Strona główna / Bezpieczeństwo / Koniec Windows XP początkiem lawiny katastrof?
czwartek 09 styczeń 2014 | Robert Kamiński
Koniec Windows XP początkiem lawiny katastrof?
Koniec wsparcia systemu Windows XP tworzy ogromne ryzyko, dla firm które go wykorzystują w licznych urządzeniach począwszy od terminali płatniczych po urządzenia parkingowe. 8 kwietnia 2014 firmy te staną się bezpośrednimi celami dla hakerów.

W artykule zatytułowanym Panika? Jaka panika? Czy przemysł przetrwa śmierć XP? dyrektor firmy Avnet - Nick Donaldson wyjaśnia, że ​​wycofanie wsparcia systemu Windows XP oznacza koniec poprawek i aktualizacji bezpieczeństwa, pozostawiając wiele tysięcy urządzeń płatniczych działających pod kontrolą systemu Windows XP na całym świecie narażone na  ataki hakerów przy pomocy exploitów "zero day". Urządzenia te, to zarówno terminale, kasy EPOS, bramki poboru opłat, urządzenia parkingowe i wiele innych.

Dodatkowo wycofanie wsparcia będzie oznaczać, że organizacje nadzorujące bezpieczeństwo transakcji internetowych nie będą już autoryzować tych urządzeń i metod płatności i mogą nałożyć grzywnę – w przypadku organizacji PCI (Payments Card Industry) nawet w wysokości do £ 400,000.

Prosta migracja do nowszego systemu operacyjnego, jednak nie jest optymalnym rozwiązaniem.  Zarówno Windows 7 jak i Windows 8 nie będzie działać poprawnie na wszystkich urządzeniach, które Windows XP obecnie obsługuje, nie oferuje również poziomu bezpieczeństwa zgodnego z wymaganiami PCI. Wciąż niewiele firm nie zdaje sobie sprawy z nadchodzącego zagrożenia -  40 % ankietowanych firm twierdzi, że "jeszcze nawet nie rozpoczęli migracji z Windows XP ", zaś 20 % respondentów twierdzi, że " nie zamierza robić tego w ogóle . "

Donaldson komentuje : " Krótko mówiąc , wiele firm jest nieświadomych niebezpieczeństwa. Mówimy tu o chwilowej utracie bezpieczeństwa, która natychmiast zostanie wykorzystana przez cyberprzestępców, co potencjalnie może prowadzić do kradzieży milionów. Firmy, używające tych urządzeń dały się zwieść fałszywemu poczuciu bezpieczeństwa, że mogą po prostu wdrożyć system Windows 7 lub 8, aby realizować te same funkcje jak Windows XP - ale to po prostu nie jest prawdą.”

Podobne artykuły
  • Koniec Windows XP - co dalej?

    Pozostało już tylko 125 dni do zakończenia wsparcia dla Windows XP. Kiedy system wprowa...
  • Stary ale jary?

    WannaCry: Pośpiech w oskarżeniu XP miał zamaskować poważniejsze usterki systemów Micros...
Komentarze
comments powered by Disqus
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej