Zużyte noÅ›niki danych sÄ… problemem dla części instytucji – zalegajÄ… w magazynach w obawie przed wyciekiem danych lub w skrajnych przypadkach trafiajÄ… na Å›mietniki. PostÄ™pujÄ…ca digitalizacja oznacza konieczność ochrony danych na każdym etapie przetwarzania – również skutecznego ich likwidowania. Eksperci z BOSSG Data Security doradzajÄ…, jak sprawić, by ważne dane elektroniczne nie dostaÅ‚y siÄ™ w niepowoÅ‚ane rÄ™ce.
Eksperci oceniajÄ…, że roczny przyrost danych elektronicznych szacowany jest na poziomie 60%. PostÄ™pujÄ…ca digitalizacja wiąże siÄ™ z koniecznoÅ›ciÄ… systemowego podejÅ›cia do ochrony danych na każdym etapie ich przetwarzania, włączajÄ…c w to etap koÅ„cowy – niszczenie danych elektronicznych. Z badaÅ„ przeprowadzonych w kwietniu 2011 roku przez firmÄ™ BOSSG Data Security wynika, że zaledwie poÅ‚owa instytucji publicznych korzysta z bezpiecznych metod niszczenia zużytych noÅ›ników danych elektronicznych.
Na wysypisku
Efekty braku przemyÅ›lanej polityki zarzÄ…dzania zużytymi dyskami bywajÄ… spektakularne. W 2004 roku redakcja tygodnika NIE dotarÅ‚a do dysków z tajnymi informacjami jednego z resortów, twierdzÄ…c, że pochodzÄ… one z wysypiska Å›mieci. Po tym skandalu szef resortu podaÅ‚ siÄ™ do dymisji.
- Wprowadzenie protokoÅ‚u elektronicznego stawia wyzwania przed instytucjami sÄ…dowymi – nagrywane rozprawy bÄ™dÄ… stanowiÅ‚y szczególny rodzaj danych wymagajÄ…cych zabezpieczenia przed dostaniem siÄ™ w niepowoÅ‚ane rÄ™ce – również na etapie wymiany lub niszczenia noÅ›ników danych. Głęboko wierzÄ™, że pracownicy sÄ…dów odpowiedzialni za administrowanie danymi sÄ… Å›wiadomi tych wyzwaÅ„ - przeprowadzone przez nas badania potwierdzajÄ…, że bezpieczne niszczenie danych jest ważnÄ… kwestiÄ… aż dla 90% instytucji – mówi dr PaweÅ‚ Markowski, prezes firmy BOSSG Data Security.
Jak skutecznie zniszczyć dane na zużytych dyskach?
Obecnie na rynku dostÄ™pnych jest wiele metod niszczenia danych na noÅ›nikach elektronicznych. Najpopularniejsze z nich to nadpisywanie cyfrowe, demagnetyzacja (tzw. degaussing) oraz zmielenie w niszczarkach, podobnych do tych wykorzystywanych w biurach do niszczenia dokumentów papierowych.
Polscy naukowcy opracowali także innowacyjnÄ… technologiÄ™ LiquiDATA, która zamienia dyski twarde w ciecz. Technologia dostÄ™pna jest w Mobilnym Centrum Utylizacji Danych – samochodzie laboratorium, który w miejscu wskazanym przez klienta rozpuszcza dyski. CaÅ‚y proces jest opracowany tak, żeby wyeliminować najsÅ‚abszy element – element ludzki. Niszczenie danych jest monitorowane i nagrywane na kilkunastu kamerach, pracownicy majÄ… specjalne kombinezony pozbawione kieszeni i zakamarków, w które można by schować dysk, a kluczowe elementy wyposażenia sÄ… przezroczyste.
- Część administratorów danych w obawie przed wyciekiem informacji przechowuje zużyte noÅ›niki w magazynach, nie majÄ…c pewnoÅ›ci, czy np. zdemagnetyzowanie byÅ‚o wystarczajÄ…co skuteczne. Wynika to z faktu, że dysk przed i po zdemagnetyzowaniu wyglÄ…da tak samo, niezależnie czy urzÄ…dzenie zadziaÅ‚aÅ‚o poprawnie, częściowo czy też wcale, a przecież mogÅ‚o być popsute lub celowo zmodyfikowane. Ekspertyza potwierdzajÄ…ca faktycznÄ… niemożliwość odtworzenia danych jest czasochÅ‚onna i kosztowna. W przypadku metody LiquiDATA efekt jest widoczny goÅ‚ym okiem: dysk rozpuszcza siÄ™ w ciecz, nie ma wiÄ™c wÄ…tpliwoÅ›ci, że dane zostaÅ‚y skutecznie zniszczone. - dodaje PaweÅ‚ Markowski.