Strona główna / Bezpieczeństwo / Co to jest jakość bezpieczeństwa?
wtorek 24 wrzesień 2013 | Tomasz Janoś
Co to jest jakość bezpieczeństwa?
Z jakością zabezpieczania danych za pomocą kopii bezpieczeństwa (backupu) najczęściej jest jak z polisą samochodową. Nie ważne, czy zapłacimy za nią mało, czy dużo. Do momentu pierwszej kolizji, i tak nie wiemy, jak ubezpieczyciel potrafi likwidować szkody. Podobnie często nic nie wiemy o wartości naszego backupu, dopóki nie zdarzy się awaria.

Informacja to często największy kapitał firmy, dlatego tak ważna jest ochrona danych. Trzeba je zabezpieczyć przed utratą w wyniku przypadkowego skasowania przez pracownika, błędów używanego oprogramowania, awarii sprzętu, a także naturalnymi zagrożeniami, jak powódź czy wyładowania atmosferyczne. Najlepiej, jeśli cenne dane będą stale kopiowane i przechowywane w bezpiecznym miejscu. W przypadku ich utraty wystarczy sięgnąć po kopię i po kłopocie.

Jednak z badań firmy Veeam wynika, że firmach z sektora MSP zaledwie 8% kopii zapasowych jest testowanych. A więc jakość 92% backupu nie jest znana. Czy kopia nadaje się do użycia, najczęściej wiadomo dopiero wtedy, gdy jest ona - w razie awarii systemu informatycznego - niezbędna do ratowania: kontraktu, budżetu, projektu i tym podobnych „drobnych” rzeczy.

A co się wtedy okazuje? Veeam ujawnia w swoim raporcie, że więcej niż jedna na sześć (17%) operacji odtwarzania danych z kopii zapasowych powoduje problemy, które skutkują wydłużeniem czasu odtwarzania i wzrostem kosztów przestojów. To oczywiście uśrednione dane, bo przecież są i przypadki, że cennych danych w ogóle się nie da odtworzyć.

W tym kontekście dużego znaczenia nabiera funkcjonalność rozwiązania Veeam Backup & Replication, które automatycznie testuje i weryfikuje kopię zapasową zaraz po jej zapisaniu. Inaczej mówiąc potrafi pokazać jej jakość, jeszcze zanim stanie się coś złego.

Jest jeszcze czas

Jakość jest bardzo istotna, ale ważny jest też czas, przeliczany wprost na pieniądze.
Jedną z zalet wirtualizacji serwerów, powszechnej już w firmowych systemach informatycznych, jest dużo szybsze odzyskiwanie danych w razie awarii. Takie są możliwości, a jak jest w praktyce?

Z badania Veeam wynika, że w firmach z sektora MŚP przywracanie serwerów wirtualnych przebiega tylko nieznacznie szybciej niż przywracanie serwerów fizycznych. Odtwarzanie pojedynczych plików, takich jak wiadomości poczty elektronicznej, może trwać wiele godzin. Wynika to z faktu, że większość małych i średnich firm musi często odtwarzać więcej danych niż jest to niezbędne do odzyskania pojedynczego pliku lub elementu aplikacji.

Veeam Backup & Replication ma intuicyjny interfejs i odzyskiwanie na poziomie plików jest łatwe i bardzo szybkie (bo dotyczy tylko niezbędnych danych). Aby dotrzeć do pojedynczego e-maila, nie trzeba czekać na odtworzenie wielkiej masy informacji ze skrzynek pocztowych Microsoft Exchange. Wystarczy odszukać i wskazać do odtworzenia jedną konkretną wiadomość, a to trwa tylko chwilę.

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej