Pływająca ramka niebezpieczeństw
W pierwszym stadium, aplikacja uzyskuje dostÄ™p do stron WWW, do których dodaje tzw. „pÅ‚ywajÄ…cÄ… ramkÄ™” wskazujÄ…cÄ… serwer, na którym jest zainstalowana. Gdy użytkownik odwiedza jednÄ… z zainfekowanych stron, ramka uaktywnia Icepacka, który wyszukuje luki w naszym komputerze. JeÅ›li takie znajdzie, pobiera na komputer oprogramowanie wykorzystujÄ…ce danÄ… lukÄ™. Od tego momentu haker jest w stanie zainstalować na zaatakowanych komputerach praktycznie każdy typ zÅ‚oÅ›liwego oprogramowania, konie trojaÅ„skie czy keyloggery.
Wymrażanie poufnych danych
Dzięki temu Icepack umożliwia wykradanie z zainfekowanych komputerów kodów dostępu do kont na serwerach WWW oraz weryfikowania ich poprawności. Dodatkowo instaluje exploity wykorzystujące niedawno wykryte luki systemowe, których użytkownicy nie zdążyli jeszcze najprawdopodobniej wyeliminować.
„Program wykrada poufne dane i wykorzystuje je do atakowania kolejnych maszyn” – tÅ‚umaczy zasadÄ™ dziaÅ‚ania Icepaka Piotr Walas, dyrektor techniczny firmy Panda Software Polska.
Wirus dla hakera-laika
Rynek zagrożeÅ„ szybko siÄ™ rozwija – pisaliÅ›my nie tak dawno o tym, w jaki sposób cyberprzestÄ™pcy tworzÄ… aplikacje coraz doskonalsze, które w sposób coraz bardziej wyrafinowany omijajÄ… tworzone zabezpieczenia. Icepack to nie tylko przykÅ‚ad szkodliwego programu, który trudno jest wykryć, ale i takiego, z którego mogÄ… korzystać osoby nie posiadajÄ…ce specjalistycznej wiedzy. To znacznie zwiÄ™ksza krÄ…g potencjalnych internetowych przestÄ™pców. Tym bardziej, że szkodliwe oprogramowanie można kupić przez Internet za zaledwie 400 dolarów.
Sprawdź swojÄ… kostkarkÄ™…
Jeżeli podejrzewasz, że Icepack zamroził się w Twoim komputerze, Panda Software pomaga go wykryć.