządzenia: drukarki, komputery, skanery, a także inni ludzie rozmawiający pomiędzy sobą i przez telefony. Dźwięki dobiegają też bezpośrednio z urządzeń służących do komunikacji – słuchawek telefonicznych, słuchawek do call center, zestawów służących do komunikacji VoIP.

Ochrona słuchu

  • W trakcie rozmowy telefonicznej prowadzonej za pomocą tradycyjnej słuchawki naturalną reakcją rozmówcy jest gwałtowne odsunięcie słuchawki od ucha w przypadku powstania nieoczekiwanego, nadmiernie hałaśliwego dźwięku. Dla tych wszystkich, którzy posługują się słuchawkami nagłownymi, taka reakcja jest właściwie niemożliwa ze względu na sposób korzystania z takich słuchawek. Ponadto ciągły hałas w biurze często powoduje, że użytkownik słuchawki ustawia jej głośność tak, aby móc lepiej słyszeć. Obie te sytuacje są bardzo szkodliwe dla naszego słuchu.
  • Osoby korzystające z tych rozwiązań telekomunikacyjnych muszą być świadome tego, że zagrożeniem dla nich są zarówno monotonne dźwięki o stałym poziomie, jak gwałtowne skoki ich natężenia. Na podstawie wieloletnich obserwacji specjaliści zdefiniowali zjawisko szoku akustycznego, czyli chwilowego lub długotrwałego zakłócenia słyszalności, spowodowanego przez nagłe i głośne akustyczne „wybuchy”. Z opisu osób korzystających często z telefonu wynika, że takie akustyczne „wybuchy” mogą powodować  gorsze samopoczucie, problemy ze słuchem, szum w uszach i zdecydowanie mniejszą wydajność pracy.
  • Zagadnienie ochrony słuchu w biurach i punktach call center jest bardzo ważne dla producentów zaawansowanych rozwiązań telekomunikacyjnych, w tym słuchawek nagłownych. We wszystkich modelach słuchawek znanej  na całym świecie marki Sennheiser Communications zastosowany został innowacyjny system ochrony słuchu ActiveGard, który wykorzystuje technologię kompresji, dzięki czemu usuwa nadmierną energię sygnału wejściowego i pozostawia go wolnym od zniekształceń.
  • Przy wyborze urządzeń biurowych, w szczególności telekomunikacyjnych, warto postawić na jakość. Przedsiębiorstwa, które decydują się na najtańsze rozwiązania, takie jak słuchawki i mikrofony komputerowe z dolnej półki, nie są niekiedy świadome zagrożenia związanego z takim wyborem. Dźwięk niskiej jakości często powoduje niezrozumienie słów rozmówców,  co z kolei może być przyczyną konieczności zadawania dodatkowych pytań, a to przedłuża niepotrzebnie proces rozmowy. Tanie  słuchawki marnej jakości mogą także stanowić poważne zagrożenie dla słuchu i być powodem złego samopoczucia ich użytkowników.

Wygoda

Spędzanie 8 godzin dziennie w pozycji siedzącej, przy biurku i telefonie, z pewnością nie jest ani wygodne, ani zdrowe. Długotrwałe unieruchomienie organizmu powoduje dolegliwości układu mięśniowo-szkieletowego, w szczególności pleców. Takie niekorzystne warunki mogą prowadzić do powstawania urazów kręgosłupa czy nadgarstków. Z kolei monotonna praca w jednej pozycji po pewnym czasie powoduje znużenie i zmniejszenie zaangażowania pracowników.

Pracodawcy coraz bardziej interesują się szeroką ofertą rozwiązań mobilnych – laptopów, bezprzewodowych zestawów słuchawkowych,  telefonów komórkowych. Urządzenia takie umożliwiają swobodne przemieszczanie się po biurze, dzięki czemu pracownicy nie muszą spędzać wielu godzin w jednej pozycji. Dzięki urządzeniom mobilnym nie ma także potrzeby, by podczas komunikacji z klientem ruchy pracowników były ograniczone przez okablowanie lub zasięg. Na rynku są dostępne zestawy słuchawkowe zapewniające możliwość przemieszania się i oddalania od biurka w wolnej przestrzeni nawet do 180 metrów, a w obrębie budynków do 55 metrów.  

Polskie buro czyli ergonomii nie ma

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej