Strona główna / Bezpieczeństwo / Bezpieczne WWWakacje
piątek 30 lipiec 2010 | erka
Bezpieczne WWWakacje
W tym roku sezon wakacyjny dopiero się zaczyna. Część Polaków wyjedzie tradycyjnie w sierpniu, jednak wielu wybierze się na wakacje dopiero we wrześniu. Nie chcemy przepłacać, dlatego szukamy okazji, zwłaszcza w Internecie. PayPal doradza, jak odróżnić prawdziwe gratki od zwykłych oszustw.

Najpopularniejsze problemy

Różnica w standardzie w stosunku do tego, co reklamowano na stronie pośrednika.

Fałszywe wakacje – oszuści często używają fałszywych stron, maili i ofert w celu wyłudzenia depozytu. Po przyjeździe na miejsce może nas czekać przykra niespodzianka.

Brak odpowiednich zabezpieczeń po przejściu do strony płatności za wakacje.

 

Wskazówki PayPal:

 1. Spiesz się powoli – Sieć kusi do wybrania drogi na skróty. Potraktuj jednak wybór wakacji w Internecie jak odwiedziny w normalnym biurze podróży. Porównaj oferty, sprawdź szczegóły.
 2. Zachowaj czujność – Jeśli pierwszy raz korzystasz z usług pośrednika, sprawdź dokładnie jego historię. Nie odpowiadaj na nieproszone oferty. Jeśli na stronie pojawi się okienko z prośbą o podanie danych osobowych, zamknij je, ta strona jest podejrzana.
 3. Wygrana wycieczka – Jednym z ulubionych tricków wykorzystywanych przez oszustów jest telefon lub wiadomość e-mail z informacją o wygraniu luksusowej wycieczki – wystarczy jedynie uiścić drobną kwotę ubezpieczeniową. Zaufaj intuicji. To jest za piękne, żeby było prawdziwe. 
 4. Wynajem prywatnej kwatery/domu – Porozmawiaj z właścicielem przez telefon. Poproś o numer, jeśli go nie podano. Sprawdź opinie innych osób o wybranym przez siebie miejscu.
 5. Sprawdź wszystkie szczegóły – Sprawdź lokalizację na stronie Google Maps. Przejrzyj warunki umowy, płatności, itd.
 6. Upewnij się, że strona jest bezpieczna – Zanim podasz swoje dane finansowe lub osobowe, upewnij się, że w prawym dolnym rogu paska wyszukiwarki jest kłódeczka. Oznacza to, że jesteś na stronie szyfrowanej. Podczas przesyłania płatności do innej osoby korzystaj z bezpiecznych systemów płatności, takich jak PayPal. Bezpośredni przelew na konto bankowe zmniejsza szanse na odzyskanie pieniędzy, jeśli coś pójdzie nie tak.
 7. Wyloguj się – Zawsze po skończeniu surfowania w Internecie, wyloguj się ze swojego konta.
 8. Nieprawidłowe opłaty – Na wypadek pomyłki personelu biura podróży dowody zakupu wakacji trzymaj w jednym miejscu.
 9. Monitorowanie płatności – Sprawdź wyciąg z karty po rezerwacji wakacji. Jeśli zauważysz coś podejrzanego, poinformuj swój bank.
 10. Dom bez opiekiNie chwal się wyjazdem na portalach społecznościowych. Możesz w ten sposób przez przypadek zaprosić złodziei.
 11. Zaufaj intuicji – Pięciogwiazdkowy hotel w cenie kwatery? Nie ma takiej opcji!  

 

Podobne artykuły
zobacz więcej
Nazwa.pl
więcej
Video
więcej
Video"
więcej