Strona główna / Bezpieczeństwo / Darmowe antywirusy dla Androida "niemal bezużyteczne"
piątek 18 listopad 2011 | Kaspersky Lab Polska
Darmowe antywirusy dla Androida "niemal bezużyteczne"
Kaspersky Lab informuje o wynikach testu darmowych aplikacji bezpieczeństwa przeznaczonych dla systemu Android, przeprowadzonego przez AV-Test - cieszący się poważaniem niezależny instytut testujący. Kaspersky Mobile Security posłużył, jako punkt odniesienia dla wielu darmowych rozwiązań bezpieczeństwa dla urządzeń mobilnych. Wyniki testu pokazują, że użytkownicy, którzy decydują się ciąć koszty, idą jednocześnie na skróty w kwestii własnego bezpieczeństwa.

Testy zostały przeprowadzone na tablecie Samsung Galaxy Tab (GT-P1010) działającym pod kontrolą systemu Android 2.2.1. Proces testowy obejmował skanowanie pamięci zewnętrznej, która zawierała ponad 170 próbek szkodliwych programów. Test skanowania na żądaniezostał uzupełniony sprawdzeniem skuteczności ochrony podczas dostępu, gdzie oceniano, jak produkty antywirusowe radzą sobie z blokowaniem szkodliwych aplikacji uruchomionych przez użytkownika.

Na podstawie słabych wyników uzyskanych przez najpopularniejsze darmowe produkty eksperci z AV-Test stwierdzili, że aplikacje te w rzeczywistości stanowią zagrożenie dla użytkowników, dając im złudne poczucie bezpieczeństwa. Kaspersky Mobile Security, jeden z dwóch komercyjnych rozwiązań biorących udział w teście w ramach porównania, wykrył wszystkie z 10 szkodliwych programów w momencie ich uruchomienia lub instalacji. Jest to najważniejszy wskaźnik - szkodliwe aplikacje dla Androida stanowią realne zagrożenie w momencie, gdy użytkownik próbuje je uruchomić, a nie wtedy, gdy są po prostu przechowywane w pamięci. Z drugiej strony, trzy na siedem darmowych produktów nie potrafiły wykryć żadnego szkodliwego oprogramowania, a najlepszym wynikiem było 80% wykrytych szkodników.   

 

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej