Strona główna / Bezpieczeństwo / Cyberprzestępstwa pobudzają ochronę
piątek 29 luty 2008 | Ryszard Ochódzki
Cyberprzestępstwa pobudzają ochronę
Wzrostom przestępczości zorganizowanej w sieci, towarzyszy coraz większa liczba groźnych ataków informatycznych wymierzonych w organizacje i przedsiębiorstwa. Z roku na rok rosną straty przedsiębiorstw spowodowane przez atakami cyberprzestępców i jednocześnie równolegle bardzo dynamicznie rozwija się rynek zabezpieczeń informatycznych.

Izrael przoduje

Izraelskie firmy przodują w świecie w produkcji rozwiązań chroniących zasoby informatyczne, jak również urządzeń szyfrujących dane i uwierzytelniających użytkowników. Firma Aladdin Knowledge Systems  zajmuje pierwsze miejsca w światowej produkcji rozwiązań chroniących prawa autorskie do zasobów cyfrowych i urządzeń do autoryzacji użytkowników oraz potwierdzania ich tożsamości. Specjalizuje się także w ochronie sieci przed wysublimowanymi atakami pochodzącymi z Internetu. Na przykład we wrześniu 2007 r. specjaliści Aladdina wykryli w serwisie e-Bay liczne przypadki groźnego pishingu.

Aladdin: ryzyka rosną

Zdaniem przedstawicieli firmy Aladdin, w całej sieci będzie ciągle rosło ryzyko związane z atakami, będą one coraz groźniejsze, wymierzone w konkretne cele, a metody działania przestępców staną się coraz bardziej przebiegłe. Rosnąca popularność i dostępność Internetu sprawiają, że same przedsiębiorstwa i organizacje coraz więcej spraw załatwiają korzystając z sieci. Firmy chętnie przenoszą część strategicznych procesów biznesowych do środowiska Internetu, co z kolei sprawia, że w sieci krążą rosnące ilości informacji poufnych. I to właśnie informacje poufne przestępcy starają się zamienić na „żywą gotówkę”. Obecnie najgroźniejsze ataki sieciowe nie polegają już na rozsyłaniu złośliwego oprogramowania, takiego jak wirusy, konie trojańskie czy robaki.

Phishing zagraża coraz bardziej

Zdaniem firmy Aladdin, o wiele większym zagrożeniem jest obecnie tzw. phishing, czyli kradzież tożsamości użytkowników Internetu. Atak ten polega na przejęciu od uprawnionego użytkownika serwisu internetowego jego loginu i hasła (np. uprawnienie do konta bankowego, funkcji osobistych w portalu aukcyjnym, społecznościowym lub wewnętrznym serwisie biznesowym) i to najczęściej bez wiedzy samej ofiary. Przestępca podszywa się pod użytkownika mając swobodę do dokonywania operacji w jego imieniu, np. transakcji lub kopiowania poufnych danych.

IT Security w Polsce z potencjałem

Aladdin widzi duży potencjał wzrostu sektora IT Security w Polsce. Firma jest przekonana, że w naszym kraju będą rosły inwestycje zarówno w budowę i utrzymanie systemów aktywnej ochrony użytkowników Internetu, jak również zwiększy się popyt na zabezpieczanie i autoryzację dostępu do zasobów informatycznych. Aladdin pewne nadzieje wiąże też z adaptacją przez polską administrację państwową infrastruktury klucza publicznego (PKI) i szerszego zastosowania podpisu elektronicznego w administracji i biznesie.

Firma widzi tu wielką rolę dla całej rodziny swoich produktów eToken. Są to m.in. tokeny sprzętowe, w tym urządzenia uwierzytelniające na port USB, w produkcji których Aladdin zajmuje pierwsze miejsce na świecie.

Aladdin Knowledge Systems - izraelska firma informatyczna powstała w 1985 r. Aladdin specjalizuje się w tworzeniu rozwiązań wspomagających zarządzanie dostępem do oprogramowania (Digital Rights Management, DRM) oraz zabezpieczania go przed piractwem i niekontrolowanym wykorzystywaniem.

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej