Strona główna / Bezpieczeństwo / Mobilność w wakacje czyli uważaj na Androida
niedziela 01 lipiec 2012 | Jan Petersen
Mobilność w wakacje czyli uważaj na Androida
Kanikuła rozpoczęta. Nie oznacza to jednak rezygnacji z surfowania po sieci, korzystania z bankowości mobilnej i komunikatorów internetowych czy zasilania naszego konta na Fecebooku. Cyberprzestępcy już zacierają ręce i tylko czekają na internautów, którzy będą łączyć się z siecią za pośrednictwem niezabezpieczonych urządzeń mobilnych, w szczególności smartfonów pracujących na systemie operacyjnym Android.

„Cyberprzestępców można śmiało nazwać ekspertami w dziedzinie inżynierii społecznej. Potrafią oni zmylić ofiarę i skłonić ją do tego, by pobrała złośliwe oprogramowanie. Uważnie śledzą trendy rynkowe i mogą zaatakować w najmniej oczekiwanym momencie, na przykład w sezonie urlopowym. Zainfekowany telefon może dostarczyć cyberprzestępcom wielu cennych informacji dotyczących loginów i haseł, może też wysyłać niewidoczne dla nas drogie SMS-y” – mówi Rik Ferguson, Dyrektor ds. badań nad bezpieczeństwem i komunikacji w regionie EMEA w firmie Trend Micro.

Eksperci podkreślają, że smartfony są w naszym kraju coraz bardziej popularne – według raportu IDC stanowiły 47,5% wszystkich telefonów komórkowych sprzedanych w Polsce w pierwszym kwartale 2012 roku. Smartfony są też coraz częstszym celem ataków cyberprzestępców, którzy szczególnie upodobali sobie system operacyjny Android. Dlatego też, pomimo upalnej, urlopowej atmosfery, nie należy zapominać o bezpieczeństwie urządzeń mobilnych:

Jak chronić swój smartfon?

Aby w pełni docenić uroki letniego wypoczynku warto poświęcić chwilę na zabezpieczenie naszych telefonów. Wystarczy pamiętać o kilku prostych zasadach:

  • Zabezpiecz swoje urządzenie hasłem
  • Kiedy łączysz się z publiczną siecią bezprzewodową, odznacz pole „automatycznych połączeń w przyszłości”
  • Korzystaj tylko z oficjalnych kanałów dystrybucji aplikacji, dodatkowo sprawdzaj wydawcę i reputację każdej aplikacji, którą ściągasz
  • Kiedy instalujesz aplikacje, sprawdź jakich pozwoleń od Ciebie żąda
  • Pamiętaj, by zainstalować w program chroniący telefon przed złośliwym oprogramowaniem.

Firma Trend Micro poleca stronę, która zawiera cenne informacje dotyczące bezpieczeństwa smartfonów:

http://www.trendmicro.co.uk/campaigns/pl/mobilne-zagrozenia/index.html

 

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej