Strona główna / Bezpieczeństwo / Pierwszy polski szyfrator na polu walki
środa 23 listopad 2011 | Jan Petersen/Enigma
Pierwszy polski szyfrator na polu walki
Firma Enigma Systemy Ochrony Informacji przedstawia pierwszy polski szyfrator, który spełnia rygorystyczne normy konstrukcyjne charakterystyczne dla pola walki (NO-06-A103). W urządzeniu ETA-MIL 10P N7, które powstało we współpracy z wojskiem, zaimplementowano najnowsze osiągnięcia z dziedziny kryptografii, dotąd niestosowane w tego typu rozwiązaniach.

W najnowszym szyfratorze zaprojektowanym i wyprodukowanym od podstaw w Grupie kapitałowej COMP zastosowano nowoczesne technologie zabezpieczające informacje. Zaimplementowano innowacyjne rozwiązania kryptografii asymetrycznej na krzywych eliptycznych dotąd właściwie nie spotykane w urządzeniach. To sprawia, że przetwarzanie informacji jest zdecydowanie szybsze oraz bezpieczniejsze, zwłaszcza w procesie uzgadniania kluczy. Użytkownicy będą również korzystać z najnowszych technologicznie kart uwierzytelniających IAS_ECC.

  • Szyfrator ma obudowę tempestową, która zabezpiecza przed ulotem elektromagnetycznym, czyli gwarantuje bezpieczeństwo procesu przetwarzania danych i wyklucza możliwość przechwycenia poufnych informacji. ETA-MIL 10P N7 może być instalowany w wozach bojowych i jest odporny na ekstremalne warunki zewnętrzne, jak i skrajne temperatury, wysoką wilgotność oraz wibracje/udary mechaniczne częste w pojazdach wojskowych.
  • Model ETA-MIL 10p N7 jest przeznaczony – podobnie jak cała seria ETA - do utajniania informacji w sieci IP i tworzenia tzw. Virtual Private Networks (VPN). Jest to urządzenie pozwalające na dołączanie pojedynczych użytkowników lub niewielkich lokalizacji do systemów bezpiecznej łączności IP, bazujących na kompleksowym rozwiązaniu CompCrypt ETA, wykorzystywanym od 2005 r. przez liczne instytucje i agendy rządowe w systemach przetwarzających informacje niejawne.

Szyfrator swoją premierę będzie mieć w trakcie Dni Przemysłu 2011 organizowanych przez Ministerstwo Obrony Narodowej w dniach 22-23 listopada 2011 r. w Warszawie.

 

Podobne artykuły
zobacz więcej
Nazwa.pl
więcej
Video
więcej
Video"
więcej