Strona główna / Bezpieczeństwo / Uwaga na konkursy na stronach internetowych
wtorek 14 luty 2012 | Robert Kamiński
Uwaga na konkursy na stronach internetowych
W sieci pojawiły się strony internetowe, które wyłudzają pieniądze i dane kontaktowe od osób je odwiedzających – ostrzegają specjaliści z zespołu CERT Polska działającego w ramach instytutu badawczego NASK.

Naciągacze korzystają z błędów popełnianych przy wpisywaniu adresów popularnych serwisów internetowych i informując o wygraniu atrakcyjnej nagrody proszą o podanie danych osobowych użytkownika. Internauci, którzy zdecydują się na udział w konkursie, zamiast obiecanej nagrody otrzymają wysokie rachunki telefoniczne.

Wiele podmiotów wykorzystuje fakt popełniania błędów przy wpisywaniu adresów stron WWW, wynikających najczęściej z sąsiadowania klawiszy na klawiaturze komputera, pomijania lub dodawania znaków. Rejestrują one bardzo podobną domenę (np. „alegro.pl” zamiast „allegro.pl”)  i korzystając z popularności adresu oferują własne produkty czy usługi. Takie zjawisko nie jest w Polsce czymś nowym i nosi miano typosquattingu.

Typosquatting – cóż to takiego?

Jednak w ostatnim czasie na polskich witrynach WWW zaczęli działać naciągacze, którzy połączyli typosquatting z serwisami utrzymującymi się z płatności wiadomościami SMS Premium. Jak wygląda ten mechanizm? Osoba, która popełni błąd przy wpisywaniu adresu WWW i zamiast „kwejk.pl” w okno swojej przeglądarki wpisze „kwrjk.pl”, trafi na stronę internetową informującą o wygraniu przez nią atrakcyjnej nagrody. Wzięcie udziału w konkursie wiąże się nie tylko z podaniem imienia, nazwiska czy adresu zamieszkania, ale także rozpoczęciem kosztownej korespondencji SMS z kategorii premium. Większość użytkowników nie podejrzewa, z czym się to wiąże, i ignoruje otrzymywanie płatnych SMS-ów, ponieważ traktuje to jak inne, zwyczajne konkursy, często organizowane przez operatorów sieci komórkowych. Dopiero po otrzymaniu wysokiego rachunku telefonicznego, internauta zaczyna zdawać sobie sprawę, że dał się wciągnąć w kosztowną zabawę. Co ważne, ustalenie źródła wysokiego rachunku, jak i rezygnacja z „usługi” może potrwać do kilku miesięcy, a do tego momentu osoba cały czas ponosi wysokie koszta związane z płatnymi wiadomościami SMS Premium.

„Wśród popularnych adresów przeważnie od kilkunastu do kilkudziesięciu literówek prowadzi do witryn niezwiązanych z tematyką oryginalnego serwisu. W związku z tym połączenie typosquatting’u z płatnymi serwisami SMS jest szczególnie niebezpieczne z punktu widzenia internautów. Podmioty prowadzące ten proceder korzystając z naszej nieuwagi doprowadzają do wyłudzenia naszych danych osobowych i pieniędzy.” – mówi Radosław Żuber z CERT Polska. „Aby ustrzec się przed tym zagrożeniem, należy zwracać szczególną uwagę na poprawność adresów wpisywanych w przeglądarce i z większą ostrożnością podchodzić do udostępniania swoich danych w Internecie. Można też skorzystać z rozwiązań przygotowywanych przez producentów oprogramowania antywirusowego lub serwerów nazw OpenDNS.” – dodaje Radosław Żuber.

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej