Strona główna / Bezpieczeństwo / Bezpieczne e-zakupy
sobota 28 maj 2011 | Edyta Kobiela
Bezpieczne e-zakupy
Każdego dnia w Internecie powstają nowe sklepy internetowe oraz duże platformy sprzedażowe. Konsumenci kuszeni są atrakcyjnymi cenami. Jak nie zgubić się gąszczu e-sklepów i bezpiecznie zrobić zakupy?

„Konsumenci, którzy uczestniczą w handlu elektronicznym powinni mieć zapewnioną przejrzystą i skuteczną ochronę w stopniu nie mniejszym niż poziom ochrony zapewniony w innych formach handlu” - to jedna z wytycznych OECD – Organizacji Współpracy i Rozwoju Gospodarczego, którą możemy znaleźć na oficjalnej stronie Federacji Konsumentów. Czy możemy bezpiecznie kupić telewizor w sklepie internetowym? Oczywiście, że tak. Należy jednak pamiętać, że w świecie wirtualnym podobnie jak rzeczywistym możemy spotkać oszusta.

Jak bezpiecznie kupować w sieci?

Przede wszystkim konsument w Sieci musi zachowywać środki ostrożności, które pozwolą zarówno na ochronę danych osobowych jak i umożliwią przeprowadzenie bezpiecznych transakcji zakupowych.

  • Sprawdź dokładnie sprzedawcę i zbadaj warunki transakcji oraz zwrotów i reklamacji.
  • Zapoznaj się z regulaminem zakupu. Szczególną uwagę zwróć na wyłączenia i ograniczenia.
  • Przed podaniem jakichkolwiek danych osobowych przeczytaj zasady ochrony danych osobowych – mowa o polityce prywatności.
  • Warto pamiętać, że nawet najlepsze zabezpieczenia techniczne (oprogramowania) nie pomogą jeśli hasło i nazwa użytkownika trafią w niepowołane ręce lub będą łatwe do odgadnięcia. Aby zmniejszyć ryzyko należy używać małych i wielkich liter, ciągu liczb.

Co mówi prawo

  • Od 2 marca 2000 roku polski e-klient ma zapewnione takie same prawa jak konsument Unii Europejskiej, dzięki implementacji prawa unijnego.
  • Po 10. dniach możesz zrezygnować z zakupu – wtedy umowa pomiędzy klientem, a sprzedawcą zostaje uznana za niezawartą. Należy jednak oddać produkt w stanie nienaruszonym. Pamiętajcie również o opakowaniu, w którym znajdował się dany przedmiot – ono będzie niezbędne przy oddaniu produktu.

Możesz zrezygnować z zakupu w terminie do 3 miesięcy jeśli: na stronie e-sklepu nie zostały podane takie informacje jak: nazwa i siedziba sklepu, cena obejmująca cło i inne podatki, zasady dotyczące formy płatności, terminie i sposobie dostawy, miejscu i sposobie reklamacji, możliwości odstąpienia od umowy w ciągu 10. Dni.

Czego się wystrzegać?

Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, istnieje wiele pułapek, luk czyhających na nasz błąd. Z pewnością warto znać przykłady, gdzie prawa konsumenta zostały złamane.

Kilka miesięcy temu na jednym z portali, na którym można legalnie pobierać muzykę, filmy doszło do nadużycia. Władze serwisu zapewniali, że pobieranie przez pierwsze 10 dni nic nie kosztuje. Ponadto podczas rejestracji, która na podobnych portalach nie związuje konsumenta umową okazała się płatna. Użytkownicy, którzy poczuli się oszukani skierowali sprawę do Urzędu Ochrony Konkurensji i Konsumentów. Według władz przedstawione działanie było bezprawne. Warto wspomnieć, że konsument miał utrudnione zapoznanie się z obowiązującymi zasadami promocji na portalu, dodatkowo kontakt z właścicielem był niemożliwy.

Kupuj tyko w sprawdzonych e-sklepach

Szukając odpowiedniego sklepu internetowego przede wszystkim stawiajmy na znane i sprawdzone serwisy sprzedażowe. Obecna od niedawna nowa platforma umożliwiająca zakupy – szmalback.pl kładzie duży nacisk na bezpieczeństwo transakcji i danych osobowych. Po pierwsze serwis zakupowy nie przetrzymuje, ani nie pobiera naszych danych osobowych, haseł itp. poza zupełnym minimum niezbędnym do uzyskania cashback. Ponadto platforma gwarantuje każdemu swojemu użytkownikowi pomoc w ramach reklamacji lub zwrotów zakupu, a także umożliwia opiniowanie sklepów po zawarciu w nich transakcji. Należy zaznaczyć, że naszych zakupów nie dokonujemy w tym serwisie, on umożliwia jedynie zdobywanie i gromadzenie cashback po przez zrealizowanie transakcji zakupowej w jednym ze sklepów znajdujących się na platformie. Serwisowi zaufali najwięksi m.in.: Groupon, Novotel, Yves Rocher, WSiP, Orbis, Komputronik, Avans, Superfoto, Armadeo.pl.

 

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej