Strona główna / Bezpieczeństwo / Uważaj na nieoczekiwane zaproszenia
wtorek 01 kwiecień 2008 | Jacek Bem
Uważaj na nieoczekiwane zaproszenia
Firma Trend Micro ostrzega przed nowym rodzajem niepożądanej poczty elektronicznej o nazwie „Meeting Invite”(zaproszenie na spotkanie).  Aby obejść mechanizmy wykrywania spamu, oszuści z Nigerii wysyłają najnowszą odmianę niepożądanej poczty elektronicznej w postaci zaproszeń na spotkanie.

W żadnej z odmian niepożądanej poczty elektronicznej, badanych przez firmę Trend Micro w ciągu ostatnich 12 miesięcy, nie wykorzystywano jeszcze narzędzi kalendarzowych Google. Niektóre filtry antyspamowe zostały zaprojektowane z myślą o automatycznym filtrowaniu niepożądanych załączników i plików graficznych, ale wydaje się mało prawdopodobne, aby można było dzięki nim wykryć ten nowy sposób rozsyłania niepożądanej poczty.

Zaproszenia wysyłane pocztą elektroniczną są spersonalizowane, a każdy odbiorca otrzymuje inne łącze. Ponadto ustawienia każdego zaproszenia mogą powodować wysyłanie automatycznych zawiadomień o spotkaniu w celu zwrócenia dodatkowej uwagi na niepożądaną wiadomość.

„Jest bardzo prawdopodobne, że w przyszłości ta metoda będzie wykorzystywana do rozsyłania innych rodzajów niepożądanej poczty elektronicznej, takich jak zachęty do kupowania bezwartościowych akcji, wiadomości zawierające łącza do niebezpiecznych stron itp.” — mówi Jamz Yaneza, kierownik projektów badawczych w firmie Trend Micro. „Można się spodziewać, że nastąpią kolejne ataki oszustów wykorzystujących kalendarz Google i inne podobne narzędzia do przesyłania szkodliwych łączy i wykradania poufnych informacji”.

Zachowaj szczególną ostrożność

Firma Trend Micro sugeruje aby firmy i użytkownicy indywidualni zachowali szczególną ostrożność w przypadku otrzymania zaproszenia na spotkanie i innych niespodziewanych wiadomości. Adresatom wiadomości grozi uruchomienie destrukcyjnego kodu i innego szkodliwego oprogramowania. Trend Micro dodała już ten nowy rodzaj niepożądanej poczty elektronicznej do swoich baz danych służących do filtrowania spamu. Osobom, które nie są klientami firmy, Trend Micro zaleca usuwanie podobnych zaproszeń na spotkanie ze swojej skrzynki odbiorczej.Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź blog firmy Trend Micro o szkodliwym oprogramowaniu - Trend Micro Malware Blog.

Podobne artykuły
zobacz więcej
Nazwa.pl
więcej
Video
więcej
Video"
więcej