Strona główna / Bezpieczeństwo / Bezpieczne HTC
sobota 08 październik 2011 | Marcin Osman
Bezpieczne HTC
HTC oznajmiło iż  ma  "wtyczkę" pozwalającą w pełni bezpiecznie korzystać w telefonach z systemem Android, z mobilnego dostępu aplikacji do danych osobowych użytkownika.

Wtyczka ta została stworzona po wykryciu przez trójkę naukowców luki w oprogramowaniu HTC,  pozwalającej na wystawienie adresu e-mail, sieci i pozycji miejsc GPS, numerów telefonów, danych SMS i loginów do aplikacji, które łączą się z Internetem. Luka ta została zidentyfikowana głównie w HTC z systemem Android, w tym Evo 3D, 4G Evo i Thunderbolt oraz ostatnich zainstalowanych aktualizacjach oprogramowania.

"W HTC przywiązuje się ogromną wagę do bezpieczeństwa naszych produktów. W przeprowadzonym przez nas śledztwie, doszliśmy do wniosku, że samo oprogramowanie HTC nie szkodzi jego użytkownikom, istnieje luka, która potencjalnie mogłyby zostać wykorzystane przez złośliwe aplikacje innych firmy." podała spółka w oświadczeniu. " Do tej pory nie otrzymaliśmy żadnego zgłoszenia ze strony klientów o jakimkolwiek negatywnym wpływie naszego oprogramowania. Jednak bierzemy za nie pełną odpowiedzialność, aby w przyszłości zapobiec potencjalnym podobnym sytuacjom” – czytamy w oświadczeniu HTC.

Artem Russakovskii, jeden z badaczy, którzy odkryli lukę i jako pierwszy przedstawił wstępne wnioski na temat polityki bezpieczeństwa AndroidPolice nie był jednak do końca zadowolony z takiej a nie innej odpowiedzi HTC.  W swojej wypowiedzi na temat AndroidPolice, Russakovskij stwierdził, że "docenia" próby HTC, aby rozwiązać problem, ale zastanawia się, czy nie wystarczy skonfigurować po prostu jakiegoś rodzaju "systemu uwierzytelniania", który nadal pozwoli używać danych osobowych, jednak bez odsyłania ich do serwerów HTC lub providerów komórkowych.

"Bardzo często dzieje się tak, że firma nie jest w stanie sama odnaleźć błędu w swoim oprogramowaniu. Dlatego tak ważny jest stały kontakt z end-userami, ponieważ bardzo często są oni najcenniejszym źródłem wiedzy o produkcie i jego potencjalnych lukach i wadach" -  komentuje Łukasz Nowatkowski, Ekspert ds. Bezpieczeństwa IT firmy G Data Software.

 

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej