Strona główna / Bezpieczeństwo / Jak zabezpieczyć się przed przejęciem konta na Facebooku
czwartek 02 czerwiec 2011 | Robert Kamiński
Jak zabezpieczyć się przed przejęciem konta na Facebooku
Eksperci z firmy Trend Micro podpowiadają, jak najlepiej ochronić nasze konta na Facebooku przed facejackingiem.

Konta w serwisach społecznościowych stały się dla wielu osób ważną częścią życia. Częścią, w której umieszczamy wiele poufnych informacji i w której prowadzimy osobistą korespondencję. Serwisy społecznościowe wyprzedzają pocztę elektroniczną i komunikatory internetowe jako preferowany środek komunikacji. Nasze życie osobiste i zawodowe współistnieją w jednej skrzynce kontaktowej, w której częstokroć znajdują się nie tylko wymieniane wiadomości, ale też bardziej nieoficjalne rozmowy. Profile w serwisie Facebook to też niejednokrotnie dużo dokładniejsze dzienniki naszych przemyśleń i działań niż te, które pisaliśmy w latach młodzieńczych.

Facebook został wzbogacony o kilka przydatnych funkcji, które mogą uniemożliwić uzyskanie dostępu do naszych kont nawet osobom znającym nasz login i  hasło. I nie są to nowe funkcje — były one tylko zbyt słabo promowane, w związku z czym wykorzystywane są w zbyt małym stopniu” – mówi Rik Ferguson, starszy doradca ds. bezpieczeństwa w Trend Micro.

Jeśli regularnie logujecie się na swoje konto z tego samego urządzenia (lub z tych samych urządzeń), możecie „nauczyć” serwis Facebook rozpoznawać je. W ten sposób zyskacie pewność, że zostaniecie natychmiast powiadomieni, jeśli ktoś spróbuje zalogować się na Wasze konto (jeśli akurat Wy jesteście zalogowani). Można nawet włączyć funkcję, która przy każdej próbie logowania z niezarejestrowanego urządzenia zażąda podania specjalnego kodu, który zostanie wysłany w wiadomości tekstowej na numer Waszej komórki. Jeśli więc niepożądana osoba nie ma dostępu do Waszego komputera albo telefonu komórkowego, nie ‘ukradnie’ Wam konta (angielski termin to ‘facejacking’, czyli dosłownie ‘porwanie wizerunku’, lub ‘fraping’, czyli dosłownie ‘gwałt na wizerunku’). Jeśli taka osoba dysponuje takim dostępem... no cóż, w takim wypadku Wasz problem wykracza poza serwis Facebook.

A oto opisywany sposób na zabezpieczenie swojego konta:

  • 1 — Zaloguj się na swoje konto w serwisie Facebook i w menu konto w prawym górnym rogu ekranu wybierz opcję „ustawienia konta”.
  • 2 — Na wyświetlonym ekranie ustawienia kliknij odsyłacz zmień widoczny obok pozycji „zabezpieczenia konta”.

Po rozwinięciu ustawień dokonaj następujących zmian:

  • a — Zaznacz pole wyboru pod nagłówkiem bezpieczne przeglądanie (https). Spowoduje to szyfrowanie każdego połączenia z serwisem Facebook (jeśli tylko będzie to możliwe) i zabezpieczy Was przed narzędziami do kradnięcia haseł, jak np. Firesheep.
  • b — W sekcji Login notifications wybierz, czy chcesz otrzymywać powiadomienie pocztą elektroniczną lub SMS-em za każdym razem, gdy ktoś (nawet Ty) spróbuje się zalogować na Twoje konto z nierozpoznanego urządzenia.
  • c — Zaznacz pole wyboru w sekcji zatwierdzanie logowania, aby serwis Facebook wysyłał do Ciebie kod bezpieczeństwa wymagany przy logowaniu z nieznanego urządzenia. Nawet jeśli ktoś będzie znać Twoje hasło, nie uda mu się zalogować na Twoje konto bez podania tego kodu.

Firma CA Technologies (NASDAQ: CA) poinformowała o porozumieniu z firmą Microsoft, na mocy którego będzie oferować klientom swoją przodującą w branży technologię ochrony danych CA ARCserve® w modelu software-as-a-service (SaaS) przy użyciu platformy chmurowej Microsoft’s Windows Azure™.

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej