Strona główna / Bezpieczeństwo / Przewodnik bezpieczeństwa po bankowości online
piątek 05 sierpień 2011 | Jan Petersen/McAfee
Przewodnik bezpieczeństwa po bankowości online
Według firmy badawczej Javelin Strategy & Research, w 2010 roku 47 procent komputerów wykorzystywanych w gospodarstwach domowych do operacji bankowych nie miało zainstalowanego oprogramowania antywirusowego. Firma McAfee przedstawiła przewodnik edukacyjny dotyczący bezpieczeństwa usług bankowych na komputerach, tabletach oraz urządzeniach przenośnych.

 

Na podstawie badań firmy McAfee oraz analizy najnowszych danych dotyczących zachowania w Internecie i podejścia do spraw bezpieczeństwa  w USA stwierdzono, że ​​większość użytkowników można zaliczyć do jednej z trzech kategorii oraz że wiek odgrywa zazwyczaj ważną rolę w zakresie nawyków związanych z  bezpieczeństwem bankowości elektronicznej. Poziom zaufania większości ludzi do bankowości elektronicznej jest związany z ich ogólnym poziomem komfortu w sferze online, włączając w to korzystanie z wyszukiwarek, aktywności w sieciach społecznościowych oraz regularne korzystanie z zakupów online.

Firma McAfee podzieliła użytkowników na trzy grupy użytkowników bankowości elektronicznej i mobilnej oraz przygotowała porady dotyczące bezpieczeństwa transakcji bankowych dla każdej z tych grup:


„Sprawni, lecz beztroscy” – zwykle w wieku 18-24 lat. Swobodnie się poruszają w Internecie, ale często są zbyt pewni siebie. Zdarza im się nawet zapominać o stosowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa. W związku z tym przedstawiciele tej grupy są bardzo podatni na ataki złośliwego oprogramowania. Według danych Javeli Strategy & Research 68% przedstawicieli tej grup nie ma nawet podstawowego oprogramowania antywirusowego zainstalowanego na swoich komputerach.

Rady dla „sprawnych, lecz beztroskich

 • Rozpoczynaj pracę z czystym komputerem. Oznacza to upewnienie się, że urządzenie jest wolne od jakichkolwiek zagrożeń. W tym celu użyj bezpłatnego narzędzia diagnostycznego, takiego jak McAfee® Security Scan Plus, które skanuje i wykrywa szkodliwe oprogramowanie, konie trojańskie i potencjalnie niechciane programy wśród uruchomionych procesów.
 • Kup oprogramowanie zapewniające kompleksową ochronę przed wirusami, programami szpiegującymi, oprogramowaniem typu adware oraz kradzieżą tożsamości. Zawsze wybieraj renomowaną markę, na przykład oprogramowanie McAfee Total Protectionä. Jeśli chodzi o oprogramowanie zabezpieczające, rozwiązania bezpłatne wcale nie są lepsze. Wyniki badania przeprowadzonego przez USA TODAY we wrześniu 2010 roku wśród 16 producentów oprogramowania antywirusowego dowodzą, że w darmowych programach antywirusowych generalnie brakuje istotnych funkcji, takich jak zapory ogniowe, sprawdzanie kondycji serwisów internetowych (health check) oraz automatyczne aktualizacje.
 • Unikaj roztargnienia: pamiętaj, aby nie odpowiadać na fałszywe wiadomości e-mail dotyczące banku (lub ataki typu phishing). Pamiętaj, że oszustwa bankowe często mają miejsce dlatego, że konsumenci własnoręcznie udostępniają swoje nazwy użytkowników i hasła fałszywym serwisom bankowym.

„Pewni siebie, ale niedbali” – zwykle w wieku 25-45 lat. Używają Internetu zarówno w celach zawodowych, jak i prywatnych, są też najczęstszymi użytkownikami bankowości online. Według badań firmy badawczej Javelin przedstawiciele tej grupy częściej posiadają oprogramowanie antywirusowe – 42% z grupy w wieku 25-34 lata oraz 47% z przedziału wiekowego 35-44 lata. Jednak, na podstawie badania NCSA/APWG z sierpnia 2010 roku, przedstawiciele tej grupy  nie zawsze wystarczająco przywiązują wagę do bezpieczeństwa - 52% osób w wieku 25-45 lat uważa, że robi już wystarczająco wiele, by zachować bezpieczeństwo online.

Rady dla „Pewnych siebie, ale niedbałych”

 • Jeżeli nie masz jeszcze oprogramowania ochronnego, zainstaluj kompleksowe oprogramowanie ochronne. Upewnij się, że uruchomiłeś skanowanie zabezpieczeń na komputerze przed zalogowaniu się do usług internetowych banków, aby być pewnym, że nie korzystasz z komputera ze złośliwym oprogramowaniem.
 • Nigdy nie odpowiadaj na maile zawierające prośby o podanie informacji osobistych takich jak nazwy użytkownika, hasło czy tez adres - nawet, jeżeli wydają się pochodzić z Twojego banku. NIGDY nie klikaj w odnośniki zawarte w tym mailu, nie odpowiadaj na nie ani nie otwieraj załączników.
 • Sprawdzaj potwierdzenia transakcji bankowych, jak tylko je dostaniesz. Jeśli zawierają one podejrzane transakcje, natychmiast wyjaśnij je z bankiem.

„Konserwatywni i ostrożni” – zwykle w wieku powyżej 45 lat. Nie są tak obeznani z Internetem, jak młodsze pokolenia i w mniejszym stopniu korzystają z bankowości elektronicznej. Surfując po Internecie są bardziej nieufni, mogą być też lepiej zabezpieczeni niż przedstawiciele pozostałych grup – np. częściej korzystają z oprogramowania ochronnego (według Javelin 55% przedstawicieli tej grupy posiada zainstalowane oprogramowanie ochronne). Jednak mimo to podatni są na oszustwa bankowe bez użycia technik sieciowych. Przykładowo badania pokazują, że niektórzy starsi Amerykanie są podatni na oszustwa polegające na prośbie o podanie numerów kont bankowych w systemie automatycznych wiadomości głosowych..

Rady dla „konserwatywnych i ostrożnych”

 • Upewnij się, że uruchomiłeś skanowanie zabezpieczeń na komputerze przed zalogowaniu się do usług internetowych banków, aby być pewnym, że nie korzystasz z komputera ze złośliwym oprogramowaniem.
 • Uważaj na strony podszywające się pod serwisy banków i innych instytucji. Zanim otworzysz stronę upewnij się, że dokładnie wpisałeś jej adres. Zapamiętaj tak dokładnie, jak potrafisz wygląd logo i strony swojego banku oraz układ serwisu.
 • Używaj silnych haseł. Nie musisz się ograniczać do 8 znaków, w tym kilku cyfr – im dłuższe będzie hasło, tym lepiej. I zmieniaj je często.

Bankowość mobilna

Obecnie coraz większą popularnością cieszą się też usługi bankowości mobilnej. W USA w latach 2007-2010 odsetek jej użytkowników wzrósł z 5% do ponad 12% (źródło danych Forrester Research U.S Mobile Banking Forecast). Ponadto Forrester przewiduje, że do 2015 roku jedna piąta dorosłych Amerykanów będzie używała bankowości mobilnej. Mając to na uwadze firma McAfee przygotowała też zestaw zaleceń dla użytkowników bankowości mobilnej:

Rady dla użytkowników bankowości mobilnej

 • Korzystaj z bankowości mobilnej tylko wtedy, kiedy masz bezpieczne połączenie. Nigdy nie przesyłaj poufnych informacji przez sieci niezabezpieczone, takie jak w hotelu czy też kawiarni.
 • Jeżeli bank udostępnia specjalną aplikację do korzystania z bankowości mobilnej, to z niej skorzystaj – łatwiej się uchronić przed wejściem na sfałszowaną stronę.
 • Korzystaj z rozwiązań przeciw-kradzieżowych i rób kopie bezpieczeństwa swoich danych.
 • Skonfiguruj urządzenie tak, aby się automatycznie blokowało po pewnym czasie bezczynności.
 • Rozważ wykorzystanie usług ochrony smartfonów takich, jak np. McAfee® Mobile Security ™, które w przypadku zagubienia lub kradzieży urządzenia umożliwią zdalne zablokowanie, zdalne skasowanie zawartości, a także pozwolą na zlokalizowanie urządzenia dzięki wykorzystaniu wbudowanego odbiornika GPS.
 • Upewnij się czy wszystkie aplikacje i oprogramowanie zainstalowane na Twoim sprzęcie są aktualne.

Jest bardziej prawdopodobne, że użytkownicy sami nieświadomie udostępnili przestępcom dane dotyczące bankowości elektronicznej odpowiadając na oszukańcze maile, wchodząc na strony udające serwisy legalnych firm lub pozyskane na skutek zainfekowania komputerów szkodliwym oprogramowaniem”– powiedział Dave Marcus, dyrektor ds. Badań nad Bezpieczeństwem w McAfee Labs.

 

 

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej