Strona główna / Bezpieczeństwo / Pierwszy trojan SMS na Androida
środa 18 sierpień 2010 | E2H/Kaspersky Lab
Pierwszy trojan SMS na Androida
Firma Kaspersky Lab poinformowała o wykryciu pierwszego szkodliwego programu z kategorii trojan SMS. Szkodliwy program atakuje smartfony obsługiwane przez system operacyjnego Android. Trojan-SMS.AndroidOS.FakePlayer.a, jak nazwano tego szkodnika, zainfekował wiele urządzeń mobilnych.


Program ten infekuje smartfony z systemem operacyjnym Android, podszywając się pod nieszkodliwą aplikację do odtwarzania multimediów. Program wyświetla pytanie, czy użytkownik chce zainstalować plik o rozmiarze ponad 13 KB ze standardowym rozszerzeniem dla Androida .APK. Po zainstalowaniu się na telefonie trojan zaczyna wysyłać SMS-y na numery o podwyższonej opłacie bez wiedzy i zgody właściciela. W rezultacie pieniądze z konta użytkownika trafiają na konto cyberprzestępców.

  • Trojany SMS stanowią obecnie najbardziej rozpowszechnioną klasę szkodliwego oprogramowania dla telefonów komórkowych, jednak Trojan-SMS.AndroidOS.FakePlayer.a jest pierwszym tego typu programem stworzonym specjalnie dla platformy Android. Już wcześniej miały miejsce odosobnione przypadki zainfekowania systemu Android oprogramowaniem spyware. Pierwszy taki program pojawił się w 2009 roku.
  • Kaspersky Lab zaleca użytkownikom, aby zwracali uwagę, do jakich usług aplikacja żąda dostępu podczas instalacji. Chodzi tu o dostęp do usług premium rate, które naliczają opłaty za wysyłanie SMS-ów i rozmowy telefoniczne. Jeżeli podczas instalacji aplikacji użytkownik wyrazi zgodę na takie funkcje, smartfon będzie mógł wykonywać połączenia telefoniczne i wysyłać SMS-y bez dalszej autoryzacji.

Sygnatura dla programu Trojan-SMS.AndroidOS.FakePlayer.a została już dodana do antywirusowych baz danych firmy Kaspersky Lab.

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej