Strona główna / Bezpieczeństwo / Trudniej wyprowadzić dane z firmy
sobota 22 styczeń 2011 | Jan Petersen/Symantec
Trudniej wyprowadzić dane z firmy
Symantec wprowadził rozwiązanie, które upraszcza wykrywanie i ochronę informacji w przedsiębiorstwach – Symantec Data Loss Prevention 11. Pakiet pomoże zwiększyć wydajność i skuteczność procesu naprawy danych, dzięki ulepszonym narzędziom Data Insight oraz wprowadza dodatkowe zabezpieczenia w punktach końcowych. Rozwiązanie Symantec Data Loss Prevention 11 będzie dostępne w Polsce od 24 stycznia.

Ilość tzw. danych nieustrukturyzowanych (np. pliki w jednym miejscu w różnych formatach, ale najczęściej także wiadomości e-mail), rośnie w tempie ponad 60 proc. rocznie. To powoduje, że coraz trudniej jest nimi zarządzać i odpowiednio je chronić  . Najcenniejsze informacje przedsiębiorstw i instytucji — ich własność intelektualna — są często ukryte w mnożących się dokumentach, spośród których wiele nie ma statusu poufnych. Ponadto magazyny danych są często słabiej zabezpieczone niż inne miejsca, a przez to bardziej narażone na zagrożenia wewnętrzne i zewnętrzne. Jak dowiodły wyspecjalizowane ataki, takie jak Hydraq, własność intelektualna jest narażona na ryzyko bardziej niż kiedykolwiek do tej pory. Ryzyko stwarzają również sami pracownicy.

Więcej danych, więcej ryzyka

Jak wynika z badania „Ryzyko w sieci”, najczęstszym deklarowanym sposobem na wynoszenie przez polskich pracowników firmowych danych jest ich wydrukowanie lub wysłanie na zewnętrzny adres e-mail – własny bądź innej osoby (po 45 proc.). Siedmiu na dziesięciu respondentów używa skopiowanych danych na potrzeby spotkań poza siedzibą firmy (39 proc.) lub do pracy z domu (29 proc.). Za to aż 16 proc. przyznaje, że zabiera informacje ze sobą, gdy zmienia pracodawcę. Co ciekawe, tyle samo pracowników biurowych motywuje wynoszenie poufnych danych… chęcią przechowywania ich w bezpiecznym miejscu!

Łatwiejsze poprawki dzięki ulepszonym narzędziom Data Insight

Symantec Data Loss Prevention 11 usprawnia proces naprawy danych poprzez identyfikowanie miejsc, w których są one narażone na największe ryzyko. Nowa funkcja Risk Scoring wskazuje foldery naprawcze w zależności od ich dostępności oraz od ilości i poufności zawartych w nich danych. Funkcja Data Owner Remediation zwiększy świadomość zagrożeń i stopień bezpieczeństwa danych, automatycznie wysyłając alarmy e-mail do właścicieli danych, które są narażone na ryzyko we współdzielonej pamięci masowej. Dzięki temu inicjatywy ochrony danych będą bardziej skuteczne.

Dodatkowe zabezpieczenia w punktach końcowych

Symantec Data Loss Prevention 11 oferuje wiele usprawnień punktów końcowych, w tym funkcje, które pozwolą organizacjom na wykorzystanie szerszej gamy aplikacji i urządzeń pamięciowych przy zachowaniu wysokiego stopnia bezpieczeństwa:

  • Application File Access Control zagwarantuje, że pracownicy będą mogli używać aplikacji w rodzaju iTunes, Skype i WebEx bez eksponowania poufnych danych,
  • Trusted Devices umożliwi korzystanie z większej liczby urządzeń pamięciowych, jednocześnie pozwalając na kopiowanie poufnych danych wyłącznie do zaaprobowanych urządzeń, na przykład przydzielonych i monitorowanych przez firmę,
  • Narzędzie Endpoint FlexResponse, ułatwi klientom zabezpieczanie danych w punktach końcowych poprzez integrację z innymi rozwiązaniami firmy Symantec i firm trzecich, na przykład do szyfrowania danych i do zarządzania prawami dostępu do informacji (Enterprise Rights Management, ERM).

„Rozwiązanie Symantec Data Loss Prevention 11 pomaga specjalistom ds. bezpieczeństwa wydajniej i skuteczniej chronić najbardziej poufne informacje organizacji — mówi Maciej Iwanicki, inżynier systemowy w polskim oddziale firmy Symantec.— Klienci zwracali nam uwagę, że dokładniejsze wykrywanie danych oraz szeregowanie podejmowanych działań w zależności od ryzyka to podstawowe elementy skutecznego programu ochrony informacji” – dodaje Maciej Iwanicki.

 

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej