Strona główna / Bezpieczeństwo / Inteligentny nadzór nad informacjami
poniedziałek 23 styczeń 2012 | Jan Petersen/Symantec
Inteligentny nadzór nad informacjami
W celu skuteczniejszej ochrony informacji, stworzeniu zasad retencji danych oraz usprawnieniu procesu elektronicznego odkrywania informacji (eDiscovery), Symantec ogłosił plany zacieśnienia integracji między swoimi  flagowymi rozwiązaniami pamięci masowej i produktami eDiscovery. Pozwoli to pogodzić interesy działów biznesowych, prawnych i informatycznych. Dodatkowo, pomoże ono ograniczyć ryzyko i koszty oraz zapewnić pracownikom swobodę pracy.

Ponadto firma ta przejęła spółkę LiveOffice, lidera w dziedzinie chmurowej archiwizacji danych, za cenę około 115 mln dol. Dzięki tej transakcji Symantec będzie mógł przenieść swoje inteligentne rozwiązanie nadzoru nad informacjami do chmury, dając klientom wybór między rozwiązaniami lokalnymi, chmurowymi lub hybrydowymi.  

Zalety inteligentnego nadzoru nad informacjami

Poprzez wdrożenie odpowiednich środków retencji i ochrony danych przedsiębiorstwa mogą zezwolić wszystkim pracownikom na swobodne udostępnianie informacji. Jest to szczególnie ważne w sytuacji, kiedy informacje korporacyjne odczytuje się na coraz szerszej gamie urządzeń (w tym na smartfonach i tabletach), udostępnia za pośrednictwem mediów społecznościowych i przechowuje w chmurze. Zdolność organizacji do zabezpieczenia tych informacji przy jednoczesnym zapewnieniu dostępu do nich z praktycznie dowolnego miejsca zwiększa wydajność pracy i ogranicza ryzyko.

  • Rozwiązania firmy Symantec do inteligentnego nadzoru nad informacjami oferują firmom technologię niezbędną do ograniczenia ryzyka związanego z eDiscovery oraz spełnianiem przepisów, a także do skonsolidowania dotychczas niezależnych aspektów działalności IT. Symantec oferuje wyszukiwanie i wspólny mechanizm klasyfikacji wszystkich źródeł danych. Mechanizm ten określa kontekst i trafność informacji, aby organizacje mogły znaleźć żądane dane wtedy, kiedy ich potrzebują, oraz odpowiednio egzekwować zasady dostępu. Ponadto możliwość centralnego zarządzania zabezpieczeniami, retencją danych i funkcjami eDiscovery ogranicza wydatki operacyjne i koszty szkoleń.

Nowe funkcje nadzoru

Stworzenie archiwum to jeden z najprostszych sposobów ulepszenia nadzoru nad informacjami. Archiwum pozwala organizacji systematycznie indeksować, klasyfikować i przechowywać informacje, a tym samym przyjmując aktywne podejście do eDiscovery. Firma Symantec zapowiedziała plany ściślejszej integracji swoich czołowych rozwiązań do archiwizacji i eDiscovery.

  • Platforma Symantec Clearwell eDiscovery prawdopodobnie będzie jedynym kolektorem certyfikowanym przez Symantec, który będzie gromadził dane bezpośrednio z oprogramowania Symantec Enterprise Vault. Pozwoli to użytkownikom pobierać treść z Enterprise Vault w ten sam sposób, co w przypadku innych źródeł danych, przez sieć z wykorzystaniem konsoli administracyjnej. Przyspiesza to gromadzenie informacji i zapobiega spadkowi wydajności archiwum.
  • Ponadto, wykorzystując istniejący indeks Enterprise Vault oraz etykiety usług klasyfikacji danych, użytkownicy mogą gromadzić informacje w sposób ukierunkowany poprzez definiowanie filtrów w postaci metadanych i słów kluczowych, przy czym określanie kryteriów odbywa się za pośrednictwem prostego interfejsu typu „wskaż i kliknij”. Oczekuje się również, że platforma Symantec Clearwell eDiscovery będzie mogła zachowywać informacje zarchiwizowane w Symantec Enterprise Vault w nienaruszonej postaci, co ograniczy ryzyko i usprawni proces eDiscovery.

Dalsze inwestycje firmy Symantec w archiwizację

Symantec rozwija swoje czołowe rozwiązania do archiwizacji i elektronicznego odkrywania danych poprzez przejęcie LiveOffice, partnera OEM odpowiedzialnego za hosting archiwizacji danych w rozwiązaniu Enterprise Vault.cloud. Po przejęciu LiveOffice Symantec, w transakcji sfinalizowanej 13 stycznia, pomoże organizacjom przechowywać, organizować i odkrywać coraz szerszą gamę nieustrukturyzowanych informacji, łącznie z źródłami lokalnymi i chmurowymi, takimi jak poczta e-mail, wiadomości błyskawiczne, media społecznościowe i udostępnianie plików.

  • Dzięki istniejącym integracjom między LiveOffice a niedawno nabytą platformą Clearwell eDiscovery klienci mogą eksportować dane z LiveOffice do Clearwell eDiscovery, gdzie są one łączone z informacjami pochodzącymi z Enterprise Vault oraz innymi źródłami danych w celu obróbki, analizy, wczesnej oceny i przeglądu. Transakcja pozwoli firmie Symantec pogłębić związki między oprogramowaniem do archiwizacji oraz eDiscovery.
  • Przejęcie LiveOffice stanowi też okazję do ściślejszego zintegrowania archiwizacji z funkcjami zabezpieczania i organizowania poczty e-mail w rozwiązaniu Symantec.cloud. Symantec oferuje teraz klientom kompletne chmurowe rozwiązanie do zabezpieczenia komunikacji, w tym do ochrony przed spamem, utrzymywania ciągłości biznesowej, archiwizacji, zapewniania zgodności z przepisami oraz elektronicznego odkrywania danych. Dzięki chmurowej archiwizacji LiveOffice klienci mogą rozwiązać problem ochrony komunikacji zarówno w przypadku poczty lokalnej, jak i hostowanej. Rozwiązanie to nie wymaga dodatkowego oprogramowania ani sprzętu, więc zwalnia zasoby IT i zapewnia użytkownikom szybki i bezpieczny dostęp do poczty z poziomu skrzynki odbiorczej, dowolnej obsługiwanej przeglądarki albo urządzenia mobilnego.  

 

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej