Strona główna / Bezpieczeństwo / Gdzie jest największa cyberprzestępczość?
poniedziałek 27 luty 2012 | Jan Petersen/Symantec
Gdzie jest największa cyberprzestępczość?
Tam gdzie jest wiele sieci automatycznie notuje się najwięcej prób przestępstwa.Norton wraz z firmą Sperling’s BestPlaces przedstawił wyniki badania bezpieczeństwa w miastach europejskich.Lista 10 miast w Europie, w których występuje najwięcej zagrożeń związanych z cyberprzestępczością odnotowuje aglomeracje, gdzie stwierdzono największą koncentrację punktów dostępowych Wi-Fi i liczbę prób uruchomienia szkodliwego oprogramowania. Pierwszy jest angielski Manchester, drugi Amsterdam.

W raporcie dotyczącym dziesięciu najbardziej niebezpiecznych miast w sieci na świecie datowanym na rok 2012 analizowano również dziesięć dużych miast w Europie.

Lista 10 najbardziej „niebezpiecznych” miast w Europie 2012

1. Manchester, Wielka Brytania

2. Amsterdam, Holandia

3. Sztokholm, Szwecja

4. Paryż, Francja

5. Londyn, Wielka Brytania

6. Dublin, Irlandia

7. Mediolan, Włochy

8. Rzym, Włochy

9. Barcelona, Hiszpania

10. Berlin, Niemcy

W miastach, w których pojawiają się największe zagrożenia, niekoniecznie musi występować najwyższy poziom infekcji wirusowych i włamań — wielu użytkowników korzysta ze środków zapobiegawczych zwiększających bezpieczeństwo.

Serwis Sperling’s BestPlaces określił wartości wskaźników na jednego mieszkańca po analizie różnych zachowań konsumentów. Uwzględniono między innymi rozpowszechnienie komputerów PC oraz korzystanie z sieci społecznościowych i potencjalnie niezabezpieczonych punktów dostępowych Wi-Fi.

  • W Barcelonie występuje najmniejszy wskaźnik posiadania sprzętu PC, stosunkowo niskie wskaźniki cyberprzestępczości i niskie wykorzystanie sieci społecznościowych.
  • W Sztokholmie poziom korzystania z Internetu jest najwyższy, podobnie jak współczynnik korzystania ze smartfonów i sieci społecznościowych. Mimo to wskaźniki cyberprzestępczości są w stolicy Szwecji niższe niż w przypadku liderów rankingu.
  • W Mediolanie występuje najwyższy zagregowany wskaźnik cyberprzestępczości, zwłaszcza związanej ze spamowaniem adresów IP i próbami włamań za pośrednictwem sieci WWW. Pozycja Mediolanu na liście nie jest jednak wysoka ze względu na niskie wartości wskaźników posiadania komputerów PC, korzystania z Internetu i punktów dostępowych Wi-Fi oraz najniższy w regionie współczynnik dostępu do serwisów społecznościowych.

W ostatnich latach obserwujemy gwałtowny wzrost liczby używanych smartfonów, tabletów i laptopów. Jednocześnie przybywa aplikacji i częściej korzystamy z serwisów społecznościowych. Działania, które podejmujemy w sieci i poza nią, splatają się ze sobą” — powiedziała Marian Merritt, ekspert marki Norton ds. bezpieczeństwa w Internecie. „Taka sytuacja ma wiele pozytywnych aspektów, jednak w naszej analizie skupiliśmy się na potencjalnych zagrożeniach, z którymi każdy z nas może zetknąć się w sieci. Zastosowanie odpowiednich środków ostrożności pozwala zapewnić użytkownikom ochronę przed tymi niebezpieczeństwami”.

Na przedstawionej liście ostatnie miejsce zajmuje Berlin. Ma najniższe wskaźniki cyberprzestępczości (wartości we wszystkich czterech kategoriach mieszczą się w 10. centylu), w szczególności najniższe współczynniki dotyczące działania botów oraz prób uruchomienia szkodliwego oprogramowania. W przypadku Berlina najniższy jest również wskaźnik użycia smartfonów, jednak wartości dotyczące posiadania komputerów PC i korzystania z serwisów społecznościowych nieco przekraczają średnią dla wszystkich badanych miast.

3 najważniejsze zalecenia dotyczące bezpieczeństwa.

  • Ostrożnie korzystaj z punktów dostępowych Wi-Fi

Punkty dostępowe Wi-Fi to świetny wynalazek, ale w przypadku zakupów internetowych lub korzystania z bankowości elektronicznej lepiej podłączyć laptop, tablet lub smartfon do zabezpieczonej sieci.

  • Używaj nieoczywistych, unikalnych haseł do poszczególnych serwisów

Hasła powinny w jak największym stopniu przypominać przypadkowe ciągi znaków. Należy używać kombinacji dużych i małych liter, symboli i cyfr. Warto także regularnie zmieniać hasła, ale zarządzanie nimi może być w takim przypadku dość uciążliwe. Norton oferuje bezpłatną, działającą w chmurze usługę pozwalającą klientom w łatwy i bezpieczny sposób zapisywać i synchronizować w różnych przeglądarkach i na różnych urządzeniach loginy, hasła, dane kart kredytowych oraz inne informacje wprowadzane w formularzach na stronach WWW.

  • Zdobywaj wiedzę

Informacje i wskazówki dotyczące bezpieczeństwa w dowolnym mieście można znaleźć w serwisie Norton.com. Dostępna jest tam m.in. pełna lista produktów przeznaczonych dla użytkowników indywidualnych.

Sperling’s BestPlaces

Już od ponad 20 lat Bert Sperling pomaga ludziom znaleźć najlepsze miejsca do życia, pracy i do spędzenia emerytury. Jego firma, Sperling’s BestPlaces, publikuje informacje, na podstawie których każdy może podjąć przemyślaną decyzję dotyczącą miejsca zamieszkania, pracy i spędzania wolnego czasu. Książki Berta Sperlinga Cities Ranked and Rated oraz Best Places to Raise Your Family opublikowane w wydawnictwie John Wiley & Sons trafiły na listy bestsellerówBiografię Berta Sperlinga i informacje o jego działalności można znaleźć w serwisie www.bestplaces.net.

 

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej