Strona główna / Bezpieczeństwo / Mocny antyspam
wtorek 07 sierpień 2007 | Redakcja
Mocny antyspam
Najlepsze rozwiązania do zwalczania spamu są dostępne w OGICOM - ocenia lipcowy Magazyn Internet. W badaniu jakości rozwiązań antyspamowych brano pod uwagę łatwość obsługi, ilość i jakość zabezpieczeń typowych oraz niestandardowych. Wysoko ocenione zostały także zabezpieczenia: PRO Futuro, Kei.pl, Superhost.pl i Az.pl. Najmniej do zaoferowania pod względem zabezpieczeń antyspamowych mają ONET.PL oraz ACTIVE24.PL.

Antispoofing w firmie

Najwyższą ocenę OGICOM zawdzięcza wykorzystaniu wielu najnowszych rozwiązań umożliwiających walkę ze spamem. Jako jedyny z przetestowanych firm hostingowych, OGICOM w swojej ofercie posiada antispoofing. Jest to opcja ustawiana na poziomie serwera, która umożliwia automatyczne sprawdzanie zgodności loginu z przypisanym mu kontem pocztowym. Dzięki temu niemożliwe staje się wysłanie maila z programu pocztowego przez osobę nieupoważnioną. To zabezpieczenie jest szczególnie przydatne w firmach.

Szara lista oczekujących

Nowym rozwiązaniem antyspamowym OGICOM są również szare listy, które wstrzymują czasowo odbiór podejrzanych maili, oczekując powtórnego wysłania. Gdy kolejna próba nie nastąpi, mail jest klasyfikowany jako spam (opcję tą posiada także PRO Futuro). Innym rozwiązaniem proponowanym przez OGICOM jest blokada przesyłek nie spełniających standardu SPF, czyli wysłanych przez osobę nie mającą uprawnień do korzystania z danego serwera. Blokuje to spam wysyłany ze sfałszowanych adresów milowych. Tę opcję posiadają również: Az.pl, Kei.pl, INTERIA.pl i PRO Futuro.

Blokuj „po” kraju, domenie, temacie, treści

U wszystkich z przetestowanych przez „Magazyn Internet” firm hostingowych możemy znaleźć zbliżony wachlarz standardowych, ale wartych uruchomienia zabezpieczeń antyspamowych. Jest to przede wszystkim możliwość blokowania niechcianej poczty już na serwerze z wykorzystaniem takich parametrów, jak np. kraj pochodzenia, domena, temat lub treść. Większość z przetestowanych firm (oprócz Onet.pl i Active24.pl) umożliwia także blokowanie maili zawierających wirusy. Użytecznym narzędziem są także czarne i białe listy, dzięki którym można zablokować niepożądane przesyłki lub umożliwić ich przepuszczanie przez stosowane zabezpieczenia (nie ma ich: NETART, Active24.pl, Strefa.pl).

„Magazyn Internet” pozytywnie ocenił także łatwość w ustawianiu zabezpieczeń antyspamowych u wszystkich z przetestowanych firm. Pewne trudności można spotkać jedynie w Az.pl, gdzie konfiguracja jest w języku angielskim.

Prewencja

„... Wszyscy użytkownicy Internetu powinni pamiętać, że sukces w walce ze spamem w niemałym stopniu zależy od ostrożności w udostępnianiu własnego adresu e-mail, czy to na forach dyskusyjnych czy w nieznanych serwisach internetowych. W walce ze spamem wciąż najważniejsza jest prewencja”- powiedział Krzysztof Szyszka, Prezes OGICOM.

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej