Strona główna / Bezpieczeństwo / IE9 wygrywa w testach bezpieczeństwa
sobota 23 lipiec 2011 | Jan Petersen/Microsoft
IE9 wygrywa w testach bezpieczeństwa
Internet Explorer 8 i 9 zapewniają znacznie wyższy współczynnik blokowania złośliwego oprogramowania, niż konkurencyjne przeglądarki. IE9 zablokował 1,6 mld ataków związanych. Raport stanowi rozszerzenie globalnego testu, który firma NSS Labs przeprowadziła 4Q 2010.

Złośliwe oprogramowanie to obecnie jedno z najpowszechniejszych zagrożeń dla internautów. W krajach Unii Europejskiej w 2010 r. niemal jedna trzecia (31%) osób, które używały Internetu w ciągu 12 miesięcy poprzedzających badania, padła w tym okresie ofiarą wirusa albo innej infekcji komputerowej, a globalne straty związane ze złośliwym oprogramowaniem szacuje się na ponad 10 mld dol. Eksperci z firm tworzących programy antywirusowe wykrywają od 15 000 do 50 0000 nowych złośliwych programów dziennie, Kaspersky Lab twierdzi wręcz, że wykrywa „miliony miesięcznie”.

Badanie

Badanie NSS Labs ma charakter niezależnych testów przeglądarek pod kątem radzenia sobie ze złośliwym oprogramowaniem.

W testach przeanalizowano złośliwe adresy URL ukierunkowane na użytkowników z 20 europejskich krajów, od Wielkiej Brytanii po Rosję.Wybór przeglądarki ma kluczowy wpływ na bezpieczeństwo w sieci. Według statystyk firmy Trend Micro, aż 53% szkodliwego oprogramowania trafia do użytkowników w rezultacie pobierania plików, a tylko 12 procent przez e-mail.

Przeglądarkę Internet Explorer zaprojektowano tak, aby pomagała bezpieczniej przeglądać sieć i chronić przed jednym z najważniejszych współczesnych zagrożeń – złośliwym oprogramowaniem wykorzystującym metody socjotechniczne, stosowane przez cyberprzestępców.

Nowa funkcja reputacji aplikacji ułatwia użytkownikom ocenę ryzyka związanego z pobieranymi aplikacjami. Mechanizm ten współpracuje z wbudowanym w IE9 menedżerem pobieranych plików.

Filtr na podstawie technologii analizy reputacji witryn i dokumentów ściąganych z sieci ocenia każdy plik od razu po rozpoczęciu jego kopiowania na komputer i ostrzega użytkownika przed ewentualnym ryzykiem wiążącym się z jego uruchomieniem.

„IE9 wychwycił 92% aktywnych zagrożeń za pomocą filtra adresów URL SmartScreen i dodatkowe 8% poprzez funkcję reputacji aplikacji” – czytamy w raporcie. Jego poprzednik, Internet Explorer 8 zablokował 90% aktywnych zagrożeń. Internet Explorer jest branżowym liderem, jeśli chodzi o ochronę przed złośliwym oprogramowaniem.

IE blokuje niemal 7 razy więcej złośliwego oprogramowania, niż Firefox i Safari

Dziewiąta edycja przeglądarki internetowej Microsoft oferuje pakiet rozwiązań zabezpieczających prywatność użytkownika i zwiększających niezawodność przeglądania sieci.

Technologie przynoszą dużo pożytku, ale wykorzystywane w złej wierze mogą przynieść ogromne szkody, dlatego tak istotna jest kwestia ochrony w internecie. Cieszymy się, że badania dowodzą tego, że z roku na rok kolejne przeglądarki Microsoft są coraz bezpieczniejszym narzędziem i zostawiają konkurencję w tyle. Jest to zwieńczenie naszych starań o zapewnienie maksymalnej prywatności klientom” – mówi Patryk Góralowski z polskiego oddziału firmy Microsoft, odpowiedzialny za rozwój przeglądarki Internet Explorer w Polsce.

Udoskonalenia IE9

W IE9 udoskonalono filtr SmartScreen, chroniący przed wyłudzaniem informacji i złośliwym oprogramowaniem oraz napędzające go systemy oceny reputacji. Do nowych funkcji SmartScreen należy reputacja aplikacji oraz usprawniona kontrola reputacji adresów URL, które wykorzystują dane na temat reputacji, aby usunąć niepotrzebne ostrzeżenia w przypadku dobrze znanych plików, a pokazywać poważniejsze ostrzeżenia, jeśli istnieje większe ryzyko, że pobierany plik jest złośliwy i pomóc użytkownikowi w podjęciu decyzji. Ponieważ pobieranie plików to podstawowy sposób dostarczania złośliwego oprogramowania do komputerów użytkowników, menedżer pobierania wykonuje kilka testów bezpieczeństwa na pobieranych plikach, tj. weryfikowanie cyfrowego podpisu pobieranego pliku (jeśli jest obecny), skanowanie pliku za pomocą zainstalowanych produktów antywirusowych, wykorzystanie usługi reputacji adresów URL w celu wykrycia i zablokowania złośliwych witryn oraz wykorzystanie funkcji reputacji aplikacji do poinformowania użytkownika o potencjalnie groźnym pliku.

  • Oprócz ulepszeń w technologii SmartScreen Internet Explorer zawiera też szereg innych zabezpieczeń, takich jak filtrowanie ActiveX, technologie, które utrudniają wykorzystanie luk w zabezpieczeniach przeglądarki oraz ochrona treści mieszanej (IE9 blokuje niezabezpieczoną treść w ramkach dostarczonych przez HTTPS). Dodatkowo funkcje zapewniające niezawodność — takie jak izolacja karty i odzyskiwanie oraz automatyczne odzyskiwanie po awarii gwarantują, że żadne informacje nie zostaną utracone, a użytkownik będzie mógł kontynuować przeglądanie nawet wtedy, gdy witryna działa nieprawidłowo.

 

Podobne artykuły
zobacz więcej
Nazwa.pl
więcej
Video
więcej
Video"
więcej