Strona główna / Bezpieczeństwo / Cyberprzestępcy celują w mobilny internet
czwartek 14 kwiecień 2011 | Robert Kamiński / Trend Micro
Cyberprzestępcy celują w mobilny internet
Według opublikowanych przez TNS OBOP badań już 23% Polaków łączy się z internetem za pomocą swoich telefonów komórkowych. Smartfony stają się w naszym kraju coraz popularniejsze. Specjaliści z Trend Micro podkreślają, że wzrost zainteresowania mobilnymi urządzeniami powoduje, iż stają się one coraz częściej celem ataków.

Polacy używają swoich telefonów nie tylko do dzwonienia lub wysyłania SMS-ów. Dzięki urządzeniom mobilnym 15% mieszkańców naszego kraju pobiera z sieci muzykę, 12% dokonuje mobilnych płatności, a 7% łączy się z serwisami społecznościowymi. Połączenia z internetem za pomocą telefonu komórkowego wiąże się nie tylko z wygodą, ale także z zagrożeniami – cyberprzestępcy tworzą nielegalne aplikacje dostosowane do platform mobilnych, mogą też dążyć do przechwycenia naszych cennych danych używanych na przykład podczas płatności mobilnych.

Android, jedna z najpopularniejszych na świecie platform mobilnych, rozwija się w tempie 850% rocznie. Efekt skali powoduje, że urządzenia mobilne stają się celem ataków cyberprzestępczych. W marcu firma Google wycofała z portalu Android Market prawie 50 przepakowanych legalnych wersji aplikacji na Androida zainfekowanych złośliwym kodem, który wykradał informacje z urządzeń mobilnych i dawał nieuprawnionym osobom dostęp do zainfekowanych urządzeń na poziomie administratora. System operacyjny firmy Google, jak każdy, jest niewątpliwie podatny na ataki hakerów i  dlatego również właściciele smartfonów powinni zabezpieczyć swoje urządzenia.

Od początku 2011 na rynku Trend Micro oferuje użytkownikom Mobile Security for Android. Rozwiązanie to skanuje pobrane aplikacje w poszukiwaniu szkodliwego kodu. Dzięki temu użytkownicy urządzeń z systemem Android mogą bezpiecznie realizować transakcje bankowe oraz kupować online, odwiedzając witryny o dobrej reputacji.

„Użytkownicy urządzeń mobilnych powinni mieć świadomość tego, że cyberprzestępcy bardzo uważnie śledzą trendy i dostosowują zagrożenia do nowej, mobilnej rzeczywistości – mówi Filip Demianiuk, Regional Technical Manager CEE, Russia & CIS w firmie

Trend Micro. „Dodatkowo pracę twórcom zagrożeń ułatwia to, że ekosystem aplikacji na platformę Android jest z założenia otwarty - aplikacje można kupić w wielu różnych miejscach, a ich instalacja zajmuje niewiele czasu. Trend Micro Mobile Security for Android identyfikuje i powstrzymuje działania cyberprzestępców oraz zagrożenia internetowe jeszcze przed atakiem, dzięki czemu użytkownicy smartfonów mogą w pełni korzystać z wygody, jaką dają te urządzenia” – dodaje Filip Demianiuk.

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej