Strona główna / Bezpieczeństwo / 3 rzeczy, które ujawniasz w internecie zupełnie nieświadomie
czwartek 12 marzec 2015 | Robert Kamiński
3 rzeczy, które ujawniasz w internecie zupełnie nieświadomie
Zarówno internet, jak i obecne w nim zagrożenia, podlegają ciągłym zmianom. Właśnie dlatego, bezpieczeństwo w sieci wymaga stworzenia w miejsce prostych “do’s and don’ts", odpowiedniego zbioru zachowań. Sophos prezentuje trzy pytania, które powinniśmy sobie zadać poruszając się w internecie - niezależnie od tego, czy przeglądamy strony, wyrażamy zgodę na warunki użytkowania, zamieszczamy zdjęcia czy po prostu sprawdzamy skrzynkę mailową.

BezpieczeÅ„stwo w internecie nigdy nie jest caÅ‚kowite – zarówno zagrożenia, jak i korzyÅ›ci z nim zwiÄ…zane, zmieniajÄ… siÄ™ praktycznie z dnia na dzieÅ„. Podobnie dzieje siÄ™ z najpopularniejszymi platformami, stronami i serwisami - sam Facebook ma dopiero 10 lat, a już przez niektórych uznawany jest wrÄ™cz za “oldschoolowego”. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku innych serwisów - przed 2006 rokiem nie mogliÅ›my doradzać w zakresie bezpieczeÅ„stwa na Twitterze, przed 2009 zapoznawać użytkowników z WhatsApp, przed 2010 dostarczać wskazówek odnoÅ›nie Instagrama, a przed wrzeÅ›niem 2011 roku tÅ‚umaczyć dlaczego z obietnicami Snapchata jest coÅ› nie tak. Innymi sÅ‚owy, bycie bezpiecznym w sieci to nie cel, a raczej dÅ‚uga droga do jego osiÄ…gniÄ™cia. WÅ‚aÅ›nie dlatego, Sophos chce faktycznie pomagać w byciu bezpieczniejszym, zamiast ostatecznie stwierdzać co zrobić, aby tak byÅ‚o.

Zamiast proponowania listy prostych wskazówek, postaramy siÄ™ wiÄ™c być bardziej opisowi. Zamiast mówienia co należy robić, chcemy przedstawić trzy pytania, które warto sobie zadać za każdym razem, gdy chcemy wypróbować w sieci coÅ› nowego:

  • Z kim rozmawiam?
  • Co mówiÄ™?
  • Czy ma to wpÅ‚yw na innych?

 Nie chodzi nam o to, by w ogóle nie korzystać z usÅ‚ug lokalizacyjnych, czy nie dzielić siÄ™ prywatnymi informacjami na forach i nie dodawać zdjęć grupowych. Niemniej jednak, sÄ… to doskonaÅ‚e przykÅ‚ady codziennych zachowaÅ„ w internecie, których zazwyczaj nie poprzedza żadna refleksja.

WiÄ™kszość danych takich jak informacje o zachowaniach, zainteresowaniach czy lokalizacji użytkowników ma swojÄ… wymiernÄ… wartość. Warto zastanowić siÄ™ czy chcemy/musimy dzielić siÄ™ nimi z caÅ‚ym Å›wiatem – mówi Piotr Oleksy, Wiceprezes ds. Programowych Fundacji Bezpieczniej w Sieci. Nawet jeÅ›li dzisiaj fakt, iż wszystkie informacje na nasz temat można znaleźć w sieci, nie ma dla nas znaczenia, może siÄ™ to szybko zmienić. Warto przy tym pamiÄ™tać, że rzeczy raz wprowadzone do internetu, nie znikajÄ… stamtÄ…d nigdy, a programy kompleksowo analizujÄ…ce nasze profile dziÅ› i w przyszÅ‚oÅ›ci, niekoniecznie muszÄ… być wyczulone na kontekst czy konwencjÄ™.

Usługi lokalizacyjne

UsÅ‚ugi lokalizacyjne mogÄ… być…

Pozytywne

Uciążliwe

Niebezpieczne

Kiedy jesteÅ› w grupie turystów, która rozdziela siÄ™ podczas zwiedzania – możliwość Å›ledzenia swoich ruchów w czasie rzeczywistym uÅ‚atwia odnalezienie wspóÅ‚towarzyszy.

Marketerzy uwielbiajÄ… wiedzieć gdzie jesteÅ› i zarzucać ciÄ™ reklamami, np. sklepu, obok którego wÅ‚aÅ›nie przechodzisz.

Możesz informować zÅ‚odziei, oszustów lub stalkerów, kiedy jesteÅ› poza domem i jest pusty, albo kiedy twoje dzieci sÄ… same.

 

Wiele systemów operacyjnych, urzÄ…dzeÅ„ mobilnych oraz usÅ‚ug online ma domyÅ›lnie włączonÄ… opcjÄ™ lokalizacji. Naucz siÄ™ kontrolować w jaki sposób i kiedy udostÄ™pniasz swojÄ… lokalizacjÄ™ i nie czuj siÄ™ zobowiÄ…zany do uruchamiania tej usÅ‚ugi, nawet wtedy, gdy aplikacja lub system operacyjny obiecuje lepsze rezultaty. W praktyce, możesz bowiem pozwalać caÅ‚emu Å›wiatu na Å›ledzenie swojego każdego ruchu. Przejdź przez wspomniane trzy pytania i rozważ wykorzystanie lokalizacji przez poszczególne aplikacje, których używasz. W razie jakichkolwiek wÄ…tpliwoÅ›ci, nie udostÄ™pniaj danych.

 

Zainteresowania i hobby

 

Dzielenie siÄ™ zainteresowaniami może być…

Pozytywne

Uciążliwe

Niebezpieczne

Przyjemność dzielenia się zainteresowaniami z ludźmi o podobnym sposobie myślenia.

Marketerzy mogÄ… wykorzystać twoje zainteresowania, aby doprecyzować twój profil reklamowy i zaproponować dodatkowe oferty i usÅ‚ugi.

OszuÅ›ci i stalkerzy mogÄ… opracować bardziej trafnÄ… i szczegóÅ‚owÄ… charakterystykÄ™ twojej osoby, co zwiÄ™ksza efektywność ewentualnych ataków.

 

Dzielenie siÄ™ informacjami na temat stylu życia jest tak samo ryzykowne jak jego otwarto prowadzenie - przynajmniej dopóki informujesz o kwestiach, które powinny pozostać prywatne.  W koÅ„cu, jeÅ›li lubisz jazdÄ™ rowerowÄ…, pewnie wszyscy twoi rowerowi znajomi wiedzÄ… już, jaki masz rower i znajÄ… twoje ulubione trasy. Nie ma w tym nic zÅ‚ego. Niemniej jednak, warto wystrzegać siÄ™ dzielenia z caÅ‚ym Å›wiatem informacjami przeznaczonymi dla najbliższych, zaufanych przyjacióÅ‚ czy rodziny.
W innym wypadku, oszust może dowiedzieć się o tobie wystarczająco dużo, aby odgadnąć twoje hasła, odpowiedzieć na "pytania bezpieczeństwa" na stronach internetowych i w systemach bankowych, lub nakłonić innych do myślenia, że dobrze cię zna i należy do grona twoich zaufanych znajomych. Przejdź przez wspomniane trzy pytania i raz jeszcze rozważ dzielenie się osobistymi informacjami. W razie jakichkolwiek wątpliwości, nie udostępniaj danych.

 

Dodawanie zdjęć grupowych

 

Dodawanie zdjęć grupowych może być…

Pozytywne

Uciążliwe

Niebezpieczne

Zapis wspólnych wydarzeÅ„ i doÅ›wiadczeÅ„ to część zabawy, a poza tym źródÅ‚o przydatnych informacji.

Agencje social mediowe mogÄ… je wykorzystać i niemal caÅ‚kowicie opisać twojÄ… sieć kontaktów oraz zależnoÅ›ci, dziÄ™ki rozpoznawaniu twarzy i tagowaniu.

Podmioty zajmujące się inwigilacją są w stanie zbudować twoje pełne dossier wyłącznie na podstawie publicznie dostępnych informacji.

PamiÄ™taj, że możesz znaleźć siÄ™ "w internecie", nawet jeÅ›li nigdy w życiu nie miaÅ‚eÅ› do niego dostÄ™pu. Dzieje siÄ™ tak, ponieważ wiÄ™kszość użytkowników udostÄ™pnia na portalach spoÅ‚ecznoÅ›ciowych zdjÄ™cia, na których znajdujÄ… siÄ™ też inne osoby, nie zastanawiajÄ…c siÄ™ czy inni majÄ… na to ochotÄ™, nie wspominajÄ…c nawet o pytaniu siÄ™ o zgodÄ™. Tak wiÄ™c, gdy jeden z twoich znajomych lub czÅ‚onek rodziny wyjmuje aparat, nie bój siÄ™ spytać co planuje zrobić ze zdjÄ™ciem lub przyznać, że nie masz ochoty, żeby siÄ™ na nim znaleźć. Zawsze możesz też zaoferować, że to wÅ‚aÅ›nie ty zrobisz zdjÄ™cie. 

 Upewnij siÄ™ również co do tÅ‚a: nie powtórz klasycznej wpadki "ksiÄ™cia Williama", sfotografowanego w biurze RAF z nazwÄ… użytkownika i hasÅ‚em widocznym na tablicy znajdujÄ…cej siÄ™ za nim. Odpowiedz na nasze trzy pytania i sam zdecyduj czy warto dodawać dane zdjÄ™cie. W razie jakichkolwiek wÄ…tpliwoÅ›ci, nie udostÄ™pniaj danych.

Podobne artykuły
zobacz więcej
Video
więcej
Video"
więcej
Facebook
więcej