Strona główna / Bezpieczeństwo / Niezabezpieczone bankomaty
poniedziałek 17 marzec 2014 | Robert Kamiński
Niezabezpieczone bankomaty
Według BusinessWeek aż 95 proc. bankomatów na całym świecie działa na systemie Windows XP. Od 8 kwietnia 2014 r. nie pojawi się już żadna nowa aktualizacja naprawiająca luki w zabezpieczeniach, a bez wsparcia technicznego będą one łatwym celem dla cyberprzestępców.

Z początkiem kwietnia zakończy się wsparcie dla Windows XP. Użytkownicy, którzy posiadają  ten system  nie będą mogli już go zaktualizować ani uzyskać pomocy technicznej. Jak się okazuje, nie tylko oni będą zmuszeni do zmiany wersji oprogramowania. Większość bankomatów na świecie działa właśnie w oparciu o ten system.

Co oznacza brak aktualizacji?

Przed wielkim wyzwaniem stoją wszyscy producenci bankomatów, którzy teraz będą musieli zaktualizować system na Windows 7 w celu zachowania zgodności z normami bezpieczeństwa. – Nowe oprogramowanie wymaga wydajniejszego sprzętu. Może okazać się, że to długi i kosztowny proces, który będzie związany z wymianą niektórych bankomatów. Nie można tego zbagatelizować, ponieważ korzystanie z przestarzałego systemu wiąże się z ogromnym ryzykiem – tłumaczy Joanna Gajewska, Dyrektor ds. handlowych Contica Solutions. Brak wsparcia dla Windows XP to jednak nie tylko koszty związane z wymianą urządzeń. Uaktualnianie systemu może być przyczyną zakłóceń w pracy wielu maszyn fabrycznie wyposażonych w starsze oprogramowanie. Oprócz bankomatów dotyczy to również terminali płatniczych czy urządzeń medycznych.

Gigant z Redmont uspokaja

Microsoft zapowiedział, że do 14 lipca 2015 roku będzie kontynuował aktualizację oprogramowania antywirusowego Security Essentials. Ma to dać bankom czas na zmianę systemu. – Po tym terminie bankomaty oczywiście będą nadal działały, ale ich podatność na ataki znacznie wzrośnie – dodajeJoanna Gajewska. Producenci starają się znaleźć wyjście z tej sytuacji. Dla przykładu firma JPMorgan, która posiada ok. 19 tysięcy bankomatów, postanowiła wykupić od Microsoftu dodatkowe wsparcie. Wiąże się to jednak z wielkimi kosztami, a samo rozwiązanie jest tylko tymczasowe. 

Decyzja Microsoft postawiła wszystkie banki przed faktem dokonanym. Cała trudność nie polega jednak na aktualizacji systemu, ale poinformowaniu klientów banków o dokonanych zmianach i zapewnieniu bezpieczeństwa ich środkom finansowym. 

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej