Strona główna / Bezpieczeństwo / Fałszywy antywirus atakuje użytkowników Androida
piątek 30 grudzień 2011 | Jan Petersen/Kaspersky Lab
Fałszywy antywirus atakuje użytkowników Androida
Kaspersky Lab informuje o wykryciu fałszywego programu antywirusowego Scavir, który atakuje użytkowników smartfonów działających pod kontrolą systemu Android. Zamiast leczyć telefony z nieistniejących zagrożeń, Scavir wysyła SMS-y na numery o podwyższonej opłacie.


Nie jest tajemnicą, że cyberprzestępcy często straszą użytkowników, by infekować ich komputery. Niejednokrotnie widzieliśmy sytuacje, gdzie internauci byli przekierowywani na strony, które udawały skanowanie antywirusowe, wykrywały nieistniejące szkodliwe programy i nakłaniały do zapłacenia za aplikację, która rzekomo je usunie. Teraz cyberprzestępcy postanowili - za sprawą szkodliwego programu Scavir - zastosować podobną taktykę, by infekować smartfony działające pod kontrolą Androida. Zamiast leczyć smartfony, Scavir wysyła SMS-y na numery o podwyższonej opłacie.

Użytkownicy Androida mogą się natknąć na nowe zagrożenie podczas szukania popularnych aplikacji mobilnych (takich jak Opera Mini) poprzez Google. Pewne wyniki wyszukiwania mogą kierować użytkowników na podejrzane strony, na których pojawia się informacja, że smartfon jest zainfekowany szkodliwymi programami. Rzekome zagrożenia mają mieć dostęp do danych poufnych użytkownika, któremu proponuje się wykonanie błyskawicznego skanowania. Po kliknięciu przycisku strona udaje skanowanie antywirusowe i wyświetla jego wyniki (zapisane na sztywno w kodzie strony).

  • Po obejrzeniu listy nieistniejących zagrożeń użytkownik może kliknąć kolejny odsyłacz, aby aktywować system bezpieczeństwa". Spowoduje to wyświetlenie propozycji pobrania i zainstalowania aplikacji VirusScanner.apk, która jest szkodliwa i wykrywana przez produkty Kaspersky Lab jako Trojan-SMS.AndroidOS.Scavir.
  • Jeżeli na stronę tę trafi użytkownik telefonu działającego pod kontrolą systemu innego niż Android, pobrany zostanie program VirusScanner.jar, wykrywany przez produkty Kaspersky Lab jako Trojan-SMS.J2ME.Agent.ij. Po instalacji na ekranie smartfonu pojawia się aplikacja o nazwie Instalator (nazwa zapisana jest w języku rosyjskim) z ikoną charakterystyczną dla produktów Kaspersky Lab.
  • Po uruchomieniu aplikacji użytkownik ujrzy okno, które oferuje włączanie różnych fałszywych opcji antywirusowych oraz przycisk Continue, który ma uruchamiać leczenie smartfonu. Efektem kliknięcia tego przycisku jest uruchomienie wysyłania SMS-ów na numery o podwyższonej opłacie.

Źróło: Kaspersky Lab

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej