Strona główna / Bezpieczeństwo / Alert dla internetowych życzeń
wtorek 18 grudzień 2007 | Alex Meyden
Alert dla internetowych życzeń
„Z przyjemnością zawiadamiamy, że w serwisie Kartki Onet.pl czeka przygotowana specjalnie dla Ciebie kartka wysłana przez kartki@onet.pl”– taki świątecznie miły komunikat trafia od wczoraj do skrzynek e-mailowych wielu polskich internautów. Pod komunikatem podpisany jest serwis Kartki.onet.pl. To podstęp.

Onet.pl przestrzega jednak użytkowników przed otwieraniem linków podanych w treści wiadomości. Pod linkiem kryje się specjalnie spreparowana strona WWW. Po kliknięciu na odnośnik w przeglądarkach otwiera się spreparowana strona z komunikatem informującym o wyłączeniu obsługi Flash w przeglądarce i zachęcającym do pobrania Flash Playera (install_flash_player.exe).

Plik jest zainfekowany przez konia trojańskiego.

Jeśli już otworzyłeś...

Jeśli już uruchomiliśmy link, należy skorzystać z oprogramowania antywirusowego. Jest także inna metoda pozbycia się złośliwego programu: w tym celu należy sprawdzić, czy w katalogu system32 (C:\WINDOWS\system32) znajduje się dołączany przez konia trojańskiego plik ASPIMGR.EXE. Aby go usunąć należy zatrzymać proces pod tą samą nazwą oraz skasować ten plik.

Która kartka jest prawdziwa?

Jak odróżnić podejrzaną kartkę od prawdziwych życzeń świątecznych, których już z dnia na dzień odbieramy coraz więcej? Link do kartki z trojanem ma postać taką oto: http://www6.kartki.onet.pl-refid128589(....) lub podobną (zaczyna się od WWW z cyferką). Link do prawdziwej kartki zaczyna się od http://kartki.onet.pl/(...)

Phishing nieustający

Fałszywe kartki świąteczne to jedna z technik phishingu. Więcej o sposobach cyberprzestępców na wyłudzanie naszych poufnych danych pisaliśmy latem na naszych stronach. Zwracaliśmy też wtedy uwagę na konieczność dokładnego sprawdzania adresów internetowych, pod które kierują nas podejrzane maile. Święta nie zwalniają nas od ostrożności – nie dajmy się złapać na cybeprzestępczą wędkę.

Podobne artykuły
zobacz więcej
Nazwa.pl
więcej
Video
więcej
Video"
więcej