Strona główna / Bezpieczeństwo / Czy Windows 8 jest bezpieczny?
środa 19 grudzień 2012 | Rik Ferguson
Czy Windows 8 jest bezpieczny?
Opracowując nowy system operacyjny Windows 8 Microsoft zrobił kilka ważnych kroków naprzód pod względem bezpieczeństwa. Wprowadził szereg bardzo przydatnych rozwiązań w takich obszarach jak zabezpieczenie danych, ochrona przed szkodliwym oprogramowaniem i uwierzytelnianie użytkowników.

Trusted Platform Module (TPM) i Self-Encrypting Drives (SED) są teraz obsługiwane bezpośrednio przez Windows 8, a to powinno zachęcić do ich stosowania więcej użytkowników i producentów. TPM to ważne rozwiązanie sprzętowe, które zapewnia integralność systemu i umożliwia bezpieczne zarządzanie kluczami szyfrowania poza systemem operacyjnym. SED pozwala natomiast wyeliminować wiele pracochłonnych zadań związanych ze sprzętowym szyfrowaniem i deszyfrowaniem. W rezultacie procesy te przebiegają znacznie szybciej i efektywniej.

TPM w połączeniu z nowym interfejsem Unified Extensible Firmware Interface (UEFI) sprawia, że podczas uruchamiania komputera, w ramach procedury startowej oprogramowania wbudowanego i systemu operacyjnego, może być wykonywany tylko autoryzowany kod z ważnym podpisem. Zmniejsza to prawdopodobieństwo pobrania szkodliwego oprogramowania, które w innym przypadku mogłoby obejść system operacyjny, a nawet zablokować najważniejsze zabezpieczenia i całkowicie uniemożliwić swoje wykrycie (jak np. bootkity lub rootkity). Inne rozwiązanie, Early Launch Anti-Malware (ELAM), pilnuje, aby pierwszy sterownik oprogramowania pobrany przez Windows 8 pochodził od wybranego dostawcy zabezpieczeń, co również chroni przed atakami.

Technologia SmartScreen

Technologia SmartScreen, używana dotychczas w przeglądarce Internet Explorer, została rozszerzona na cały system operacyjny. W rezultacie nawet jeśli użytkownik uzyskuje dostęp do zasobów internetowych i pobiera je w inny sposób niż za pośrednictwem przeglądarki, filtry ochronią go w pewnym stopniu przed szkodliwym oprogramowaniem. Miejmy nadzieję, że narzędzie to jest bardziej przyjazne i nie tak uciążliwe jak User Access Control (UAC).

W zakresie uwierzytelniania użytkowników Microsoft wprowadził kilka nowych funkcji przeznaczonych dla urządzeń z ekranami dotykowymi. Po zdefiniowaniu hasła użytkownika można stosować uproszczone logowanie za pomocą kodu PIN lub obrazów, co z pewnością stanowi udogodnienie, choć badania przeprowadzone podczas testów beta wykazały, że cyberprzestępca z uprawnieniami lokalnego administratora może za pomocą tej funkcji uzyskać dostęp do systemu i odszyfrować hasła kont.

Bezpieczeństwo systemu przedsiębiorstwa w środowisku Windows 8 zwiększa również wiele innych funkcji, takich jak Dynamic Access Control. Nie ma tu miejsca na szczegółowe opisywanie każdej z nich, ale trzeba przyznać, że Microsoft nadal traktuje poważnie bezpieczeństwo i umożliwia lepszą integrację zabezpieczeń wyspecjalizowanych producentów z systemem operacyjnym.

Microsoft Windows 8 w konfiguracji standardowej jest bezpieczniejszy niż poprzednie systemy operacyjne. Należy jednak pamiętać, że zintegrowane zabezpieczenia zapewniają tylko podstawową ochronę, która nie zastąpi kompleksowego zestawu narzędzi oferowanych przez wyspecjalizowanych producentów.

Podobne artykuły
zobacz więcej
Nazwa.pl
więcej
Video
więcej
Video"
więcej