Strona główna / Bezpieczeństwo / Jak skutecznie tworzyć kopie zapasowe
piątek 08 lipiec 2011 | Robert Kamiński
Jak skutecznie tworzyć kopie zapasowe
Podstawowe zasady skutecznego zabezpieczenia danych w firmie.

Informacje to często najcenniejsze i najbardziej kluczowe zasoby przedsiębiorstwa. Przyczyny utraty istotnych i poufnych danych mogą być różne, począwszy od zagubionego lub skradzionego laptopa, przenośnej pamięci masowej (np. USB, CD) czy taśm z kopiami zapasowymi, po awarie sprzętu oraz omyłkowe usunięcie danych przez pracowników. Utratę ważnych dokumentów lub trwającą długo awarię systemu szczególnie dotkliwie mogą odczuć mniejsze przedsiębiorstwa. Aby po awarii powrócić w jak najkrótszym czasie do zwykłej działalności, należy regularnie i według ustalonego planu tworzyć kopie zapasowe systemów i danych. Oprócz użycia odpowiedniego oprogramowania należy również wziąć pod uwagę kilka podstawowych i istotnych kwestii koncepcyjnych.

Ustalenie danych priorytetowych

Przegląd firmowych danych pozwoli szybko ocenić, które informacje są szczególnie istotne dla funkcjonowania przedsiębiorstwa i gdzie tworzenie kopii zapasowych jest niezbędne. Dzięki temu można również zlokalizować i oznaczyć te dane, które są mało ważne dla przedsiębiorstwa (np. prywatne dokumenty) i wykluczyć je z procesu tworzenia kopii zapasowych. W ten sposób optymalizuje się zakres backupu do jedynie istotnych danych.

Definiowanie czasu przywracania systemu

Możliwe jest określenie różnych czasów odzyskiwania w zależności od ważności danego systemu czy danych. Podczas, gdy zarchiwizowane dane (long-term archive) mogą być odzyskane po kilku godzinach lub nawet dniach, wiadomości pocztowe czy serwer powinny być przywrócone w ciągu zaledwie kilku minut, tak aby jak najszybciej wznowić działalność firmy i zapewnić jej płynność funkcjonowania.

Kontrolowanie zasobów pamięci masowej

Zasoby kluczowych danych w przedsiębiorstwie przechowywane są w różnych miejscach i ważne jest aby wszystkie te miejsca podlegały kontroli. Są to m.in.:

  • Shared Resources (dzielone zasoby) – to przede wszystkim serwery oraz inne zasoby udostępnione, takie jak urządzenia pamięci masowej. W tym wypadku zaleca się tworzenie kopii zapasowych całego serwera lub macierzy dyskowej (Storage Array), co w przypadku konieczności przywrócenia utraconych danych pozwoli zaoszczędzić wiele czasu.
  • Sieć komputerów stacjonarnych – zarządzanie procesami tworzenia kopii zapasowych jest zdecydowanie łatwiejsze, jeśli użytkownicy zapisują dane na wspólnym nośniku pamięci. Komputery stacjonarne pracowników powinny być zintegrowane z centralnie zarządzanymi narzędziami  i zautomatyzowanym systemem tworzenia kopii zapasowych.
  • Komputery przenośne – w przypadku komputerów przenośnych zaleca się tworzenie kopii zapasowych offline. Proces ten powinien być łatwy do przeprowadzenia przez użytkowników mobilnych a najlepiej, jeśli uruchamiany jest zdalnie i w sposób automatyczny.

Kontrolowanie zasobów wirtualnych

Do tworzenia kopii zapasowych systemów wirtualnych należy używać wyspecjalizowanych narzędzi. Efektywne rozwiązania do backupu pozwalają na bezpośrednie komunikowanie się z odpowiednim hypervisorem (backup oparty o hosta), a jednocześnie oferują przedsiębiorstwom pewną elastyczność przy wyborze innych metod, jak np. agenta lub VMware Consolidated Backup.

Tworzenie kopii zapasowych tylko raz

Aby uniknąć tworzenia kopii zapasowych identycznych plików - co prowadzi do marnowania zasobów (czasu, pamięci czy przepustowości sieci) - warto przy wyborze rozwiązania do backupu wziąć pod uwagę zintegrowane rozwiązania technologiczne, jak np. te, które umożliwiają deduplikację danych.

Automatyzacja

Manualne wykonywanie procesów tworzenia kopii zapasowych w przedsiębiorstwie wymaga nie tylko większych nakładów czasu, ale narażone jest również na błędy, przez co jest mniej niezawodne. Automatyzacja procesów regularnego tworzenia kopii zapasowych (pełnych lub przyrostowych) pozwala na oszczędność czasu i zasobów. Ponadto obecnie oferowane na rynku rozwiązania zawierają zdefiniowane schematy, które można w prosty sposób implementować, dodatkowo upraszczające cały proces backupu.

„Wiele małych i średnich przedsiębiorstw zdaje sobie sprawę, że muszą włożyć więcej wysiłku i starań w kwestii zabezpieczenia swoich danych. Często jednak obawiają się złożoności procesów i skomplikowanych procedur, które wymagają dodatkowych nakładów inwestycyjnych oraz zaangażowania i tak już małych zasobów IT“ – powiedział Dariusz Jarecki, Country Manager Acronis w Polsce. „Dlatego też firmy (głównie z sektora średnich przedsiębiorstw) coraz częściej korzystają z przyjaznych i łatwych w użyciu rozwiązań, takich jak Acronis Backup & Recovery 11, który w przystępnej cenie łączy w sobie funkcje odzyskiwania i ochrony danych oraz ich deduplikację, a także zabezpieczenie środowisk wirtualnych.”

Podobne artykuły
zobacz więcej
Nazwa.pl
więcej
Video
więcej
Video"
więcej