Strona główna / Bezpieczeństwo / Cyberprzestępstwa w mediach społecznościowych
piątek 16 wrzesień 2011 | Robert Kamiński
Cyberprzestępstwa w mediach społecznościowych
Eksperci ds. bezpieczeństwa ostrzegają, że rozwój portali i dostępnych funkcjonalności mediów społecznościowych przyczyni się do wzrostu przypadków oszustw online i nowych zagrożeń w sieci

PC Tools, producent zabezpieczeń online, ostrzega przed trzema głównymi zagrożeniami, na które narażeni są użytkownicy podczas rejestracji, logowania i korzystania z mediów społecznościowych. Są to:

  • Fałszywe zaproszenia do “nowych” lub “wyłącznych” grup, wydarzeń czy ofert
  • Alerty mailowe dotyczące zdjęć, na których zostałeś „oznaczony”, odsyłające do zainfekowanych stron
  • Coraz bardziej zaawansowane i trudne do zdemaskowania boty na portalach społecznościowych

Jeśli chcesz dołączyć do najbardziej popularnej sieci społecznościowej, uważaj w co klikasz – możesz narazić się na niebezpieczeństwo – powiedział Richard Clooke, PR Manager, EMEA, PC Tools. Cyberprzestępcy wykorzystują rosnącą popularność portali społecznościowych i oferowanych przez nie nowych usług do tworzenia pułapek na użytkowników. Ci nieświadomie wyjawiają informacje osobowe lub pobierają złośliwe oprogramowanie.

Clooke dodał, że dzisiejsze szkodliwe oprogramowanie często nie budzi podejrzeń. Jednak to, co wygląda na ‘zwykły’ email lub link może doprowadzić do kradzieży danych osobowych lub numerów kart kredytowych. Według Pew Research, 46% użytkowników internetu twierdzi, że większość ludzi jest godna zaufania. Taka postawa, zdaniem Pew Research, przyczynia się do powodzenia cyberprzestępstw, których ofiarami padają zwykli użytkownicy.

Wielokrotnie nagradzana technologia PC Tools śledzi i blokuje złośliwe oprogramowanie oraz informuje o niebezpiecznych stronach internetowych. Spyware Doctor™ with AntiVirus 2011 zapewnia wielopoziomową ochronę komputera, blokując zagrożenia w każdym punkcie dostępu. Internet Security 2011 chroni przed nowymi zagrożeniami szybciej niż tradycyjne produkty bezpieczeństwa. Natomiast Browser Defender™ przeciwdziała atakom sieciowym, takim jak próby phishingu (wyłudzenia poufnych danych) oraz pobranie złośliwego oprogramowania.

Zagrożenia

PC Tools ostrzega przed trzema najważniejszymi zagrożeniami, jakie może nieść ze sobą korzystanie z mediów społecznościowych:

  •  Alerty mailowe dla zdjęć, na których zostałeś ‘oznaczony’

Sieci społecznościowe rozbudowują funkcje rozpoznawania twarzy, które pomagają w oznaczaniu zdjęć. Jeśli zostałeś oznaczony na zdjęciu, zazwyczaj dostajesz maila lub powiadomienie informujące, gdzie takie zdjęcie można znaleźć. Uważaj! Cyberprzestępcy mogą stosować tę taktykę, aby sprawić, że klikniesz na linki, wymagające podania konkretnych informacji. Zdarza się również, że zostajesz poproszony o kliknięcie na link odsyłający do fałszywej strony logowania, imitującej tę z Twojej sieci społecznościowej.

  • Online’owe roboty lub ‘boty’ w sieciach społecznościowych staną się coraz trudniejsze do rozpoznania

Z czasem “boty” z mediów społecznościowych staną się bardziej zaawansowane, a ich profile trudne do odróżnienia od realnych. Cyberprzestępcy chętnie wykorzystują boty, ponieważ są one najszybszym i najtańszym sposobem na rozprzestrzenianie złośliwego oprogramowania, oprogramowania szpiegującego i dokonywania oszustw w sieciach społecznościowych.

Poprzez boty, przestępcy mogą tworzyć fałszywe osobowości w sieciach społecznościowych, które z kolei są “łącznikiem” z firmami, sprzedającymi fałszywe produkty. Wszystko po to, by nakłaniać użytkowników do zakupu nieistniejącego towaru lub by rozprzestrzeniać nieprawdziwe informacje.

  • Rosnąca liczba fałszywych zaproszeń do “nowych” lub “wyłącznych” grup w sieciach społecznościowych

Cyberprzestępcy mogą używać tych metod, aby użytkownicy po zaakceptowaniu fałszywego  zaproszenia, podali swoje prywatne dane, takie jak imię, nazwisko, login, hasło czy datę urodzin, które nie powinny być ujawniane.

Wyniki badania przeprowadzonego przez Pew Research można znaleźć na stronach:

http://pewinternet.org/Static-Pages/About-Us/Our-Research.aspx

http://pewinternet.org/Static-Pages/About-Us/Our-Research/Use-Policy.aspx

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej