Strona główna / Bezpieczeństwo / Główne zagrożenia w sieci
środa 11 lipiec 2012 | Cezary Tchorek-Helm/Kaspersky Lab
Główne zagrożenia w sieci
Spam, wiadomości phishingowe i fałszywe oprogramowanie antywirusowe sa 3 najczęściej występującymi zagrożeniami użytkowników Internetu.
Tagi: spam, phishing,

Do takiego wniosku doszli analitycy Harris Interactive na podstawie wyników badania przeprowadzonego na zlecenie Kaspersky Lab w okresie luty-marzec 2010 r. wśród 9 000 użytkowników ze Stanów Zjednoczonych, Rosji, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Włoch oraz Hiszpanii.

  • 24% respondentów otrzymało irytujące oferty zainstalowania fałszywego oprogramowania antywirusowego w celu „zabezpieczenia” ich komputera. Odsyłacz do takich fałszywych programów zwykle znajduje się w okienku wyskakującym, wraz z fałszywym ostrzeżeniem o infekcji komputera. Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek i nie dać się nabrać na takie cyberoszustwo, najlepiej instalować oprogramowanie od zaufanego producenta – np. jeden z produktów antywirusowych firmy Kaspersky Lab. Przy odpowiednim zabezpieczeniu komputera szkodliwe antywirusy nie stanowią żadnego zagrożenia.        
  • Poczta e-mail stanowi kolejne powszechne źródło zagrożeń – prawie jedna trzecia użytkowników (31%) skarży się na otrzymywanie licznych wiadomości spamowych. Według statystyk Kaspersky Lab z maja 2012 r. niechciana korespondencja stanowiła niemal 74% globalnego ruchu e-mail.
  • Wiadomości e-mail, które pochodzą rzekomo z banku czy od administratora strony, a ich celem jest uzyskanie loginów, haseł oraz innych danych osobistych, zostały otrzymane przez 23% uczestników badania Harris Interactive. E-maile z podejrzanymi załącznikami lub odsyłaczami (oraz podobne wiadomości na portalach społecznościowych) trafiły do 27% użytkowników. Problem pogarsza dodatkowo fakt, że według tego samego badania 18% respondentów ma problemy z rozróżnieniem autentycznych wiadomości od spamu. Nie ma wątpliwości, że użytkownicy, którzy regularnie przebywają online, są wystawieni na całą gamę zagrożeń i potrzebują nowoczesnych narzędzi ochrony dla swojego komputera i urządzeń mobilnych.  

Pełny raport z badania przeprowadzonego przez Harris Interactive jest dostępny na stronie http://www.kaspersky.com/downloads/pdf/kaspersky_lab_consumer_survey_report_eng_final.pdf.

 

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej