Strona główna / Bezpieczeństwo / Mobilność zmienia pracowników w ryzykantów
sobota 08 wrzesień 2007 | Cezary Tchorek-Helm
Mobilność zmienia pracowników w ryzykantów
Wyniki badań firmy Trend Micro pokazują, że pracownicy mobilni są bardziej skłonni do podejmowania ryzykownych zachowań, takich jak pobieranie plików wykonywalnych czy wysyłanie poufnych wiadomości przy pomocy komunikatorów. Badania objęły 1 600 użytkowników komputerów w przedsiębiorstwach ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Japonii.

Mobilność to również ryzyko

Firma Trend Micro - dostawca oprogramowania antywirusowego dla sieci oraz zabezpieczeń internetowych, poinformowała dziś o wynikach badań nad zachowaniami pracowników mobilnych.

W ostatnich latach zwiększył się zakres technologicznych możliwości urządzeń mobilnych oraz zakres prac wykonywanych przez pracowników poza siedzibą firmy. Poprawiły się oczywiście możliwości kontaktu z pracownikami, wzrosła ich efektywność i wydajność, ale wzrosła jednocześnie liczba zagrożeń.

Analiza wyników badań przeprowadzonych przez firmę Trend Micro pokazuje wyraźnie, że im bardziej mobilny jest użytkownik, tym większe prawdopodobieństwo, że będzie on wysyłał poufne informacje za pomocą komunikatora lub poczty internetowej.

Japończycy częściej ryzykują z komunikatorami

Z badań wynika, że w firmach użytkownikami skłonnymi do przesyłania poufnych danych współpracownikom i partnerom handlowym przez komunikatory lub pocztę internetową są Japończycy. Dotyczy to zarówno pracowników stacjonarnych, jak i mobilnych. Niedawno omawialiśmy zagrożenia płynące z użytkowania komunikatorów na naszych łamach.

W Stanach Zjednoczonych, do wysyłania poufnych informacji przez pocztę internetową przyznało się 58 procent respondentów łączących się z Internetem poza firmą przez firmowe notebooki. Dla porównania — odsetek osób, które przyznały się do takich działań wśród użytkowników łączących się z Internetem tylko przez sieć firmową, wyniósł 42 procent.

Ryzyko chodzi w parze

Analiza odpowiedzi respondentów z Niemiec, Wielkiej Brytanii i USA sugeruje także, że użytkownicy mobilni są bardziej skłonni niż osoby korzystające z komputerów stacjonarnych do podejmowania ryzykownych zachowań w sieci, takich jak odwiedzanie sieci społecznych i pobieranie filmów. Przykładowo, do pobierania plików wykonywalnych przy wykorzystaniu firmowej sieci przyznało się 54 procent użytkowników mobilnych w Niemczech, w porównaniu z 41 procentami użytkowników komputerów stacjonarnych.

Japonia okazała się jedynym krajem, gdzie udzielano innej odpowiedzi na to pytanie. Jedynie 49 procent użytkowników mobilnych przyznało się tam do pobierania plików wykonywalnych przy wykorzystaniu firmowej sieci, w porównaniu z 60 procentami pracowników korzystających z komputerów stacjonarnych.

Ciekawe jest to, że we wszystkich krajach, w których przeprowadzono sondaże (z wyjątkiem Japonii), wzrost mobilności użytkownika pociąga za sobą zwiększone prawdopodobieństwo otrzymywania spamu i prób wyłudzania danych osobowych (phishing).

Spam i phishing bardziej zagraża mobilnym  

W Stanach Zjednoczonych 77 procent pracowników mobilnych przyznało, że otrzymywali spam w ciągu ostatnich trzech miesięcy. Wśród pracowników wykorzystujących komputery stacjonarne odsetek ten wyniósł 68 procent.

Oprócz tego 40 procent pracowników mobilnych w USA potwierdziło, że podejmowano próby wyłudzania od nich danych osobowych w ciągu ostatnich trzech miesięcy. Wśród pracowników wykorzystujących komputery stacjonarne odsetek ten wyniósł 31 procent.

Jeśli chodzi o mobilnych pracowników brytyjskich, 76 procent przyznało się do otrzymywania spamu w ciągu ostatnich trzech miesięcy, w porównaniu z 63 procentami użytkowników komputerów stacjonarnych.

W Niemczech 80 procent pracowników mobilnych przyznało się do otrzymywania spamu w ciągu ostatnich trzech miesięcy, w porównaniu z 70 procentami użytkowników komputerów stacjonarnych.

Ryzyko nie popłaca

Ryzykowne zachowania w sieci są niepokojące, ponieważ zagrożenia internetowe łatwo się rozprzestrzeniają i są najszybciej rozwijającą się grupą zagrożeń. Są coraz bardziej zaawansowane, składają się z wielu części i wykorzystują Internet do aktualizacji, ukrywania, wymiany i przekazywania skradzionych informacji. W miarę jak hakerzy są coraz lepiej zorganizowani i coraz bardziej zmotywowani wysokimi zyskami, pokusa popełnienia przestępstwa jest coraz większa.

Podobne artykuły
zobacz więcej
Nazwa.pl
więcej
Video
więcej
Video"
więcej