Strona główna / Bezpieczeństwo / Jak możesz zaszkodzić swojemu komputerowi
wtorek 15 kwiecień 2008 | Jarek Michalski
Jak możesz zaszkodzić swojemu komputerowi
Katalog niebezpieczeństw, które zagrażają komputerom podłączonym do Internetu jest długi. Na szczęście wiedza o tym, co może zagrozić Twoim danym oraz narzędzia, którymi dysponujesz sprawiają, że jesteś całkowicie bezpieczny. Przeczytaj o najczęściej spotykanych niebezpieczeństwach i zobacz, jak możesz sobie z nimi poradzić.

To sposób na kradzież poufnych informacji takich jak numer karty kredytowej, czy hasło do konta. Złodziej tworzy stronę internetową do złudzenia przypominającą np.: stronę banku lub witrynę do autoryzacji transakcji dokonywanych kartą kredytową. Adres takiej strony jest często bardzo podobny do oryginalnego. Klient banku lub sklepu internetowego wchodzi na znaną sobie stronę logowania i w tym momencie zostaje przekierowany na fałszywą witrynę, gdzie podaje swoje dane. Zamiast do banku trafiają one do złodzieja. Często spotykanym rodzajem phishingu jest mail z prośbą o uaktualnienie danych, wraz z linkiem do fałszywej strony internetowej. Źródło skuteczności phishingu leży w braku wiedzy lub uwagi użytkownika komputera. W walce z tym rodzajem internetowych oszustw pomagają narzędzia przeglądarki internetowej Internet Explorer w wersji 7.

Malware

Jest to określenie zbiorcze oznaczające złośliwe oprogramowanie. To niechlubne miano przypada wszystkim narzędziom, programom, skryptom, których celem jest wyrządzenie szkody użytkownikowi komputera. Do tej kategorii zaliczają się m.in. wirusy, które w taki czy inny sposób utrudniają lub wręcz uniemożliwiają pracę na komputerze, ale również np.: trojany - odpowiedzialne za umożliwienie dostępu do komputera przez sieć osobie niepowołanej. Szczególnie niebezpiecznym rodzajem malware jest spyware.

Spyware

Tak określa się  programy, których celem jest szpiegowanie użytkownika zainfekowanego komputera. Nie jest to rzecz jasna szpiegowanie bezinteresowne. Spyware zbiera informacje, które mogą mieć wartość rynkową, czyli dotyczące tożsamości użytkownika - numery kart kredytowych, hasła, piny, etc... Wszystkie dane mogą być natychmiast wysłane do złodzieja i wykorzystane.

Innym rodzajem narzędzi śledzących poczynania posiadacza komputera są tzw. keyloggery - programy zapisujące wszystko co użytkownik pisze na klawiaturze.

Zarówno spyware jak i keyloggery są bardzo niebezpieczne. Potrafią kraść informacje niezależnie od wiedzy posiadacza komputera. Według opublikowanego na początku 2007 r. przez producenta oprogramowania antywirusowego McAfee raportu liczba keylogerów wzrosła pomiędzy styczniem 2004 r. a majem 2006 r. o blisko 250%.

Nielegalne programy

To wersje oryginalnych programów pochodzące z niewiadomych źródeł same w sobie mogą stanowić poważne zagrożenie dla komputera. Równie niebezpieczne mogą okazać się próby „zalegalizowania” pirackiej lub tymczasowej wersji programu. Można tego dokonać w przypadku większości dostępnych an rynku programów, a dostępność narzędzi, które mogą w tym pomóc jest imponująca. Problem w tym, że tego typu narzędzia są również doskonałym sposobem złodziei na instalację szkodliwego oprogramowania. Użytkownik komputera sam wyszukuje interesującą go stronę z generatorami kodów, lub crackami (to właśnie narzędzia do uzyskania pełnej funkcjonalności pirackich lub ograniczonych wersji programów), wchodzi na nią, ściąga i dobrowolnie instaluje kompletnie sobie nie znany program. Według badań przeprowadzonych przez firmę badawczą IDC, samo wejście na tego typu stronę to 25% szans na próbę zainstalowania złośliwego kodu.

Właściciel komputera czyli...ty

Byłoby nieroztropnie o tym nie wspomnieć. Nawet najdoskonalsze narzędzia na niewiele się zdadzą jeśli Sam nie zadbasz o poufne dane. Zwykła niefrasobliwość, lub nieuwaga mogą doprowadzić do przejęcia informacji, które nie powinny dostać się w niepowołane ręce. Nie podawaj haseł do kont, numerów kredytowych w kawiarenkach internetowych. Kiedy korzystasz z komputera przenośnego w miejscu publicznym rozejrzyj się, czy nikt nie przygląda się bacznie temu co piszesz na klawiaturze. Jeśli przerywasz korzystanie z komputera i wychodzisz z pokoju - skorzystaj z kombinacji Ctrl+Alt+Delete i zablokuj komputer. Przestrzeganie tych kilku prostych zasad również może uchronić Cię przed przykrymi konsekwencjami.

Jak widać na każde niebezpieczeństwo czyhające w sieci jest antidotum. A wiedza jest w tym przypadku najskuteczniejszym orężem.

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej